گوناگون

قاضی تبهکار؛ اقدام اطلاعات سپاه،درخواست بین‌المللی

برپایه خبرهای انتشار یافته، اطلاعات سپاه پاسداران درصدد است با فرستادن یک هواپیمای اختصاصی به رومانی آخوند تبهکار فراری غلامرضا منصوری را به ایران برگرداند. این در حالیست که برخی نهادهای بین المللی از جمله فدراسیون روزنامه‌نگاران از مقامات رومانی خواسته اند که او را به ایران بازنگردانند…

به گزارش رادیو فرانسه، فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، خواستار پیگرد قضایی علیه غلامرضا منصوری، قاضی بازداشت‌شده جمهوری اسلامی در رومانی شد. این فدراسیون بین‌المللی، این درخواست را در جهت همبستگی با روزنامه‌نگاران ایرانی و در پی شکایت سازمان گزارشگران بدون مرز علیه غلامرضا منصوری به دادستانی رومانی عنوان کرده است.

دبیرکل فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، با بیان اینکه بسیاری از روزنامه‌نگاران، قاضی منصوری را به نقض حقوق‌بشر و اقدام‌علیه رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران محکوم کرده‌اند، تاکید کرد: اکنون زمان اجرا عدالت فرارسیده است. جنایت‌‌ها علیه روزنامه‌نگاران نمی‌تواند بدون مجازات بماند.

دبیرکل فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران یادآور شد: این فدراسیون به همراه چند انجمن و گروه روزنامه‌نگاری، از دولت و دادستان رومانی می‌خواهد که قاضی منصوری را به ایران استرداد نکرده و به درخواست روزنامه‌نگاران قربانی پاسخ داده و وی را به دلیل نقض حقوق بشر تحت پیگرد قانونی قرار دهند.

جمعه شب گذشته یکی از بستگان منصوری در ویدئویی گفته بود وی در بخارست (پایتخت رومانی) توسط پلیس اینترپل بازداشت شده است. برخی کاربران در شبکه‌های اجتماعی نسبت به اطلاعات ارایه شده در این ویدیو ابراز تردید کرده بودند.

به گزارش خبرگزاری حکومتی برنا، عبدالرضا سلطانی (فعال رسانه‌ای) در کانال تلگرام خود نوشته: غلامرضا منصوری، بازپرس ویژه پرونده فاضل لاریجانی پیش از آنکه از آلمان سر در بیاورد در اوین بازداشت بود.

این منبع افزود: سه موضوع مهم در این خصوص وجود دارد: اولا باید مشخص شود یک محکومِ (متهم) قاعدتا ممنوع‌الخروج چطور از امتیاز مرخصی(!) برخوردار می‌شود و پس از آن، از آلمان سر در می‌آورد.

ثانیا آخرین اطلاعات ما نشان‌دهنده آن است وی با انتقال میزان قابل توجهی ارز (چند میلیون یورو) و اخذ اقامت اسپانیا، به‌همراه فرزندخوانده خود در این کشور سکونت پیدا کرده؛ لازم است نهادهای امنیتی با کمک گرفتن از اینترپل، اقدام به بازگرداندن این عنصر فاسد کنند.

ثالثا اینکه همه می‌دانیم امثال منصوری، اکنون کم نیستند و قاعدتا کریدور انتقال این عناصر به خارج کور و غیرفعال نشده است؛ بد نیست نهادهای نظارتی برای عدم فرار این مهره‌های فاسد، تمهیدات لازم را اتخاذ کند.

چرا آلمان پناهگاه تبهکاران فراری شده است؟

سازمان گزارشگران بدون مرز اعلام کرد با ارائه شکایتی به مقام‌های قضایی آلمان، خواستار بازداشت قاضی غلامرضا منصوری به خاطر سرکوب و زندانی کردن روزنامه‌نگاران ایران شده است.

گزارشگران بدون مرز با اشاره به اینکه قاضی منصوری فقط در دو ماه بهمن و اسفند ۹۱ برای حدود بیست روزنامه‌نگار در ایران حکم زندان صادر کرد، تأکید کرده است: دادستان [آلمان] نباید بگذارد او از دست عدالت فرار کند.

در همین حال نمایندگان دو حزب لیبرال و سبزها خواستار توضیح دولت آلمان در مورد اقامت غلامرضا منصوری در آلمان هستند. وزارت خارجه آلمان می‌گوید برای او ویزا صادر نکرده است. ایرانی‌های خارج از کشور خواستار بازداشت و محاکمه این آخوند تبهکار هستند.

روزنامه “دی‌ولت” آلمان در مطلبی با تیتر: “آلمان درمانگاه مخفی قضات مرگ ملاها” به جنجال حضور غلامرضا منصوری در این کشور پرداخته است. رسانه‌های داخلی ایران نوشته‌اند که گویا منصوری در کلینیک پروفسور سمیعی در هانوفر بستری شده است.

غلامرضا منصوری متهم ردیف نهم پرونده فساد در قوه قضاییه است و به گفته نماینده دادستان، با دریافت ۵۰۰ هزار یورو رشوه از کشور فرار کرده است.

یک سخنگوی حزب‌سبزهای آلمان تأکید کرده که برای دولت آلمان باید روشن باشد که منصوری مسئول بازداشت تعداد بسیاری از خبرنگاران و مسئول نقض حقوق بشر در موارد بسیاری است. برای ایرانیان بسیار سخت است که ببینند منصوری ویزای اقامت آلمان دریافت کرده است.

این سخنگو تأکید کرده که اگر گزارش‌ها در مورد اقامت منصوری در آلمان صحت داشته باشد، یک جنجال بزرگ است که دولت آلمان باید به سرعت در مورد آن موضع‌گیری کند.

فعالان ایرانی خارج از کشور هم خواستار بازداشت و محاکمه این آخوند نبهکار هستند. مینا احدی، مدیر کمیته بین‌المللی “نه به سنگسار” نامه‌ای به صدراعظم آلمان نوشته و با اشاره به محاکمه یکی از افسران ارشد ارتش سوریه در آلمان که مسئول شکنجه مخالفان اسد بوده است، خواستار پاسخگو کردن غلامرضا منصوری در آلمان شده است.

او در این نامه نوشته است: چطور ممکن است که فرمانده یک گردان ویژه ارتش (اسد) محاکمه می‌شود، اما یک قاضی که حکم به کشتن، شکنجه، بازداشت خبرنگاران و فعالان جامعه مدنی و قتل مخالفان سیاسی رژیم ایران داده با خوشرویی پذیرفته می‌شود؟

ایرج مصداقی، فعال حقوق بشر هم که در بازداشت حمید نوری در سوئد نقش داشت، دادخواستی خطاب به دادستان کل آلمان و دادستان ایالت نیدرزاکسن منتشر کرده و از ایرانی‌ها خواسته است آن را امضا کنند.

او با اشاره به سخنان غلامرضا منصوری در پیام ویدئوی روز دوشنبه که تأکید می‌کند به همکاری با جمهوری اسلامی افتخار می‌کند نوشته است: ما امضاکنندگان این دادخواست از مقامات قضایی کشور آلمان می‌خواهیم این فرد را که در پیگرد، دستگیری، حبس و شکنجه روزنامه‌نگاران ایرانی نقش فعال داشته و حتا به آن افتخار هم می‌کند، به خاطر نقض موازین حقوق بشر بازداشت کنند. بازگشت منصوری به ایران به معنی فرار او از پیشگاه عدالت است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا