جوانان

تعداد همسر آزاری و کودک‌آزاری در سال ۹۸

۸۵ هزار و ۴۲۰ مورد همسر آزاری و ۲۴۸۸ مورد کودک‌آزاری ، عباس مسجدی آرانی، رئیس سازمان پزشکی قانونی کل کشور روز گذشته در نشست خبری با خبرنگاران از آمار اتفاقات و حوادث دردناک سال ۹۸ پرده برداشت وگفت: سال گذشته ۹ هزار و ۸۸۴ هزار قصور پزشکی در کشور رخ داد که تعداد چهار هزار و شش‌صد و یک مورد محکوم و پنج هزار و ۲۸۳ تبرئه شدند. همچنین بیش از ۱۲ هزار پرونده سقط‌جنین تشکیل شد که ۲.۶ کاهش در این مورد نسبت به سال گذشته داشتیم، دادستان کل مأموریت یافته که جلسه‌ای با وزارت بهداشت و سازمان پزشکی داشته باشیم و آمار رشد سقط‌های جنایی بررسی شود….

افزایش تغییر جنسیت در زنان
رئیس سازمان پزشکی قانونی گفت: در حوزه اختلال جنسیتی در سال گذشته ۵۸۰ پرونده بوده که ۴۰۰ پرونده مربوط به خانم‌ها است که تغییر جنسیت در خانم‌ها افزایش‌یافته که ۱۰۳ مورد آن تائید شده است و ۱۸۰ پرونده مربوط به آقایان است که ۵۶ مورد آن تائید شده است.
مسجدی آرانی گفت: سال گذشته ۲۸ و ۹ دهم درصد افزایش پرونده شخصیت برای عفو و عدم تحمل کیفر تشکیل شد که بسیار مهم بود البته محدودیت‌هایی را در حوزه تخصصی و مالی داریم که نتوانستیم برای همه آن‌ها پرونده تشکیل دهیم که رفع خواهد شد.رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور در ادامه به حضور این سازمان در بحران‌ها در سال گذشته اشاره و گفت: در مورد هواپیما، شهدای استان کرمان، حوادث آبان ماه، لردگان، سیل، حادثه اتوبوس در مازندران و مینی‌بوس در گلستان اقدامات کارشناسی انجام و گواهی‌ها برای مرجع قضایی صادرشده است.مسجدی آرانی در ادامه بابیان اینکه در سال ٩٨، دو میلیون پرونده قضایی به سازمان پزشکی قانونی ارجاع شده است، گفت: اگر متوسط هر پرونده را ٢۵ فرآیند در نظر بگیریم تعداد قابل‌توجهی پرونده موردبررسی قرارگرفته است.

٩٠ درصد پرونده‌ها مربوط به معاینات است
رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: ٩٠ درصد پرونده‌ها مربوط به معاینات است که درمجموع یک‌میلیون و ۶٩٩ هزار و ٨٣٧ پرونده است که حدود ٣٣درصد ادعای نزاع است، ٢٠ درصد مربوط به حوادث رانندگی، ٢۵ درصد معاینه، ۵.٨ درصد مربوط به زنان و ۵٣.٧ درصد مربوط به اختلالات روان‌پزشکی است.
وی ادامه داد: درزمینه قصور پزشکی، ٩٨٨۴ پرونده داشته‌ایم که ۴۶٠١ مورد آن مقصر بوده‌اند. بیشترین موارد به تهران، البرز و فارس و کمترین آن لرستان و هرمزگان بوده است. در سال گذشته شاهد ٧٨۴ مورد گاز گرفتی بوده که یک رشد ۴.٧ درصدی را نشان می‌دهد که ٧٠درصد گازگرفتگی مربوط به ۶ ماهه اول سال گذشته است.

۶۲۷ مورد مرگ ناشی از مسمومیت با الکل
رئیس سازمان پزشکی قانونی گفت: سال گذشته ۶۲۷ مورد مرگ به دلیل مسمومیت با الکل اتفاق افتاد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۴۲ درصد افزایش داشته است.

۸۵ هزار و ۴۲۰ مورد همسر آزاری
مسجدی آرانی افزود: ۸۵ هزار و ۴۲۰ مورد همسر آزاری در سال گذشته گزارش شد، داد زدن، فحش دادن، انداختن بار زندگی روی دوش همسر، حصار کشیدن دور همسر، تحقیر، بداخلاقی و انعطاف‌ناپذیری و علل فرهنگی و فقر فرهنگی ازجمله مصادیق همسر آزاری است.

۲۴۸۸ پرونده کودک‌آزاری

وی افزود: در حوزه کودک‌آزاری نیز دو هزار و ۴۸۸ پرونده در سال گذشته به پزشکی قانونی ارجاع شد که شاهد رشد ۱۲.۵ درصدی در این زمینه بودیم و عوامل مهم کودک‌آزاری ناشی از وضعیت خود کودک، بیش فعالی، نامشروع بودن کودک، مشکلات اقتصادی، عدم دسترسی به بهداشت و آموزش، عریان پوشی است منظور از عریان پوشی رعایت نشدن پوشش کودک در مقابل ناپدری یا نا برداری کودک است که عریان پوشی زمینه کودک‌آزاری را افزایش می‌دهد. مشکلات محیط‌های آموزشی و انتظارات بیش از حد از کودک و همچنین اشتغال مادر در این مسائل تأثیرگذار است، اما شایع‌ترین نوع کودک‌آزاری غفلت از کودک است.

۱۶ هزار و ۹۴۶ مورد فوت ناشی از تصادفات
رئیس سازمان پزشکی قانونی با اشاره به تصادفات گفت: در این زمینه رشد منفی ۵.۶ درصدی داشتیم که ۱۶ هزار و ۹۴۶ مورد فوت ناشی از تصادفات داشتیم که ۱۱ هزار و ۸۵ مورد فوتی مربوط به تصادفات برون‌شهری بود که امیدواریم شاهد ادامه داشتن کاهش آمار تصادفات باشیم و همچنین ۲۸ هزار و ۲۰۸ مورد حادثه کار را در سال گذشته داشتیم که ۱۸۵۴ مورد سوختگی و ۱۲۷۵ مورد فوتی ناشی از غرق‌شدگی را داشتیم.

افزایش خودکشی در سال ۹۸
وی در پاسخ به سؤالی درباره آمار خودکشی اعم از قرص و گازگرفتگی نسبت به سال ۹۷ و ۹۸ گفت: خودکشی در سال گذشته ۵ هزار ۱۴۳ مورد بود که نسبت به سال قبل از آن (۱۳۹۷) ۸ دهم درصد رشد داشته است که یک هزار و ۵۱۷ زن و سه هزار و ۶۲۳ مورد مرد بودند و استان کهگیلویه و بویر احمد، ایلام و کرمانشاه بیشترین آمار خودکشی و کمترین آمار هم مربوط به خراسان رضوی و جنوبی و سیستان و بلوچستان بود.مسجدی آرانی خاطرنشان کرد:‌ بیشترین روش خودکشی حلق‌آویزی بود و استفاده از سموم در ردیف بعدی علل خودکشی قرار داشت و بیشترین سن خودکشی ۳۰ تا ۳۹ سال بود و بعدازآن سن ۱۸ تا ۲۴ سال است و میزان تحصیلات افرادی که خودکشی کرده‌اند، راهنمایی و دیپلم و دانشگاه و بعد ابتدایی است.

علت نهایی مرگ آسیه پناهی
مسجدی آرانی در پاسخ به سؤالی در خصوص علت نهایی مرگ آسیه پناهی گفت: ظرف دو روز آینده گزارش نهایی به دستگاه قضا ارسال می‌شود.مسجدی همچنین درباره مرگ قاضی منصوری گفت: در این رابطه چنانچه دستور قضایی برای بررسی علت فوت صادر شود سازمان پزشکی قانونی ورود می‌کند و در حال حاضر نمی‌توان در این رابطه نظر قطعی اعلام کرد.

ستاره صبح

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا