اخبار

پلیس رومانی جسد غلامرضا منصوری را پیدا کرد

رسانه‌های رومانیایی از مرگ غلامرضا منصوری، متهم متواری ردیف نهمِ پرونده فساد اقتصادی در قوه قضائیه خبر دادند. گفته می‌شود که او از ساختمان یک هتل سقوط کرده است….

به گزارش دویچه وله، جسد غلامرضا منصوری، قاضی متهم به فساد مالی روز جمعه در بیرون هتل محل اقامت وی در بخارست، پایتخت رومانی پیدا شد. بنابر این گزارش قاضی منصوری از پنجره محل اقامت خود به پایین پرت شده و درگذشته است.بعد از ظهر روز جمعه ۳۰ خرداد (۱۹ ژوئن) در خبری فوری اعلام کرد جسد غلامرضا منصوری، قاضی متهم به فساد مالی روز جمعه در بیرون هتل محل اقامت وی در بخارست، پایتخت رومانی پیدا شده است. بنابر این گزارش، قاضی منصوری از پنجره محل اقامت خود به پایین پرت شده و درگذشته است.

لحظاتی بعد پلیس جنازه او را پیدا کرد و به رسانه‌ها گفت این مرد ۵۲ ساله خارجی «به‌دلیل جرایمی که در کشوری دیگر انجام داده بود» تحت نظر قضایی قرار داشت.

سایت خبری «گاندول» در رومانی نیز نوشته است: «یک قاضی و روحانی ایرانی که در کشورش متهم به گرفتن رشوه ۵۰۰ هزار یورویی شده بود، روز جمعه پس از سقوط به داخل یک هتل واقع در مرکز پایتخت درگذشت.»

منابع آگاه در بین بازرسان به سایت گاندول گفته‌اند که منصوری در اتاق ۶۰۱ این هتل اقامت داشت و جنازه او حدود ساعت ۱۴ به‌وقت محلی پیدا شد.

این هتل در بلوار داچیا نزدیک میدان مرکزی بخارست قرار دارد و نام آن «دوکه» است .

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه ایران شنبه ۲۴ خرداد / ۱۳ ژوئن در مراسم معارفه رئیس سازمان زندان‌ها درباره دستگیری قاضی منصوری گفته بود: «این فرد در رومانی دستگیر شده است اما به دلیل شیوع کرونا چون هیچ پروازی انجام نشده، فعلاً به ایران آورده نشده است.»

غلامرضا منصوری، متهم ردیف نهم پرونده فساد مالی اکبر طبری، معاون اجرایی رئیس سابق قوه قضائیه ایران است. در این پرونده ۲۱ قاضی و بازپرس نیز متهم هستند.

این قاضی فراری، ۱۹ خردادماه ویدئویی از مکانی نامشخص منتشر کرد و گفت چند روز قبل مطلع شده که پرونده‌ای برایش باز شده و با باز شدن مرزها، به کشور برمی‌گردد. این بازپرس سابق دادسرای کارکنان فرهنگ و رسانه ضمن عذرخواهی از رهبری، نظام را «مقدس» و جمهوری اسلامی را «حرم» خواند.

اسماعیلی اما همزمان با اعلام خبر دستگیری قاضی منصوری گفت که بنابر بررسی‌های قوه قضائیه، اعلام این فرد مبنی بر آمادگی برای بازگشت به ایران «تبلیغاتی» بوده است.

سخنگوی قوه قضائیه گفته بود منصوری در حال حاضر در اختیار اینترپل است اما به علت قطع بودن کامل پروازهای رومانی امکان حضور او در چند روز آینده در دادگاه وجود ندارد.

غلامرضا منصوری فقط در ایران در مظان اتهام نبود. فعالان رسانه و فرهنگ می‌گویند او در سال‌های ۸۰ و ۹۰ نه تنها احکام سنگینی برای فعالان رسانه‌ای صادر کرده، که بر اساس برخی افشاگری‌ها که در روزهای اخیر در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، اقدام به آزار و اذیت و گروگانگیری خانواده برخی فعالان رسانه‌ای به منظور تحت فشار قرار دادن آنها نیز کرده است.

از این رو به محض اعلام خبر خارج شدن او از ایران، برخی فعالان حقوق بشری تلاش کردند شواهد علیه او را برای ارائه به دادگاه و دستگیری او در خارج از ایران جمع‌آوری کنند. دادخواستی برای دستگیری و محاکمه در آلمان را بیش از ۶۰۰۰ نفر امضا کرده‌اند.

سازمان گزارش‌گران بدون مرز با انتشار یک توئیت در حساب کاربری این سازمان در توئیتر، اعلام کرده بود که علیه بازپرس سابق قوه قضاییه جمهوری اسلامی، به دلیل سرکوب و زندانی کردن روزنامه‌نگاران در ایران، شکایتی تسلیم دادستانی فدرال آلمان کرده است.

هنوز جزئیات مرگ قاضی منصوری در بخارست روشن نیست. آیا او خودکشی کرده و یا او را سر به نیست کرده‌اند.

از آغاز دادگاه اکبر طبری و انتشار نام قاضی منصوری به عنوان متهم فراری، او با انتشار ویدیوی در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد که فرار نکرده و برای امور درمانی از کشور خارج شده است. او گفت منتظر آغاز سفرهای هوایی است و در اولین فرصت به کشور بازگشته و خود را به دستگاه قضایی ایران معرفی خواهد کرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا