بین‌المللی

ناگفته‌های جان‌بولتون درباره حمله نظامی به ایران، رابطه ترامپ با پوتین و شی‌جینپینگ

پس از سرنگونی پهپاد آمریکایی، ترامپ دستور حمله به ایران را صادر کرد و ناگهان پس گرفت ترامپ خواهان کمک رئیس‌جمهور چین برای پیروزی در انتخابات شده بود.

ستاره صبح: رسانه‌های آمریکا ازجمله روزنامه نیویورک‌تایمز به نسخه‌ای از کتاب جان بولتون، مشاور امنیت ملی پیشین جنگ‌طلب و ضدایرانی دونالد ترامپ (که همواره به حمله نظامی به ایران اصرار می‌ورزید) دست‌یافته و بخش‌هایی‌ از محتوای آن را منتشر کرده‌اند. این کتاب که «اتاق حوادث» نام دارد، روایت جان بولتون از وقایع داخلی کاخ سفید بین سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ است و سه روز دیگر (۲۳ ژوئن) منتشر می‌شود. پیش‌فروش این کتاب، آن را در صدر فهرست فروش سایت آمازون (بزرگ‌ترین فروشگاه اینترنتی جهان) قرار داده است. البته وزارت دادگستری آمریکا روز سه‌شنبه (۱۷ ژوئن) با تنظیم شکایتی در دادگاه سعی کرده است مانع انتشار کتاب جان بولتون شود، چون می‌گوید حاوی اطلاعات فوق سری است. دونالد ترامپ هم پیش‌تر هشدار داده بود که بولتون ممکن است با انتشار این کتاب با «مشکلات قضایی» مواجه شود. پرسش این است که چه اطلاعاتی در این کتاب ممکن است منتشر شود که پشت کاخ سفید را لرزانده است؟ بولتون در کتاب تازه خود، رئیس‌جمهوری آمریکا را به ارتکاب تخلفات قابل استیضاح متهم کرده است. او نوشته که دونالد ترامپ از شی‌جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین، خواسته بود که با خرید محصولات کشاورزی بیشتر از آمریکا، به پیروزی وی در انتخابات ۲۰۲۰ کمک کند.

جان بولتون همچنین نوشته ترامپ در تضاد با سیاست‌های رسمی دولت و وزارت خارجه آمریکا که زندانی کردن صدها هزار مسلمان از اقلیت اویغور را محکوم کرده بود، به ریس جمهوری چین در جلسه خصوصی گفته با ساخت اردوگاه‌های کار اجباری برای این مسلمانان موافق است. بولتون در ضمن در مصاحبه‌ای در مورد کتابش گفته پوتین معتقد است به‌راحتی ترامپ را بازی داده و می‌دهد. اما شاید یکی از اصلی‌ترین جزئیات این کتاب، داستان منصرف شدن ترامپ از رویارویی نظامی با ایران باشد. جان‌بولتون عدم حمله نظامی به ایران در پی سرنگونی پهپاد «گلوبال هاوک» در ۳۰ خرداد ۹۸ را یک اقدام ناامیدکننده و غیرمنطقی از سوی ترامپ خوانده است. بولتون در این کتاب می‌نویسد: «ساعت ۵:۳۰ عصر رفتم خانه تا لباس عوض کنم و برگردم کاخ‌سفید چون انتظار داشتم تا صبح بیدار بمانم. ولی یک‌دفعه ترامپ دستور حمله را پس گرفت.» ترامپ به جان بولتون گفته که این حمله به این خاطر که به کشته شدن ۱۵۰ نفر منجر می‌شود متناسب نیست. اکنون باید منتظر ماند و دید جدال بولتون و کاخ سفید در دادگاه و افکار عمومی بر سر انتشار یا عدم انتشار کتاب «اتاق حوادث» به کجا خواهد رسید. گزارش پیش رو که توسط مصطفا صباغ، روزنامه‌نگار تدوین‌شده، به این موضوع می‌پردازد.

‌ پوتین رهبری قاطع و باهوش است و درک کرده که ترامپ رقیب قدری برای او نیست ترامپ به چیزی جز پیروزی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری فکر نمی‌کند ترامپ بیشتر وقت خود را صرف صحبت کردن می‌کند تا اینکه به دیگران گوش دهد

جان بولتون در کتاب تازه خود که کاخ سفید تلاش می‌کند با حکم دادگاه از انتشار آن جلوگیری کند، نوشته است که دونالد ترامپ از شی جینپینگ رئیس‌جمهوری چین، خواسته بود که با خرید محصولات کشاورزی بیشتر از آمریکا، به پیروزی وی در انتخابات ۲۰۲۰ میلادی کمک کند.

درخواست از چین

بنا به روایت جان بولتون، شی جینپینگ در جریان دیدار ماه ژوئن ۲۰۱۹ خود با دونالد ترامپ از این‌که در آمریکا برخی از چین انتقاد می‌کنند، گلایه کرده بود. بولتون نوشته است: «ترامپ فوراً فرض را بر این گذاشت که منظور شی دموکرات‌ها هستند. ترامپ با تأیید گفت که خصومت بزرگی بین دموکرات‌ها وجود دارد.» به گزارش نیویورک‌تایمز،‌ جان بولتون می‌افزاید:‌ «او سپس به طرز حیرت‌انگیزی صحبت را به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سوق داد و به توانایی اقتصادی چین برای تأثیرگذاری بر مبارزات در حال انجام اشاره کرد و از شی خواست تا اطمینان حاصل کند که او برنده می‌شود.» «او بر اهمیت کشاورزان و تأثیر افزایش خرید سویا و گندم توسط چین در نتایج انتخابات تأکید کرد. من قصد داشتم عین کلمات ترامپ را چاپ کنم ولی روند بررسی انتشارات دولت علیه این اقدام تصمیم گرفته است.» جان بولتون می‌گوید که رئیس‌جمهوری چین در همان جلسه از فرستادن صدها هزار نفر از اعضای اقلیت مسلمان اویغور به اردوگاه‌های دسته‌جمعی دفاع کرد و دونالد ترامپ هم این مسئله را تأیید کرد. در کتاب جان بولتون آمده: «به گفته مترجم ما، ترامپ گفت شی باید به ساخت اردوگاه‌ها ادامه بدهد و ترامپ فکر کرد که این دقیقاً کار درستی است.»

رسوایی اوکراین‌گیت

جان بولتون در مورد رسوایی اوکراین که به استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان و درنهایت تبرئه او در سنا منجر شد، با استناد به مکالمات شخصی خود با رئیس‌جمهوری آمریکا اتهام تلاش وی برای فشار به اوکراین برای یک «بده بستان» علیه جو بایدن، رقیب انتخاباتی آتی خود را تأیید کرده است. بولتون می‌نویسد: «وی گفت که دوست ندارد هیچ‌چیزی برای آن‌ها ارسال شود تا زمانی که تمام تحقیقات مربوط به تحقیقات روسیه در رابطه با [هیلاری] کلینتون و بایدن تحویل داده شود.» ماجرای اوکراین بخش محوری استیضاح رئیس‌جمهوری آمریکا بود؛ ازجمله اینکه ترامپ کمک نظامی به اوکراین را متوقف کرد تا به ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین برای شروع تحقیقات فساد درباره جو بایدن نامزد حزب دموکرات و پسرش فشار آورد.

رئیس‌جمهور نادان!

وی در بخشی از کتاب خود ترامپ را فردی نادان می‌خواند و می‌نویسد: او از ترزا می، نخست‌وزیر سابق انگلیس پرسیده بود آیا انگلیس یک قدرت هسته‌ای است و یا از جان کلی، رئیس دفتر سابق کاخ سفید پرسیده بود آیا فنلاند بخشی از روسیه است. بولتون می‌گوید که اطلاعات رئیس‌جمهوری درباره ژئوپلیتیک بی‌معنی است زیرا ترامپ «بیشتر وقت خود را صرف صحبت کردن می‌کند تا گوش دادن».

تردید درباره ترامپ

مشاور امنیت ملی سابق آمریکا نسبت به توانایی دونالد ترامپ در تقابل با ولادیمیر پوتین ابراز تردید کرد و مهارت اندک او را در انعقاد قراردادها و توافقنامه‌های بین‌المللی مورد تمسخر قرار داد. اظهارات بولتون در مصاحبه با شبکه «ای‌بی‌‌سی» آمریکا منتشر شد که قرار است روز یکشنبه به‌طور کامل با محوریت انتشار کتابش منتشر شود. او نسبت به توانایی ترامپ در حل‌وفصل مسائل امنیت بین‌الملل ابراز تردید کرد و مهارت اندک و عدم آگاهی او در امضای معاهداتی در این زمینه را به تمسخر گرفت. بولتون تأکید کرد:‌ احتمال دارد ترامپ بتواند معاملات جدیدی را اجرایی کند البته زمانی مسئله مربوط به املاک و مستغلات در منهتن باشد اما در اجرای معاملات کاهش سلاح‌های استراتژیک و در بسیار از مسائل دیگر با موضوع امنیت بین‌الملل مهارت و تجربه کافی را ندارد.

تمجید از پوتین

بولتون همچنین در این مصاحبه افزود: زمانی که در مقابل فردی مثل ولادیمیر پوتین قرار می‌گیرد که زندگی‌ و تلاشش را برای تعیین موضع استراتژیک روسیه در جهان گذاشته و در مقایسه با ترامپ که دوست ندارد زیاد درباره این مسائل مطالعه کند و در آن‌ها عمیق شود آمریکا خودش را در سخت‌ترین وضعیت و بغرنج‌ترین موضع‌گیری خواهد یافت. مشاور امنیت ملی سابق آمریکا در پاسخ به نحوه توصیف روابط بین پوتین و ترامپ گفت: به تصورم پوتین قاطع و باهوش است و درک کرده ترامپ رقیب قدری نیست تصور نمی‌کنم ترامپ اسباب نگرانی او باشد. بولتون همچنین اشاره کرد، ترامپ مناسب ریاست‌جمهوری نیست. مشاور امنیت ملی سابق آمریکا در کتابش که قرار است منتشر شود، تصمیم‌گیری در آمریکا را به دعوا سر غذا تشبیه کرده است.

جنجال انتشار کتاب

وزارت دادگستری آمریکا روز سه‌شنبه با تنظیم شکایتی در دادگاه سعی کرد مانع انتشار کتاب جان بولتون شود، چون می‌گوید حاوی اطلاعات فوق سری است. به گزارش بی‌بی‌سی، کتاب «اتاقی که در آنجا اتفاق افتاد: خاطراتی از کاخ سفید» که قرار است روز ۲۳ ژوئن منتشر شود، روایت جان بولتون از وقایع داخلی کاخ سفید است که او می‌گوید بین سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ شاهد آن‌ها بوده است. دونالد ترامپ پیش‌تر هشدار داده بود که بولتون ممکن است با انتشار این کتاب با «مشکلات قضایی» مواجه شود. ترامپ روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: «من هر محاوره‌ای را که به‌عنوان رئیس‌جمهوری داشته‌ام کاملاً محرمانه می‌دانم. این یعنی اگر او کتابی نوشت و کتاب منتشر شد، قانون را نقض کرده و فکر می‌کنم با مشکلات قضایی روبه‌رو خواهد شد.»

دفاع از آزادی بیان

از سوی مقابل اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا گفته است که «هر تلاشی از سوی دولت ترامپ برای جلوگیری از انتشار کتاب جان بولتون محکوم‌به شکست است.» قابل‌ذکر است که بولتون برای انتشار کتابش قراردادی دو میلیون دلاری را با «سایمون‌اند شوستر» امضا کرده است. این کتاب که بسیاری انتظار انتشارش را می‌کشند، قرار است یک کتاب افشاگر باشد که توصیف‌های بیشتری از وجود آشوب در دولت ترامپ و رئیس‌جمهوری که به هیچ‌چیز به‌جز پیروزی مجددش در انتخابات ریاست جمهوری فکر نمی‌کند، علاوه بر روایت‌های کسانی دیگری همچون جیمز کومی، مدیر سابق اف‌بی‌آی، اوماروسا مانیگو، مشاور سابق ترامپ و مایکل وولف نویسنده، مطرح کند. گفتنی است بولتون در آوریل ۲۰۱۸ به تیم امنیت ملی کاخ سفید پیوست و در ماه سپتامبر ۲۰۱۹ آن را ترک کرد و گفت که خودش چنین خواسته است اما ترامپ گفته بود که بولتون را به دلیل اختلافات «شدید» برکنار کرده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا