حقوق بشر

ایران؛ یک زندانی دیگر را زیر شکنجه کشتند

در اثر شکنجە و ضرب و شتم ماموران انتظامی”سید کمال حسینی“ جان خود را از دست داد و مسئولین زندان سقز پدر او را ناچار بە امضاء برگەای کردەاند کە شهادت دهد فرزندش بە دلیل ابتلا بە بیماری کرونا جانش را از دست دادە است….

برپایە گزارش رسیدە بە سازمان حقوق بشری هەنگاو، روز شنبە ٢۴ خرداد ٩٩ (١٣ ژوئن ٢٠٢٠)، یک زندانی ٣۴ سالە با هویت ”سید کمال حسینی“ در اثر شکنجە و ضرب و شتم نیروهای ادارە آگاهی شهرستان سقز جانش را از دست دادە است.

یکی از نزدیکان خانوادە حسینی کە بە دلایل امنیتی نخواست نامش فاش شود در اینبارە بە خبرنگار هەنگاو اعلام کرد کە، نیروهای ادارە آگاهی شهرستان سقز روز چهارشنبە ٢١ خرداد (١٠ ژوئن) بە منزل پدری سید کمال یورش بردە و وی را در حیاط خانە در مقابل دیدگان مادرش مورد بی احترامی قرار دادە و سپس بازداشت کردەاند.

این منبع در ادامە اعلام کرد کە همان روز سید کمال از سوی دو نفر از ماموران ادارە آگاهی کە اسامی آنها نیز نزد خانوادەاش می باشد بە شدت شکنجە و مورد ضرب و شتم قرار گرفتە و روز پنج شنبە بە زندان مرکزی سقز منتقل شدە است.

سید کمال حسینی ساعت دو ظهر روز جمعە بە دلیل جراحات ناشی از ضرب و شتم ماموران آگاهی وضعیت جسمانیش وخیم شدە و بە بیمارستان ”خمینی“ منتقل و ساعت ٧ صبح روز شنبە جانش را از دست دادە است.

این منبع نزدیک بە خانوادە در بخش دیگری از سخنان خود با خبرنگار هەنگاو گفت: ”نە مسئولین بیمارستان و نە مسئولین زندان خبر مرگ سید کمال را بە خانوادەاش اعلام نکردە و دو داماد این خانوادە ظهر همان روز مطلع و بە بیمارستان رفتە و پس از آنکە از مرگ وی در بیمارستان اطمینان حاصل کردەاند ، خانوادەاش را مطلع ساختەاند“.

بە گفتە وی، اجازە انتقال جسد سید کمال از بیمارستان پس از ٣٠ ساعت و آن هم زمانی کە برگەای را مبنی بر ایست قلبی ناشی از بیماری کرونا را بە پدرش امضاء کردەاند، صادر شدە و ادارە آتش نشانی سقز بدون اینکە اجازە دیدن جسد را بە خانوادە بدهد آن را در قبرستان آیچی با تدابیر ویژەای کە برای فوت شدگان کرونایی در پیش گرفتە می شود، دفن کردە است.

هرچند پزشک قانونی نیز دلیل مرگ سید کمال را ایست قلبی ناشی از کرونا اعلام کردە، اما خانوادەاش معتقد هستند کە روند کالبد شکافی وی فرمالیتە بودە و تنها ٣٠ دقیقە جسد ایشان در داخل ساختمان پزشک قانونی بودە است.

این خانوادە اعلام کردەاند کە تست کرونای سید کمال در پزیرش زندان سقز مثبت نبودە و با این حال آنها را ناچار کردەاند تا برگەای را امضاء کنند کە در آن دلیل مرگ وی ابتلا بە کرونا اعلام شدە است.

سید کمال حسینی متاهل بودە و پدر یک فرزند می باشد کە همسرش چند سال پیش از وی جدا شدە و فرزند آنها نیز نزد همسرش می باشد.

این جوان زندانی را هم با مشت و لگد کشتند

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دانیال زین‌العابدین یکی از زندانیان زندان میاندوآب به صورت پرابهامی جان خود را از دست داد.

مسئولان زندان می گویند که این زندانی خودکشی کرده است.این در حالی است که سازمان حقوق بشر ایران، به نقل از نزدیکان این متهم گزارش داده است که روز یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹، در پی وقوع درگیری و شورش زندانیان در زندان مهاباد، دانیال و چند زندانی دیگر به سلول‌های انفرادی و سپس در روز دوشنبه این زندانیان از زندان مهاباد به زندان میاندوآب منتقل شدند.

بنابراین گزارش، دانیال بامداد روز سه‌شنبه ۱۲ فروردین طی تماسی تلفنی با خانواده‌اش، از ضرب و شتم شدید خود توسط ماموران زندان خبر داده و از خانواده درخواست کمک و پیگیری کرده بود. اما باتوجه به بسته بودن راه‌ها، خانواده نتوانسته‌اند جهت شکایت قضایی به میاندوآب بروند و در نهایت روز پنج‌شنبه ۱۴ فروردین از زندان میاندوآب جهت تحویل جنازه دانیال با خانواده‌اش تماس گرفته شد.

علی‌رغم اینکه مسئولین زندان مدعی خودکشی او هستند، اما طبق گزارش سازمان حقوق بشر ایران مبنی بر وضعیت جسمی وخیم هم پرونده‌ا‌ی دانیال بر اثر ضرب و شتم در واقعه سرکوب زندانیان که اکنون در بیمارستان میاندوآب بستری است، به این گمانه زنی دامن می‌زند که وی در زندان به قتل رسیده باشد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا