از هر دری سخنی

بی‌اعتنایی چهارراه استانبول به وعده‌های بانک مرکزی

هر روز دلار گران‌تر می‌شود و همتی همچنان قصه تعریف می‌کند. این آخرین واکنش رسانه‌ها به افزایش عجیب و غریب نرخ ارز در چهارراه‌استانبول است. دیروز در حالی رئیس کل بانک مرکزی در مورد دلار ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومانی و یوروی ۲۰ هزار تومانی وعده دیگری درباره کاهش قیمت داد که بازار در هفته‌های اخیر روند صعودی به خود گرفته و ارزها یکی پس از دیگری رکورد می‌زنند….
عبدالناصر همتی روز جمعه بود که در این‌باره یادداشتی اینستاگرامی نوشت: «ارزش ذاتی نرخ ارز با در نظر گرفتن متغیرهای اقتصادی و …، حتما پایین‌تر است. البته نمی‌توان محدودیت‌های ایجاد شده برای کشور را در نظر نگرفت. لیکن، ثبات نرخ حقیقی ارز، برای بانک مرکزی مهم است. نرخ خرید و فروش اعلامی صرافی‌های منتخب بازار نیز، برای جلوگیری از سفته‌بازی و آربیتراژ است».
همتی در ادامه نوشت: «تجربه دو سال اخیر به ویژه تا مهرماه ۹۸، نشان داده است نرخ ارز قابل کنترل است. علی‌رغم التهابات آبان سال۹۸، ورود به لیست سیاظFATF، شیوع کرونا و افت شدید قیمت نفت و فرآورده‌ها که هر کدام به نوعی تأثیر افزایشی در نرخ داشتند، بانک مرکزی از تمام ظرفیت‌های خود برای اعاده ثبات استفاده کرد.
لذا، شرایط به وجود آمده به خاطر کرونا و فشار موقت وارده به بازار ارز در فصل اول امسال و جو روانی ناشی از قطعنامه شورای حکام آژانس، نباید موجب دریافت سیگنال اشتباه شود. علی‌رغم محدودیت درآمد نفت، موازنه مبادلات خارجی کشور مناسب است. بانک مرکزی نیز، علی‌رغم تداوم فشار آمریکا، ارز مورد نیاز فعالان اقتصادی را تأمین خواهد کرد». رئیس کل بانک مرکزی دو روز پیش در حالی از پیگیری برای آزادسازی و دسترسی به منابع ارزی مسدودی متعلق به ایران، به صورت ویژه، در دستور خبر داد که دیروز در اولین روز هفته باز هم خبر افزایش ارزها و سکه‌ها صدر اخبار رسانه‌ها قرار گرفته بود. با این همه به نظر می‌رسد یکی دیگر از وعده‌های رئیس کل بانک مرکزی درباره کاهش قیمت ارز در تیرماه به نتیجه برسد؛ چرا که به گفته همتی صادرکنندگان، بایستی تتمه ارز حاصل از صادرات خود در سال ۹۸ را به روش‌های اعلامی بانک مرکزی، تا پایان تیرماه به چرخه اقتصاد کشور برگردانند که باید دید نتیجه این وعده این‌باره به کجا ختم می‌شود. هر چه که هست دیروز قمیت دلار و یورو یکبار دیگر رکورد زد؛ دلار با ۱۸ هزار و ۶۰۰ و یورو با ۲۰ هزار و ۶۰۰ روی میز معامله رفتند و خبری از کوتاه آمدن نرخ‌ها در این بازار نبود. حالا درست در چنین فضایی که سکاندار بانک مرکزی از مردم می‌خواهد تا خرید و فروش ارز انجام ندهند و سرمایه‌ها در تولید هزینه شود تا به سرعت نرخ‌ها کاهش یابد، سوالی که بیش از همه مطرح شده این است که آیا وعده ثبات ارزی از سوی همتی عملی می‌شود؟ سوالی که پاسخ روشنی برای آن هنوز از سوی آگاهان اقتصادی و ‌تحلیل‌گران حوزه بانکی مطرح نشده و به نظر می‌رسد آشفتگی در این بازار با توجه به این‌که متغیرهای زیادی در قیمت ارز تاثیرگذار هستند همچنان ادامه داشته باشد. همچنین دیروز قیمت سکه‌ها نیز متاثر از نرخ دلار همچنان صعودی بود؛ به طوری که سکه بهار آزادی با هفت میلیون و ۵۰۰ هزار و ۵۰ تومان و سکه طرح جدید با هفت میلیون و ۷۸۰ تومان روی میز معامله رفتند.
محمد کشتی آرای در مورد آخرین وضعیت بازار طلا و سکه به رسانه‌ها گفت: «افزایش نرخ دلار به ۱۹هزار تومان و همچنین افزایش ۲۰دلار اونس جهانی باعث شده تا قیمت‌ها در بازار طلا و سکه به صورت عجیبی بالا رود. به طوری که با شروع معاملات دیروز نرخ هر قطعه سکه تمام با افزایش ۱۰۰ هزار تومانی نسبت به هفته گذشته به رقم بی‌سابقه هفت میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسید. این کارشناس رسمی بازار طلا و سکه افزود: «این در شرایطی است افزایش قیمت براساس شاخص‌های اقتصادی است و نقش دلالی در آن وجود ندارد. همچنین در ترکیب تقاضای بازار، ۲۰ درصد مصنوعات طلا و ۸۰ برای طلای خام است». وی در مورد آخرین نرخ انواع سکه گفت: «در حال حاضر نیم سکه سه میلیون و ۹۰۰ هزار تومان، ربع سکه دو میلیون و ۱۵۰ هزار تومان و سکه‌های گرمی نیز یک میلیون و ۱۲۰ هزار تومان معامله می‌شود». همچنین به گفته وی: «نرخ مثقال طلا ۳ میلیون و ۳۸۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۷۸۰ هزار تومان است».

همدلی

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا