اخبار

ایران جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی را به کی‌یف می‌فرستد

جعبه‌های سیاه هواپیمای مسافربری اوکراینی که پنج ماه پیش توسط سپاه پاسداران بر فراز تهران ساقط شد به کی‌یف فرستاده می‌شود. وزیر راه گفت در صورت ناتوانی اوکراینی‌ها در بازخوانی جعبه‌های سیاه به فرانسه فرستاده خواهد شد….

به گزارش دویچه وله، جعبه‌های سیاه هواپیمای مسافربری اوکراینی که پنج ماه پیش توسط سپاه پاسداران بر فراز تهران ساقط شد به کی‌یف فرستاده می‌شود. وزیر راه گفت در صورت ناتوانی اوکراینی‌ها در بازخوانی جعبه‌های سیاه به فرانسه فرستاده خواهد شد.

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی روز چهارشنبه ۲۸ خرداد (۱۷ ژوئن‌‌‌‌‌‌‌‌‌) گفت اوکراین اعلام کرده است که امکان خواندن جعبه سیاه را فراهم کرده است.

از سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی پنج ماه می‌گذرد و به گفته وزیر راه جمهوری اسلامی ایران طرف اوکراینی در ابتدا امکانات بازخوانی جعبه سیاه را نداشته اما آمریکایی‌ها در اختیارشان گذاشته‌اند و قول همکاری با حضور نماینده کارخانه (سازنده) در اوکراین را داده‌اند.

اسلامی تاکید کرد که هیات ایرانی و کمیته سانحه منتظر هماهنگی نهایی بین گروه‌ها هستند تا در اولین فرصت بازخوانی جعبه سیاه انجام گیرد.

این مقام ایرانی درباره جزئیات بازخوانی جعبه سیاه گفته است که در حضور نمایندگان ایکائو در کشور اوکراین بازخوانی جعبه سیاه انجام خواهد گرفت و اگر شرایط فراهم نشود در آن صورت بازخوانی در فرانسه انجام می‌گیرد.

وزیر راه جمهوری اسلامی ایران همچنین بدون ذکر نام کشوری افزود برخی کشورها هم در این زمینه نظر به ارسال مستقیم جعبه سیاه به فرانسه را دارند.

هواپیمای پرواز شماره ۷۵۲ شرکت هواپیمایی اوکراین بامداد ۱۸ دیماه ۹۸ اندکی پس از ترک فرودگاه تهران به مقصد کی‌یف، هدف موشک‌های پدافند هوایی سپاه پاسداران قرار گرفت و سرنگون شد. تمامی ۱۷۶ سرنشین این هواپیما کشته شدند. در بین مسافران این هواپیما علاوه بر شهروندان ایرانی ده‌ها شهروند کانادا، اوکراین، سوئد، افغانستان و بریتانیا نیز بودند.

فشار کانادا به ایران

مقامات جمهوری اسلامی ایران در روزهای گذشته تحت فشار اوکراین و کانادا بوده است تا جعبه سیاه را تحویل دهند و همچنین خانواده‌های قربانیان نیزخواستار شفاف‌سازی درباره این حادثه شدند.

جاستین ترودو روز چهارشنبه ۲۸ خرداد (۱۷ ژوئن) با اشاره به گفت وگوی اخیرش با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، اظهار داشت، “دولت کانادا مصمم است، هماهنگ با شرکای بین‌المللی خود به حکومت ایران فشار بیاورد تا تهران به پرسش‌هایی که تاکنون بی‌پاسخ مانده‌اند واکنش نشان دهد”. او همچنین بر “اجرای عدالت” و دریافت خسارت برای خانواده‌های قربانیان تاکید ورزید.

در واکنش به اظهارات ترودو، نخست وزیر کانادا درباره تحویل جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی، وزیر راه و شهرسازی گفته است که “این یک موضوع فنی بوده نه سیاسی” و ملاک عمل برای رسیدگی به سانحه هواپیما انکس ۱۳ ایکائو است که جمهوری اسلامی ایران از لحظه نخست سانحه با ایکائو همکاری کرده است.

تلاش‌های خانواده‌های قربانیان

روز سه‌شنبه، ۲۷ خرداد چند تن از اعضای “انجمن خانواده‌های جانباختگان پرواز PS752 ” یک کنفرانس خبری آنلاین در یوتیوب برگزار کردند.

از صحبت‌های شرکت‌کنندگان (حامد اسماعیلیون، جواد سلیمانی و آرش مرتب) چنین برمی‌آمد که به جز خانواده‌های قربانیان، هیچ دولت یا سازمانی به‌ طور جدی پیگیر شفاف‌سازی در این زمینه نیست.

حامد اسماعیلیون در کنفرانس خبری روز سه‌شنبه گفته بود: «ما خسارت مالی نمی‌خواهم بلکه خواهان شفاف‌سازی هستیم. می‌خواهیم جزییات حادثه را بدانیم: آیا حادثه بر اثر اشتباه انسانی رخ داده؟ چرا در آن شرایط، حریم هوایی برای پروازهای مسافرتی باز بوده؟ چرا پرواز خانواده‌های ما تاخیر داشته؟ چه کسانی مقصرند؟ جعبه سیاه کجاست؟ لباس‌ها، پاسپورت‌ها و کیف‌های پول قربانیان کجاست؟ ما حتی حلقه‌های نامزدیمان را هم تحویل نگرفتهایم.«

فشار ایران به خانواده قربانیان

به گفته شرکت‌کنندگان در کنفرانس خبری روز سه‌شنبه، دولت ایران خانواده‌های قربانیان را برای وا داشتن آنها به سکوت، زیر فشار قرار داده است. قرار است که انجمن خانواده‌های جانباختگان در آینده نزدیک گزارش دقیق فشارهایی را که حکومت ایران به این خانواده‌ها آورده منتشر کند.

به گفته برخی مقامات ایرانی، پرونده این حادثه هوایی در دادگاه نظامی است و به همین دلیل جزییات رسیدگی به آن منتشر نمی‌شود.

شکرالله بهرامی، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح ایران هم گفته است که  یک نفر به خاطر این پرونده در بازداشت به‌سر می‌برد و چند نفر نیز به عنوان متهم احضار شده‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا