اخبار

مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای در وین؛ آمریکا و روسیه بدون چین؟

محور گفت‌وگوهای دو روزه‌ی آمریکا و روسیه، آینده قرارداد خلع سلاح هسته‌ای نیو استارت است که در بهمن‌ماه اعتبار آن به پایان می‌رسد. چین دعوت آمریکا برای گفتگو درباره یک توافق جدید خلع سلاح هسته‌ای را نادیده گرفته است….

روسیه و آمریکا امروز دوشنبه (۲۲ ژوئیه/ ۲۱ تیر) در مذاکراتی در سطح وزارت امور خارجه دو کشور، درباره توافق جدید خلع سلاح هسته‌ای با یکدیگر رایزنی می‌کنند. چین علیرغم دعوت از سوی آمریکا، نماینده‌ای به این مذاکرات نفرستاده است.

به گزارش دویچه وله، موعد آخرین توافق بزرگ خلع سلاح هسته‌ای موسوم به “نیواستارت” تاریخ ۵ فوریه ۲۰۲۱ (۱۷ بهمن ۱۳۹۹) به پایان می‌رسد.

با انعقاد پیمان استارت نو در سال ۲۰۱۰ میان آمریکا و روسیه، این دوکشور متعهد شدند، شمار سکوهای پرتاب موشک هسته‌ای استراتژیک را به و تعداد کلاهکهای هسته‌ای را از ۲۲۰۰ به ۱۵۵۰ کاهش دهند.

این درحالی است که به‌رغم کاهش شمار کلاهک‌های هسته‌ای، مؤسسه پژوهش‌های صلح استکهلم (سیپری) در تازه‌ترین گزارش خود، درباره شروع موج جدیدی از رقابت‌های اتمی هشدار داده است.به باور کارشناسان سیپری کاهش شمار کلاهک‌های هسته‌ای نسبت به سال ۲۰۱۸، از خطرات ناشی از رقابت‌های هسته‌ای نکاسته است.به عنوان نمونه، به نوشته سیپری، آمریکا اقدام به تولید کلاهک‌های هسته‌ای با قدرت انفجاری نازل‌تر کرده، این کلاهک‌های هسته‌ای اما از حیث توان تخریبی، با کلاهک‌های پیشین تفاوت چندانی ندارد.

در کنار این پیمان رو به انقضا، تقریبا یک سال پیش، در مردادماه نیز، یکی از مهمترین معاهدات خلع سلاح هسته‌ای در جهان، به نام پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد و کوتا‌ه‌برد (INF Treaty) میان روسیه و آمریکا به پایان رسید.

آمریکا که پیش‌تر روسیه را به نقض مفاد این پیمان متهم کرده بود، در بهمن ماه گذشته (فوریه ۲۰۱۹) از این معاهده خارج شد. اندکی پس از آن، روسیه نیز اعلام کرد که به این پیمان پایبند نخواهد ماند. این معاهده در سال ۱۹۸۷ به امضای آمریکا و روسیه رسیده بود.

به رغم انقضای پیمان نیواستارت در فوریه ۲۰۲۱، آمریکا هرچند برنامه‌های خود در این باره را مطرح نکرده است، اما می‌گوید، از یک توافق کنترل تسلیحاتی سه جانبه با روسیه و چین حمایت می‌کند.

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در آمریکا، که در مورد شکل‌گیری رقابت تسلیحاتی تازه‌ای هشدار می‌دهد، در رابطه با گفت‌وگوهای امروز وین میان روسیه و آمریکا گفته‌ است: «چنانچه آمریکا نخواهد پیمان “آی ان اف” را تمدید کند، واکنش ما آرام، سنجیده و متناسب خواهد بود.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا