زحمتکشان

اعتصاب کارگران هفت‌تپه: تاکید بر اتحاد و تصمیم‌گیری جمعی

کارگران نیشکر هفت تپه در نهمین روز اعتصاب، ضمن تاکید بر مطالبات صنفی خود، خواهان برچیده شده بخش خصوصی از هفت تپه و بازگشت به کار همکاران اخراجی از جمله، ایمان اخضری، محمد خنیفر، اسماعیل بخشی و سالار بیژنی شدند …
به گزارش ایلنا، سه‌شنبه سوم تیر کارگران نیشکر هفت‌تپه در تداوم اعتصاب خود مقابل دفتر مدیریت شرکت تجمع کردند. آن‌ها خواستار پرداخت حقوق معوقه، خلع ید از بخش خصوصی و بازگشت به کار فعالان کارگری اخراج شده هستند. در نهمین روز اعتصاب، کارگران بر ضرورت اتحاد کارگران و تصمیم‌گیری جمعی در برابر تلاش‌ها برای تفرقه‌افکنی تاکید کردند.

کارگران نیشکر هفت‌تپه از ابتدای سال حقوق نگرفته‌اند و حق بیمه‌شان هم پرداخت نشده. فشار معیشتی بر کارگران و خانواده‌هایشان افزایش یافته. برخی کارگران می‌گویند قادر به معالجه کودکان بیمار خود نیستند.

محاکمه مالکان شرکت به اتهام اختلاس و فروش غیرمجاز ارز در جریان است و مسئولان می‌گویند حساب‌های بانکی شرکت به این دلیل مسدود شده و پرداخت مطالبات کارگران ممکن نیست.

کارگران خواستار پرداخت حقوق‌های معوقه و تمدید دفترچه بیمه، بازگشت به کار همکاران اخراجی خود ازجمله ایمان اخضری، محمد خنیفر، اسماعیل بخشی و سالار بیژنی، و خلع ید از بخش خصوصی هستند.

به گفته‌ی کارگران، در جریان اعتصاب عده‌ای از عوامل کارفرما تلاش دارند با ایجاد اغتشاش، خسارت زدن به اموال شرکت و تفزقه‌افکنی میان کارگران صفوف آن‌ها را درهم بشکنند.

سه‌شنبه، یوسف بهمنی و ابراهیم عباسی منجزی، دو تن از فعالان کارگری شرکت طی سخنانی بر وحدت کارگران مستقل از قومیت و تفاوت‌های نظری تاکید کردند و از کارگران خواستند در تصمیم‌گیری جمعی مشارکت کنند.


به گزارش سایت زمانه،شرکت نیشکر هفت‌تپه سال ۱۳۹۴ به بخش خصوصی واگذار شد. نحوه واگذاری این شرکت از ابتدا بحث‌انگیز بود. از آن زمان شرکت صحنه اعتراض و اعتصاب کارگران نسبت به سوء مدیریت، تحمیل قراردادهای غیرعادلانه، بدی شرایط کار، تعویق مطالبات و خصوصی‌سازی شرکت است.
بیش از ۱۰۰ کارگر این مجتمع به جرم اعتراض احضار و بازداشت شده‌اند. اسماعیل بخشی و محمد خنیفر دو تن از نمایندگان کشور علاوه بر تعقیب قضایی و امنیتی از محل کار خود نیز اخراج شده‌اند. سپیده قلیان، فعال اجتماعی نیز یکی از کسانی است که از سال ۹۷ به دلیل حمایت از اعتصاب و خواست‌های کارگران نیشکر هفت‌تپه مورد تعقیب قضایی است. او مجددا یکم تیر برای تحمل پنج سال حبس به زندان اوین منتقل شد.


سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه در گزارشی از اعتصاب امروز خواستار رسیدگی هر چه سریعتر به مطالبات کارگران شد.

اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه با حمایت گسترده‌ای در میان فعالان کارگری و اجتماعی روبرو شده است. از جمله کارگران شرکت ملی فولاد (اهواز)، فعالان دانشجویی و زنان، و فعالان حقوق کودکان کار از اعتصاب و مطالبات کارگران پشتیبانی کرده‌اند. هشت تشکل مستقل کارگری و بازنشستگان و معلمان هم در بیانیه مشترکی خواستار پاسخگویی فوری به خواست‌های کارگران شدند.


دادگاه دو تن از اعضای هیات مدیره نیشکر هفت‌تپه از جمله امید اسدبیگی مدیرعامل شرکت، به اتهام «سردستگی سازمان یافته اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده ارز و معاملات غیرمجاز ارز‌های دولتی» هم‌اکنون در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی در جریان است.
آنان متهم‌اند با همکاری ۱۷ تن از سهام‌داران شرکت حدود یک و نیم میلیارد دلار ارز دولتی را به نام نیشکر هفت‌تپه دریافت و در بازار آزاد به فروش رسانده‌اند.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا