گوناگون

رئیس شورای جهانی موزه‌ها استعفا داد

۹۰ درصد از موزه‌های جهان (۸۵ هزار موزه) به سبب شیوع ویروس کرونا در چند مدت اخیر درهای خود را به‌سوی بازدیدکنندگان بسته‌ بودند.

ستاره صبح: «سوای اکسوی» که از سال ۲۰۱۶ ریاست شورای بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم) را بر عهده داشت از این سمت استعفا کرد.

در پیام خداحافظی که از سوی «سوای آکسوی» در سایت شورای بین‌المللی موزه‌ها منتشرشده، آمده است: «با این پیام می‌خواهم استعفای خود را از سمت ریاست ایکوم (شورای بین‌المللی موزه‌ها) اعلام کنم. انگیزه‌هایم را برای گرفتن این تصمیم پیش‌ازاین و در نامه‌ای مورخ ۱۹ ژوئن ۲۰۲۰ به هیئت اجرایی ایکوم اعلام کرده‌ام. خدمت کردن به ایکوم در جایگاه‌های مختلف و به‌عنوان رئیس و جزئی از این دنیای عظیم بودن یکی از بزرگ‌ترین افتخارات زندگی من است. خوشحالم که بگویم در طول دوران حضورم در ایکوم از تمامی این ارزش‌ها دفاع کرده‌ام و معتقدم کناره‌گیری من به رشد درونی سازمان کمک می‌کند. تکرار می‌کنم که ریاست برای من یک جایگاه نیست، بلکه یک نگرش است و صمیمانه امیدوارم تصمیم من در جهت مصالح ایکوم باشد که تعهد من به آن تا همیشه باقی خواهد ماند.»

استعفای «آکسوی» رئیس شورای بین‌المللی موزه‌ها در حالی مطرح‌شده است که موزه‌های جهان به سبب شیوع ویروس کرونا و تعطیلی چندماهه در بیشتر مناطق جهان با شرایط جدید و دشواری روبه‌رو هستند. 

بر اساس مطالعات جدید شورای بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم) و یونسکو که نتایج آن هم‌زمان با روز جهانی موزه‌ها (۱۸ می) منتشر شد، ۹۰ درصد از موزه‌های جهان (۸۵ هزار موزه) به سبب شیوع ویروس کرونا در چند مدت اخیر درهای خود را به‌سوی بازدیدکنندگان بسته‌ بودند و تخمین زده می‌شود که ۱۳ درصد از موزه‌ها به سبب زیان‌های مالی سنگین درخطر تعطیلی همیشگی قرار گیرند.

هنوز دلایل اصلی کناره‌گیری «سوای آکسوی» از ریاست شورای بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم) اعلام‌نشده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا