بین‌المللی

بیانیه ده‌ها کشور جهان در دفاع از دیوان کیفری بین‌المللی در برابر تحریم‌های آمریکا

گروهی متشکل از ۶۷ کشور با صدور بیانیه مشترکی در واکنش به تهدیدهای آمریکا به تحریم دیوان کیفری بین‌المللی، بر حمایت‌شان از این نهاد قضایی بین‌المللی تاکید کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در بیانیه این کشورها عنوان شده است: ما به عنوان کشورهای عضو در اساسنامه رُم متعلق به دیوان کیفری بین‌المللی بر حمایت تزلزل ناپذیر خودمان از این دادگاه به عنوان یک نهاد قضایی بی طرف و مستقل تاکید می‌کنیم.

آنها در ادامه این بیانیه اظهار داشتند: ما هم‌راستا با بیانیه مطبوعاتی ۱۱ ژوئن رئیس مجمع کشورهای عضو، بر تعهد خودمان به حفظ اصول و ارزشهای درج شده در اساسنامه رُم و دفاع از آنها و حفاظت از یکپارچگی آن در برابر هر گونه تدبیر یا تهدید علیه دادگاه، مقامهای آن و همکاران با آن تاکید می‌کنیم.

امضا کنندگان این بیانیه در عین حال بر این حقیقت تاکید کردند که دیوان کیفری بین‌المللی نهادی است که به عنوان آخرین راه حل مطرح بوده و “تنها زمانی که کشورها نخواهند یا نتوانند صادقانه رویه‌های ملی خود را اجرا کنند قدم جلو می‌گذارد”.

در این بیانیه تاکید شد: ما از همه کشورها می‌خواهیم همکاری کامل با این دیوان داشته باشند تا بتواند حکم مهم خود در زمینه تضمین عدالت برای قربانیان جدی‌ترین جرایم در سطح بین‌المللی را اجرایی کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز ۱۱ ژوئن طی یک فرمان اجرایی دستور به اعمال تحریم علیه چند مقام دیوان کیفری بین‌المللی که مشغول تحقیقات درباره جنایات جنگی بالقوه سربازان آمریکایی و دیگر پرسنل در افغانستان هستند، داد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا