گوناگون

سیاست شکست خورده

مساله شبکه‌های اجتماعی و نوع مواجهه با این فضا بار دیگر در فضای قانون‌گذاری کشور داغ شده و به‌واسطه آن از کاربران این شبکه‌ها گرفته تا نمایندگان مجلس مشغول اظهارنظر در این زمینه هستند.

اعتماد، احمد مازنی: در همین راستا باید چند نکته را در نظر گرفت که اولین مورد، تخصصی بودن مساله و ارتباط مستقیم تصمیمات اتخاذ شده در این زمینه با زندگی روزمره مردم است. می‌دانیم که حکومت‌ها به‌ طور کلی در زمینه‌های مختلف  سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی با وضع قوانین و مقرراتی که بعضی از آنها با محدودیت‌هایی همراه است، تلاش می‌کنند نظم اجتماعی را حفظ و از سلامت مردم و جامعه محافظت کنند اما باید در نظر داشت که این محدودیت‌ها نه‌ تنها بدون ضابطه وضع نمی‌شوند بلکه خود تابع قوانین و مقرراتی روشن و مشخص است که روی هر کدام از آنها هم ساعت‌ها فکر شده و هم از تجربیات دیگر کشورها استفاده شده است.

این محدودیت‌ها علاوه بر برخورداری از ویژگی علمی و تخصصی بودن مورد پذیرش عقلای جامعه و افکار عمومی نیز قرار دارد و این طور نیست که در حوزه‌ای خاص محدودیتی ایجاد شود ولی عموم جامعه و قشر دانشگاهی و فرهیخته جامعه نه ‌تنها آن را نپذیرد بلکه به نوعی تلاش کند که در راستای مقابله با آن برخیزد.

به عنوان مثال ممکن است، عبور و مرور در یک خیابانی برای مردم خطرناک باشد در چنین شرایطی نهادهای مسوول تا زمان برطرف شدن خطر و به‌ منظور حفظ سلامت جامعه مسیری جایگزین را معرفی کرده و عبور و مرور از آن خیابان را ممنوع می‌کنند. یا اینکه ممکن است با اعلام قبلی و برای رفع اشکالات موجود، آب لوله‌کشی یک منطقه برای مدتی مشخص قطع شود یا اینکه محدودیت‌هایی از سوی حکومت‌ها در عملکرد رسانه‌ها برای مدتی مشخص و به ‌واسطه برخی تهدیدها اعمال شود؛ ولی این طور نیست که این تهدیدها همیشگی باشند یا برای مدتی طولانی تداوم یابند. اگر مسیری بسته شد، اگر آب لوله‌کشی یک منطقه قطع شد یا محدودیت‌های رسانه‌ای در یک شهر یا کشور خاص ایجاد شد باید برای مدت‌ کوتاه و مشخص باشد؛ چراکه مردم منتظر حل مشکلات باقی می‌مانند.

این مثال‌ها و قواعد حاکم بر آن درباره شبکه‌های اجتماعی نیز صادق است. ممکن است در مقطعی خاص یک حکومت تن به اعمال محدودیت یا مسدودسازی شبکه‌های اجتماعی دهد ولی این محدودیت هرگز نمی‌تواند دایمی باشد؛ چراکه هم تجربیات گذشته، هم دانش و علم امروزی و هم عقلای جامعه و افکار عمومی به‌ خوبی به نفی آن می‌پردازند. اگر به‌ خاطر داشته باشیم در سال‌های ابتدای انقلاب برای آنچه «کنترل نظم اخلاقی جامعه» عنوان شد، استفاده از ویدیو در جامعه ممنوع اعلام و در نتیجه آن ده‌ها و صدها تن محکوم شدند ولی آن محدودیت‌ها نه ‌تنها پابرجا نماند بلکه امروز مردم به محدودیت‌های آن روزگاران می‌خندند همچون قانونی که روزی برای جمع‌آوری ماهواره در مجلس وضع شد. این اقدامات و این قوانین امروز نه‌ تنها از سوی حاکمیت قابلیت اجرا ندارند بلکه از طرف مردم نیز مورد پذیرش قرار نمی‌گیرند و همین مهم به خودی خود سبب وهن قانون‌گذاری را فراهم آورده است.

این تجربیات دقیقا همان مواردی است که هنگام سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری برای شبکه‌های اجتماعی باید مدنظر مسوولان قرار گیرند. ایجاد محدودیت در دسترسی مردم در شبکه‌های اجتماعی نه علمی است و نه عقلایی. اگر در مقطعی خاص تصمیمی گرفته شد، لزومی برای تداوم آن وجود ندارد و از همین ‌رو معتقدم که پیام‌رسان تلگرام امروز باید رفع فیلتر شود تا مردم به ‌صورت آزادانه توانایی استفاده از آن را داشته باشند. حاکمان باید بدانند اگر محدودیت‌هایی که ذاتا موقتی است، دایمی شود، مردم از مسیرهای فرعی استفاده خواهند کرد که به مراتب خطرناک‌تر است و آثار و تبعات منفی بیشتری به همراه دارد.

فیلترشکن‌های امروزی دقیقا همان مسیرهای فرعی است که هنگام استفاده از آنها دریچه‌ای جدید روی مخاطبان باز می‌شود که دیگر قابل ‌کنترل نیست. اگر فردی به ‌دنبال تخلف و اقدامات غیرعقلایی و غیرمنطقی باشد از هر مسیری می‌تواند برای نیل به این مهم اقدام کند ولی با این قبیل محدودیت‌ها و رواج مسیرهای فرعی، شما نسل جوان خود را در معرض انواع انحرافات جنسی و اخلاقی قرار می‌دهید که کنترل آنها عملا غیرممکن است.

خلاصه کلام آنکه باید بدانیم، محدودسازی نه‌ تنها راه نیست بلکه بی‌راه‌های تمام ‌عیار است. به‌جای این قبیل اقدامات ما باید در مسیر نهضت تولید محتوا گام ‌برداریم. اگر نتوانیم محتوای مناسب و فراخور نیاز اقشار محتلف جامعه تولید کنیم با هزاران بار محدودسازی نیز به نتیجه‌ای دست نخواهیم یافت؛ بنابراین از مجلسی که مدعی حل مشکلات مردم است، انتظار می‌رود در روزهایی که مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم به اوج خود رسیده برای حل آنان گامی بردارد نه اینکه هر فریادی که می‌زنند، جهت ایجاد محدودیت بیشتر در زندگی مردم باشد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا