گوناگون

تهدید اوکراین به دادگاه بین‌المللی لاهه شکایت می کنیم

ایران نه تنها جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی را تحویل نداده بلکه به تعهدات خود در قبال خانواده قربانیان هم عمل نکرده است. زلنسکی گفته در صورت عدم اجرای این تعهدات، چاره‌ای جز مراجعه به دادگاه بین‌المللی لاهه وجود ندارد….
صبح امروز رییس‌جمهور اوکراین تهدید کرد که ممکن است علیه ایران به دادگاه‌های بین المللی شکایت کند.

یش از پنج ماه از حمله موشکی سپاه به هواپیمای مسافربری اوکراین می‌گذرد. جمهوری اسلامی تا کنون به تعهدات بین‌المللی خود در ارتباط با مسئولیت این حمله عمل نکرده است. اکنون، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، گفته است که چنانچه ایران به این تعهدات عمل نکند، موضوع را به دیوان بین‌المللی دادگستری خواهد برد.

روزنامه کانادایی “گلوب و میل” با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، گفت‌وگویی داشته است. یکی از محورهای اصلی این گفت‌وگو پرونده حمله موشکی سپاه پاسداران به هواپیمای بوئینگ پرواز ۷۵۲ اوکراین از تهران به مقصد کی‌یف بوده است.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز هشتم ژانویه گذشته با شلیک دو موشک هواپیمای مسافربری یادشده را سرنگون کرد. حمله‌ای که منجر به کشته شدن ۱۷۶ نفر و از جمله شماری از شهروندان اوکراینی شد. اکثر قربانیان این حمله شهروندان کانادایی ایرانی‌تبار بوده‌اند.

زلنسکی اکنون در این گفت‌وگو آشکارا از بی‌توجهی جمهوری اسلامی نسبت به تعهدات بین‌المللی خود در این زمینه انتقاد کرده است. رئیس جمهوری اوکراین گفته است که عدم پیگیری موضوع از سوی مقامات جمهوری اسلامی ایران، می‌تواند پیامدهای حقوقی برای آن کشور در پی داشته باشد.

تعهدات ایران کدامند؟

ولودیمیر زلنسکی در مصاحبه یادشده گفته است که بی‌توجهی مقامات جمهوری اسلامی، تنها به عدم تحویل جعبه‌های سیاه محدود نمی‌شود.

رئیس جمهوری اوکراین گفته است که تا کنون مقامات جمهوری اسلامی ایران رسما از بابت حمله موشکی خود پوزش نخواسته‌اند و افزون بر آن اقدام به پرداخت غرامت به خانواده قربانیان این حمله نکرده‌اند.

جمهوری اسلامی ایران تا کنون تعلل خود را در ارتباط با محدودیت‌های ناشی از شیوع بیماری کووید-۱۹ توضیح داده است. زلنسکی گفته است که اوکراین نمی‌تواند تا ابد منتظر عمل کردن مقامات ایران به تعهدات خود بماند.

زلنسکی گفته است که جمهوری اسلامی با سیاست و مواضع اوکراین آشنا است. او گفته است که در صورت عدم اجرای این تعهدات، برای اوکراین چاره دیگری مگر مراجعه به دیوان بین‌المللی دادگستری نمی‌ماند. او ابراز امیدواری کرده است که ایران با تغییر رویکرد خود، چنین اقدامی را غیرضروری کند.

باید یادآور شد که عده‌ای از شهروندان کشورهای کانادا، اوکراین، افغانستان، بریتانیا و سوئد نیز در شمار قربانیان حمله موشکی سپاه به هواپیمای مسافربری اوکراین بوده‌اند. از این رو، ایران موظف به پرداخت غرامت به خانواده این قربانیان است.

بالاترین

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا