بین‌المللی

سندرز: در دوره کرونا، ثروتمندان آمریکایی پول‌دارتر و کارگران بدبخت‌تر می‌شوند

سناتور برنی سندرز با انتقاد از نحوه مدیریت کلان آمریکا در مواجهه با شیوع ویروس کووید ۱۹ نوشت: در دوره کرونا ثروتمندان آمریکایی پولدارتر می شوندو کارگران بدبخت تر می‌شوند.

ایرنا: سندرز سناتور بلندپایه ایالت ورمونت آمریکا و نامزد پیشین عضو حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰، شامگاه دوشنبه در پیامی توییتری نوشت: ثروت ۶۴۳ میلیاردر آمریکایی‌ها در دوره کرونا به  ۵۸۴ میلیارد دلار افزایش یافت این درحالی است که ثروت خانوارهای آمریکایی به میزان ۶.۵ تریلیون دلار کاهش یافته است.

به نوشته سندرز، به دنبال شیوع ویروس کرونا در سرتاسر ایالت‌های آمریکا و تاثیر آن بر اقتصاد، تا کنون ۴۶ میلیون شهروند آمریکایی درخواست دریافت بیمه بیکاری شده‌اند.

وی همچنین در اواخر اردیبهشت‌ماه نیز اقتصاد آمریکا را «متقلبانه و نابرابر» توصیف و در پیامی توئیتری نوشته بود: در حالی که کارگران این کشور مجبور به بازگشت به کارند، ثروتمندان در خانه‌های اعیانی خود در قرنطینه به سر می‌برند و جان خود را به خطر نمی‌اندازند.

سندرز در ادامه تاکید کرد که شیوع ویروس کرونا و پیامدهای آن در ایالت متحده سبب آشکار شدن «نابرابری‌های نظام اقتصادی آمریکا» شده است.

روزنامه نیویورک تایمز در مورد تاثیر کرونا بر تحولات اقتصادی آمریکا می‌نویسد: به دنبال افزایش شیوع ویروس کرونا و اجرای مقررات و تمهیدات مقابله با این بیماری از جمله قرنطینه و ماندن در خانه، روز به روز به آمار بیکاران آمریکا افزوده می‌شود و در این میان این فقرا هستند که مانند همیشه باید بیشترین سهم را در این بخش بپردازند.

براساس گزارش جدید فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) شرایط اشتغال به حدی نامناسب است که از هر ۱۰ بزرگسال آمریکایی، سه نفر می‌گویند که نمی‌توانند در صورت از دست دادن شغل، هزینه‌های سه ماهه خود را از پس‌انداز یا با دریافت وام تأمین کنند که نشان می‌دهد برای چالش‌های مالی کنونی آمادگی نداشته‌اند.

در آمریکا با افزایش شیوع کرونا، تاکنون بیش از ۲ میلیون و ۳۶۳ هزار و ۴۲۷ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده و بیش از ۱۲۲ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا