گوناگون

معاون وزارت بهداشت: ایران تا سال آینده درگیر کرونا خواهد بود

وضعیت در پنج استان ایران قرمز اعلام شده است. آمار مربوط به ابتلا به ویروس کرونا در ده استان نیز در حال افزایش است. احتمال اعمال مجدد محدودیت‌ها در برخی از استان‌ها و از جمله در استان آذربایجان شرقی مطرح شده است.

به گزارش دویچه وله: افزایش آمار مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ در بسیاری از استان‌های ایران هشدار مسئولان حکومتی را در پی داشته است.

روز پنجشنبه ۲۹ خرداد (۱۸ ژوئن) جلسه کمیته‌های تخصصی مقابله با کرونا با حضور حسن روحانی تشکیل شد. روحانی در این نشست نسبت به اهمال و کوتاهی در مقابله با ویروس کرونا به مسئولان هشدار داد.

رئیس جمهوری ایران نتایج برخاسته از ناپیگیری در مقابله با شیوع این بیماری در ایران را “ناگوار” و برای کشور “زیان‌بار” ارزیابی کرد.

روحانی همچنین خواستار آن شد که اطلاعات مربوط به وضعیت قرمز در شهرها و استان‌های مختلف منتشر شود. لازم به یادآوری است که عدم ارائه دقیق و تفکیک‌شده شمار مبتلایان و قربانیان بیکاری کووید-۱۹ باعث اختلال در امر مقابله با این بیماری شده است.

حسن روحانی ضمن تاکید مجدد بر استفاده از ماسک و موازین بهداشتی از احتمال اعمال محدودیت‌های جدید در برخی از مناطق ایران سخن گفت.

افزایش شمار قربانیان کرونا

سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت جمهوری اسلامی، روز پنجشنبه ۲۹ خرداد خبر از افزایش آمار مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ در ایران داده است.

بر اساس گزارشی که از سوی خبرگزاری دانشجویی ایران “ایسنا” منتشر شده است، در طول ۲۴ ساعت گذشته، حدود ۲۶۰۰ نفر دیگر بر شمار مبتلایان به ویروس کرونا افزوده شده است. ۹۳۰ نفر از موارد جدید ابتلا به این بیماری در بیمارستان‌ها بستری شده‌اند.

بر اساس آمار سخنگوی وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران، شمار مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ به این ترتیب به ۱۹۷ هزار و ۶۴۷ نفر رسیده است. همین آمار شمار قربانیان را ۹۲۷۲ نفر اعلام کرده است.

لازم به یادآوری است که بر اساس آمار غیررسمی منتشر شده از سوی برخی از رسانه‌ها، شمار قربانیان بیش از میزان اعلام شده آن از سوی دولت ایران است.

وضعیت در استان‌های بوشهر، خوزستان، آذربایجان شرقی، کرمانشاه و هرمزگان همچنان قرمز اعلام شده است. این در حالی است که افزایش شمار مبتلایان به این بیماری در استان‌های گلستان و گیلان نیز به نگرانی‌های عمومی دامن زده است.

“ایران همچنان درگیر کرونا خواهد بود”

ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی “ایرنا” از پیش‌بینی وزارت بهداشت درباره شیوع ویروس کرونا در ایران سخن گفت.

معاون وزارت بهداشت گفت: «پیش‌بینی می‌شود کشور تا یک سال آینده درگیر کرونا باشد و مرگ و میرهای ناشی از آن همچنان ادامه داشته باشد.»

حریرچی در عین حال اعلام کرد که شمار مبتلایان و قربانیان بیماری کرونا در ده استان ایران همچنان در حال افزایش است. بنا بر اظهارات معاون وزارت بهداشت، وضعیت این ده استان ظرف دو ماه اردیبهشت و خرداد رو به وخامت نهاده است.

از سوی دیگر، علیار راستگو، معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی وضعیت شیوع به بیماری کووید-۱۹ در این استان را وخیم ارزیابی کرد و گفت: «به دلیل افزایش آمار مبتلایان و فوتی‌های ناشی از کرونا در استان، محدودیت‌های کرونایی دوباره اعمال می‌شود.»

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی مدعی شد که ۹۰ درصد از مردم نسبت به هشدارهای مسئولان بی‌توجهی می‌کنند. به باور او حضور مردم در مراسم عروسی، عزاداری و دورهمی‌های خانوادگی به شیوع بیشتر بیماری یاد شده در این استان دامن زده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا