گوناگون

طالبان در یک هفته ۲۹۱ نفر از نیروهای امنیتی افغانستان را کشتند

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان در اطلاعیه تازه‌ای اعلام کرد که طالبان در هفته گذشته ۲۹۱ نفر از نیروهای امنیتی افغانستان را کشتند و این خونین‌ترین هفته در ۱۹ سال اخیر افغانستان بوده است. در هفته گذشته طالبان ۴۲۲ فعالیت تروریستی انجام داده‌اند….

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان دوشنبه ۲ تیر / ۲۲ ژوئن در اطلاعیه‌ای گفت طالبان در جریان هفته‌ گذشته در ۳۲ ولایت کشور، ۴۲۲ فعالیت تروریستی انجام داده و خون‌بارترین هفته در ۱۹ سال اخیر را رقم زده‌اند.

به گزارش سایت زمانه، بنا به این اطلاعیه، در هفته گذشته طالبان ۲۹۱ نفر از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان را کشتند و ۵۵۰ نفر دیگر از آن‌ها را زخمی کردند.

همچنین در جریان حملات هفته گذشته طالبان ۴۲ غیرنظامی کشته و ۱۰۶ غیرنظامی دیگر زخمی شدند.

این در حالی است که به‌گفته شورای امنیت ملی افغانستان «طالبان به کاهش خشونت در برابر افغان‌ها تعهد کرده و گفته بودند که برای صلح کار خواهند کرد».

منابع امنیتی افغانستان می‌گویند حمله‌های گروه طالبان پس از امضای توافق‌نامه صلح با آمریکا افزایش یافته است. این افزایش در حالی است که مقام‌های دولت افغانستان برای آغاز مذاکرات صلح، می‌کوشند. حکومت تاکنون حدود سه هزار زندانی طالب را آزاد کرده و در نظر دارد که به‌زودی دو هزار زندانی طالب دیگر را نیز آزاد کند. همچنین دولت اعلام کرده که برای دستیابی به صلح پایدار با گروه طالبان در حالت آتش‌بس اعلام‌نشده قرار دارد و به تمام نیروهای امنیتی دستور داده که در حالت فعال دفاعی قرار داشته باشند.

دفتر شورای امنیت ملی در اطلاعیه خود تأکید کرده است که خشونت جاری برای دولت افغانستان «به هیچ وجه» قابل قبول نیست و «این حالت هرچه زودتر باید پایان یابد و فعالیت‌های واقعی و مؤثر برای صلح آغاز گردد.»

این دفتر ضمن بیان این‌که بدون کاهش خشونت، تأمین صلح با مشکل و تأخیر روبه‌رو می‌شود، افزوده است: «ادامه‌ افغان‌کُشی و خشونت، دشمنی و مخالفت طالب را در هر قریه و خانه کشور بیشتر تقویت کرده، پروسه‌ مصالحه ملی و هم‌دیگرپذیری را دشوار ساخته و به یک مرحله‌ پیچیده سوق می‌دهد.»

گروه طالبان در جریان سه روز عید فطر آتش‌بس اعلام کرد و دولت افغانستان نیز به نیروهای امنیتی دستور داد که آتش‌بس را رعایت کنند. این آتش‌بس به‌شکل رسمی تمدید نشد، اما انتظار می‌رفت به‌صورت اعلام‌نشده ادامه یابد.

روزنامه ۸صبح افغانستان به‌نقل از منابع امنیتی نوشته است که گروه طالبان پس از امضای توافق‌نامه صلح با آمریکا بیش از سه هزار و ۵۰۰ حمله به نیروهای امنیتی انجام داده است.

سازمان ملل متحد نیز در تازه‌ترین گزارش خود گفته است که خشونت‌های گروه طالبان پس از امضای توافق صلح با آمریکا دو درصد افزایش یافته است. در این گزارش گفته شد که گروه طالبان در سه ماه گذشته پنج هزار و ۵۴۳ حمله را در سراسر کشور راه‌اندازی کرده است.

سازمان ملل همچنین از حملات عمدی به مراکز درمانی افغانستان در جریان همه‌گیری ویروس جدید کرونا اظهار نگرانی کرد. از زمان همه‌‌گیری بیماری کووید ۱۹ تاکنون در مجموع ۱۲ بار به مراکز درمانی افغانستان از جمله به بیمارستان پزشکان بدون مرز در کابل حمله شده است.

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی، روز گذشته، یکشنبه یکم تیر / ۲۱ ژوئن در توییتی نوشت گروه طالبان به تعهداتش برای کاهش خشونت و تلاش برای صلح عمل نکرده است و تنها در هفته گذشته به ولایت‌های هرات، کابل، لوگر، غور، بادغیس، فاریاب، بدخشان، کندز، میدان‌وردک، غزنی، جوزجان، تخار، پکتیا، خوست و نیمروز حمله کرده است.

با این حال، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان با انتشار اطلاعیه‌ای گفته است که این گروه حملات خود را پس از امضای توافق‌نامه صلح با آمریکا کاهش داده است. او گزارش شورای امنیت ملی افغانستان را رد کرد و گفت طالبان در کشتار غیرنظامیان دست ندارند.

دولت افغانستان اعلام کرده است که هیئت مذاکره‌کننده‌اش آماده است تا با گروه طالبان گفت‌وگو کند. هنوز زمان آغاز مذاکرات روشن نشده، اما برخی منابع طالبان گفته‌اند که این مذاکرات در قطر برگزار می‌گردد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا