اجتماعی

افزایش ۴۰درصدی مصرف آب در پیک تابستان

معاون بهره‌برداری و توسعه آب شرکت آبفای استان اصفهان با تاکید بر اینکه با افزایش دمای هوا به طور قطع با افت شدید فشار آب مواجه می‌شویم، گفت: از ۲۵ خرداد ماه به بعد حدود ۳۵ تا۴۰ درصد مصرف آب استان اصفهان نسبت به فروردین ماه افزایش می‌یابد.

همدلی، یحیی مرادیان: «ناصر اکبری» با اشاره به افزایش دمای هوا و میزان مصرف آب در استان، اظهار کرد: طی ۱۰ روز گذشته در ساعت ۱۴ بعدازظهر دمای اصفهان به حدود ۳۵ تا ۳۶ درجه رسیده است که در این شرایط مصرف آب استان نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۱۶ تا ۱۸ درصد افزایش یافته است. وی به عوامل موثر در افزایش مصرف آب در اصفهان پرداخت و تاکید کرد: افزایش مصرف آب در استان، ناشی از شیوع ویروس کرونا و رعایت موارد بهداشتی از سوی مردم، افزایش دمای هوا و استفاده از کولرهای آبی است. معاون بهره‌برداری و توسعه آب شرکت آبفای استان اصفهان با بیان اینکه مطابق ‌‌پیش‌بینی هواشناسی دمای هوای اصفهان از اواسط خردادماه حدود چند درجه خنک‌تر می‌شود، افزود: البته از ۲۵خرداد ماه دمای هوای استان حدود ۳ درجه نسبت به سال گذشته افزایش خواهد یافت. وی با اشاره به بسته شدن رودخانه زاینده رود، گفت: در دهه گذشته حدود ۳ تا ۵ درصد آب شرب اصفهان ازطریق چاه‌های فلمن تامین می‌شد، در حالی که در سال‌های اخیر با بسته شدن رودخانه، میزان آبدهی این چاه‌ها به حدود صفر رسید، که این امر شرکت آبفا را برای تامین پایدار آب شرب مشترکین با چالش مواجه می‌کند.

اکبری اعلام کرد: با ‌‌پیش‌بینی افزایش دمای هوا در ماه‌های گرم سال (تیر و مرداد) نسبت به سال قبل، به طور قطع حدود ۶ درصد علاوه بر ۱۷ درصد وضعیت موجود و در مجموع حدود ۲۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته مصرف آب استان بالاتر خواهد رفت. اکبری با بیان اینکه با افزایش هر درجه دمای هوا حدود ۲ تا ۳ درصد مصرف آب در استان افزایش می‌یابد، ‌‌پیش‌بینی کرد: از ۲۵ خرداد ماه به بعد حدود ۳۵ تا۴۰ درصد مصرف آب استان اصفهان نسبت به فروردین ماه افزایش می‌یابد که این به دلیل استفاده از کولر و رعایت پروتکل‌های بهداشتی به دلیل شیوع ویروس کرونا است. وی با تاکید بر ضرورت مدیریت مصرف از سوی مردم و استفاده از تجهیزات کاهنده مصرف آب، تصریح کرد: در صورت کاهش ۲۰ درصدی مصرف آب، می‌توانیم از پیک تابستان امسال عبور کنیم و مردم می‌توانند با استفاده از تجهیزات کاهنده، آب را بهینه مصرف کنند. وی با بیان اینکه با شرایط موجود به طور قطع با افت فشار آب مواجه خواهیم شد، گفت: تلاش شرکت آبفا توزیع عادلانه آب برای تمام مردم در نقاط شهری و روستایی است و در صورت عدم همکاری مشترکین، شاهد افت فشار آب خواهیم بود، بنابراین با توجه به اینکه اصفهان منابع آبی دیگری ندارد، همواره مردم باید در مصرف آب توصیه‌های لازم را رعایت کنند. اکبری درباره استفاده مردم از پمپ آب نیز، توضیح داد: شرکت آبفا نمی گوید که مردم از پمپ استفاده نکنند، بلکه استفاده از آن باید مطابق با استانداردها و بعد از مخزن ذخیره آب باشد و مردم نباید به طور مستقیم بر روی شبکه پمپ آب نصب کنند. وی تاکید کرد: در صورتی که افراد پمپ را به طور مستقیم بر روی شبکه نصب کنند اقدامات لازم به عمل می‌آید.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا