گوناگون

هشدار چین درباره قطعنامه ضد ایرانی شورای حکام

نماینده چین در نشست روز پنجشنبه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی هشدار داد که تصویب قطعنامه ضد ایرانی، نه تنها برجام بلکه نظام منع گسترش تسلیحات هسته‌ای را از بین می‌برد.

ایرنا: «هوایشنگ دای» جانشین سفیر چین در سازمان‌های بین المللی تصریح کرد که در شرایط کنونی حفظ و اجرای برجام بهترین راه برای حل پرونده اتمی ایران است.

وی خروج آمریکا از برجام را «قلدری یک‌جانبه» توصیف کرد که باعث بروز تنش‌ها شده و از این کشور خواست تا به اجرای تعهداتش ذیل برجام و قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد بازگردد.

نماینده چین با اشاره به اینکه ایران در واکنش به سیاست فشار حداکثری واشنگتن، تعهداتش را در برجام به تدریج کاهش داد، یادآور شد، تهران همواره تصریح کرده که درصورت لغو تحریم‌ها و بهره‌مندی از مزایای برجام به این توافق بازخواهد گشت.

وی ضرورت حل و فصل سریع اختلافات آژانس و ایران را مورد تاکید قرار داد و افزود: چین از وضعیت به‌وجود آمده متاسف است و نگرانی‌های مشروع ایران را درک می‌کند. ایران همواره از خود خویشتن داری نشان داده و به تعهداتش در چارچوب ان‌پی‌تی و توافقنامه‌های پادمانی پایبند بوده است.

هوایشنگ دای تصریح کرد کشورش با همکاری سایر طرف‌های برجام به تلاش‌ برای حفظ این توافق ادامه داده و فعالانه مسیر حل و فصل سیاسی پرونده هسته‌ای ایران را دنبال می‌کند.

سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان که از امضاکنندگان برجام هستند پیش‌نویس قطعنامه‌ای را برای ارائه به شورای حکام آژانس آماده کرده‌ و در آن خواهان «همکاری کامل» ایران با آژانس شده‌اند.

ایران به شدت از این اقدام اروپایی‌ها انتقاد و تصریح کرده، درخواست آژانس براساس ادعاهای رژیم صهیونیستی و فشارهای آمریکا مطرح شده است که با وجود خروج از برجام، به دنبال آن است که تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی بعد از سر آمدن مهلت آن در توافق هسته‌ای را تمدید کند.

ساعاتی پیش نماینده فرانسه از تحویل سند قطعنامه ضد ایرانی به دبیرخانه شورا خبر داد.

در همین حال خبرنگار وال‌استریت ژورنال در وین،با انتشار پیامی در توییتر از تلطیف ادبیات پیش‌نویس قطعنامه یادشده خبر داد و آن را نشانه عقب نشینی طرف‌های اروپایی خواند. لارنس نورمن همچنین با اشاره به دستپاچگی طرف‌های اروپایی عنوان کرد که شماره گزارش آژانس در سند قبلی اشتباه نوشته شده بود.

چهارمین روز از نشست فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، امروز پس از یک وقفه کوتاه ساعت ۱۶ به وقت اروپای مرکزی از سر گرفته شد.

نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین در سخنانی عدم توافق ایران و آژانس برای دسترسی بازرسان به دو مرکز در ایران را ناامیدکننده خواند و در عین حال تصریح کرد که نباید در این زمینه به بزرگ‌نمایی پرداخت.

میخاییل اولیانوف اظهار داشت: تهران و دبیرخانه آژانس نتوانستند در مساله دسترسی به دو مرکز مورد نظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به توافق برسند که ناامیدی و نگرانی عمیق برمی‌انگیزد اما  دلیلی برای بزرگنمایی بیش از حد این مساله وجود دارد.

کاظم غریب آبادی سفیر کشورمان نیز با ایراد سخنانی در نشست امروز یاداور شد که تعهدهای کشورها در حوزه پادمان نامحدود نیست. وی تصریح کرد که ایران قلمرو خود را بر مبنای ادعاهای دشمنان به‌روی آژانس باز نمی‌کند.

وی خاطر نشان کرد، هرگونه فشار یا دخالت در فعالیت‌های آژانس، بویژه فرایند راستی‌آزمایی با هدف پیگیری دستور کار سیاسی، کارآمدی و اعتبار آژانس را به مخاطره می‌اندازد، کاملا غیرسازنده بوده، و باید تقبیح شده و رد شود.

پیشتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در واکنش به طرح قطعنامه‌ علیه کشورمان، هشدار داد که ایران اجازه نخواهد داد آژانس “ابزار دست دولت ترامپ برای نابودی برجام شود.”

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا