گوناگون

بیداد کرونا در مهاباد: مقصر کیست؟

چرا نباید در مکان‌های شلوغ، زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی اجباری شود؟

مستقل، صلاح‌الدین خدیو؛ کرونا در مهاباد بیداد می‌کند و عزم مقابله با آن سهل است، چشمی برای دیدن فاجعه‌ی در کمین نشسته، وجود ندارد.

اشتباه است اگر سیر صعودی آمار مبتلایان را به توسعه بیماریابی و غربالگیری نسبت دهیم، اگر این فرض هم صحیح باشد، مسئولیت پایش و کنترل موارد مثبت بر عهده کیست؟

آیا شبکه بهداشت و درمان مسئول ایزوله کردن مبتلایان بدون علامت و بیماران با حال عمومی خوب نیست؟ کسانی که به راحتی در میان اجتماع می‌چرخند و ویروس مرگ را می‌پراکنند.

اگر صرفا بیماریابی تقویت شده و موج جدیدی در کار نیست، چرا آمار مرگ و میر در روزهای اخیر به صورت تصاعدی افزایش یافته است؟

میزان بستری‌ها و سی تی های مثبت هم به کنار، که میزان آن هم در روزهای گذشته دوباره اوج گرفته است.

درست است مردم ترسشان ریخته و متاسفانه مثل روزهای اول در قید و بند رعایت دستورات بهداشتی نیستند، اما مگر ادارات دولتی رعایت می‌کنند؟

بانک‌ها بدون کوچکترین ملاحظه فاصله اجتماعی و وجود محلول‌های ضدعفونی کننده مملو از جمعیتند و به مرکز انتقال ویروس تبدیل شده‌اند. متولی بانک‌ها کیست؟ شهرداری و برخی ادارات دیگر در زمین زدن پروتکل‌ها گوی سبقت را از هم ربوده‌اند.

چرا نباید در مکان‌های شلوغ، زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی اجباری شود؟

صدا و سیمای شهر در برنامه‌های مختلف به هیچوجه نمایشگر الگوی زیست با کرونا و مقابله با آن نیست: گروه‌های موسیقی کیپ هم می‌نشینند و برنامه‌ها و اخبار مغایر فاصله اجتماعی به راحتی پخش می‌شوند.

مهاباد یک شهر مسافری است، قرار بود بازارچه‌ها و پاساژهای مسقف راس ساعت شش بعد از ظهر بسته شوند، اما دریغ از حتی یک روز رعایت!

اگر فکر می‌کنیم که با مصونیت گله‌ای سریعتر از شر کرونا رها می‌شویم، باید گفت که شوربختانه اینگونه نیست.

این ویروس موذی هر سال با سوش جدیدی می‌آید و به لحاظ علمی هنوز ثابت نشده که با یکبار ابتلا مصونیت دائمی بدست می‌آید.

جوانانی که از سر بیکاری خیابان‌ها را لبریز از جمعیت کرده‌اند، ناقلان ویروس و قاتلان سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه‌ای هستند.

وقت آن است که هم مردم و هم مسئولان، مسئولانه عمل کنند. نگذاریم تجربه درخشان همیاری مردم و دولت در ابتدا، اینگونه پامال شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا