گوناگون

القدس‌العربی: قانون «سزار» ایران را در سوریه محدود می‌کند

دولت آمریکا در حالی چهارشنبه قانون سزار را با هدف حمایت از شهروندان سوری و نیز تحریم‌های قانونی و اقتصادی دستگاه‌های مرتبط با دولت بشار اسد اجرائی کرد که در این رهگذر لبنان، امارات و مصر نیز از تحریم‌های این قانون بی‌بهره نخواهند ماند.

در این میان ایران تمام تلاش خود را به کار بسته تا مبادا پنجره دیپلماسی با آمریکا به اعتبار کشوری که از برجام خارج شده، بسته شود. گرچه محمدجواد ظریف در جمع‌بندی نتایج سفر ناگهانی‌اش به ترکیه و روسیه کمی پیش از اجرائی‌شدن این قانون گفته بود ایران از بهبود وضعیت اقتصادی در سوریه حمایت همه‌جانبه خواهد کرد، اما پرواضح است که با اعمال این قانون عملا دست تهران و مسکو در سوریه محدودتر شده تا جایی که تهران از صرافت ساخت صد هزار واحد مسکونی در اطراف دمشق بر اساس توافق دو سال پیش خود با سوریه خواهد افتاد.

بنا بر باور آگاهان سیاسی، واشنگتن نیک می‌داند با قانون سزار تا چه اندازه فعالیت ایران در سوریه و لبنان و عراق به پایین‌ترین سطح خود می‌رسد، ‌‌درعین‌حال می‌خواهد تهران را به میز گفت‌وگو بازگرداند، چراکه خروج احتمالی ایران از برجام می‌تواند نظم منطقه را برهم بزند. تحلیلگران سیاسی بر این باورند که دولت ترامپ با قانون سزار به دنبال یک روند سیاسی است که به موجب آن رفتار نظام سوریه در حمایت از برخی گروه‌ها‌ی منطقه را تغییر داده و تهران را مجبور کند تا با بازرسان ویژه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا