اخبار

نرخ دلار از ۲۰ هزار تومان نیز گذشت

قیمت هر دلار آمریکا در معاملات امروز دوشنبه ،(۲ تیرماه )۱۳۹۹، در بازار ارز ایران از مرز ۲۰ هزار تومان گذشت و به بالاترین حد تاریخی خود رسید. همزمان هر یورو نیز در بازار آزاد تهران تا ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش یافت. هر قطعه تمام سکه طلا هم در پی رشد نرخ ارز و بالا رفتن ۳.۵ دلاری نرخ جهانی هر اونس طلا، روز دوشنبه به بیش از ۸ میلیون ۴۵۰ هزار تومان رسید.این در حالی است که حسن روحانی، دیروز یک‌شنبه با اشاره به شرایط سخت ارزی کشور خواستار برخورد با «متخلفان ارزی» شده بود…

با وجود این که بانک مرکزی ایران در مبادلات روز دوشنبه نرخ عرضه رسمی ارز در شبکه صرافی‌های رسمی را در مقایسه با روز یک‌شنبه تغییر نداد، روند صعودی بهای فروش دلار در بازار آزاد رسمی که از یک هفته پیش شتاب گرفته، ادامه یافت.

نرخ دلار طی خرید و فروش‌های ظهر روز دوشنبه از ۲۰ هزار تومان فراتر رفت و فاصله آن با نرخ رسمی به بیش از هزار و ۲۰۰ تومان رسید. این نرخ در ادامه مبادلات بعد از ظهر دوشنبه نیز در محدوده ۱۹ هزار و ۸۰۰ تا ۲۰ هزار تومان نوسان کرد.

همزمان هر یورو نیز در بازار آزاد تهران تا ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش یافت. هر قطعه تمام سکه طلا هم در پی رشد نرخ ارز و بالا رفتن ۳.۵ دلاری نرخ جهانی هر اونس طلا، روز دوشنبه به بیش از ۸ میلیون ۴۵۰ هزار تومان رسید.

ارزش پول ایران پس از تصویب قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مقابل دلار سقوط کرد و روز یکشنبه اول تیر (۲۱ ژوئن) بهای هر دلار  با۵۰۰ تومان افزایش نسبت به روز قبل به ۱۹ هزار و ۷۰۰ تومان رسید.

پیش از تصویب قطعنامه شورای حکام هم پول ایران ارزش خود را به دلیل تشدید تحریم‌های آمریکا، کاهش بهای نفت، شیوع ویروس کرونا از دست داده بود. این عوامل همچنین سبب شد که خزانه دولت نیز خالی شود و به گفته برخی کارشناسان مسئولان دولت و حکومت را مجبور به سفته‌بازی و گران کردن ارز کند.

به گزارش اقتصاد آنلاین، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران با این وجود گفته است: «ارزش ذاتی نرخ ارز، با در نظر گرفتن متغیر‌های اقتصادی، سیاسی و روانی، در مقایسه با نرخی که امروز در بازارخرید و فروش می‌شود، حتماً پایین‌تر است.»

همتی تاکید کرده است که برای بانک مرکزی ثبات نرخ حقیقی ارز مهم است. او گفت تجربه دو سال گذشته نشان داده است که نرخ ارز قابل کنترل است.

یورو از مرز ۲۱ مرز هزار تومان گذشت

قیمت یورو نیز در روز یکشنبه اول تیر افزایش داشت و از مرز ۲۱ هزار تومان نیز گذشت. با این‌حال رئیس کل بانک مرکزی ایران مدعی است این افزایش در شرایط فعلی نباید موجب دریافت سیگنال اشتباهی شود. او با ذکر عواملی چون “التهابات آبان سال۹۸، ورود به لیست سیاه FATF، شیوع کرونا و افت شدید قیمت نفت و فرآورده‌ها، قطعنامه شورای حکام آژانس” به نوعی تأثیر افزایشی درنرخ ارز داشته است اما با همه این عوامل به گفته او “نباید موجب دریافت سیگنال اشتباه” شد.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین گفته است، علیرغم محدودیت درآمد نفت، موازنه مبادلات خارجی کشور مناسب است و بانک مرکزی علیرغم تداوم فشار آمریکا، ارز مورد نیاز فعالان اقتصادی را تأمین خواهد کرد.

همتی به “پیگیری آزادسازی و دسترسی به منابع ارزی مسدودی متعلق به ایران” هم اشاره کرده و گفته است این موضع در دستور کار بانک مرکزی و سایر دستگاه‌ها قرار دارد.

منظور همتی کشور کره جنوبی است که به دلیل تحریم بانک مرکزی ایران از سوی آمریکا، دستکم هفت میلیارد دلار پول جمهوری اسلامی را مسدود کرده است. این کشور پیش از لغو معافیت‌ خرید نفت از ایران یکی از خریداران بزرگ نفت ایران در آسیا بود. اما مذاکرات ایران با این کشور برای دسترسی به این پول‌ها تابحال نتیجه‌ مطلبوبی نداشته است.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران ضمن تأکید بر اینکه وزارت خارجه “از مدتها پیش” پیگیر مطالبات از کره جنوبی است در این باره گفت: «ملت، تجار ما و خود دولتی‌های ما رابطه خوبی همواره با بخش‌های مختلف در کره جنوبی داشتند، ولی تبعیت کورکورانه کره جنوبی از آمریکا و بلوکه کردن اموال ایران در این کشور به بهانه تحریم‌ها و فشارهای آمریکا به هیچ وجه قابل قبول نیست.»

حسین تنهایی، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و کره جنوبی گفته است کره جنوبی نه تنها برای آزادسازی پول‌های بلوکه شده جمهوری اسلامی کاری نمی‌کند بلکه “ووری بانک” کره اعلام کرده “حق‌‌العمل و اجرت نگهداری پول” را هم از ایران می‌خواهد.

کارشناسان اقتصادی، چشم‌انداز روند نزولی قیمت نفت، تشدید تحریم‌های آمریکا، افزایش کسری بودجه دولت و صعود شتابان حجم نقدینگی را مجموعه عوامل ایجاد التهاب در بازارهای مالی ایران می‌دانند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا