گوناگون

استیضاح زودهنگام هیات رئیسه مجلس

مجلس یازدهم در حالی زنگ کار خود را به صدا درآورد که حرف و حدیث پشت سر آن و حاشیه‌ها پیرامون آن از همان ابتدا بر سر زبان‌ها بود. با ملاک نهادن آمار وزیر کشور مبنی بر مشارکت ۴۲ درصدی مردم در انتخابات دوم اسفند ۹۸ می‌توان به این نتیجه رسید که مجلس فعلی تشکیل شده پشتوانه لازم را که همان مردم هستند ندارند.

آرمان ملی: مجلس یازدهم در حالی زنگ کار خود را به صدا درآورد که حرف و حدیث پشت سر آن و حاشیه‌ها پیرامون آن از همان ابتدا بر سر زبان‌ها بود. بنا به فرموده امام، مجلس در راس امور است اما در سال‌های گذشته این موضوع با عملکرد‌های که دیده شده برخی بر این باور رسیدند که مجلس قبلی از راس خارج شده و درحالی‌که همان مجلس با اکثریت آرای مردم تشکیل شده بود مطلبی که در مجلس فعلی خلاف آن مشاهده می‌شود. به عبارت ساده‌تر و با ملاک نهادن آمار وزیر کشور مبنی بر مشارکت ۴۲ درصدی مردم در انتخابات دوم اسفند ۹۸ می‌توان به این نتیجه رسید که مجلس فعلی تشکیل شده پشتوانه لازم را که همان مردم هستند ندارند. برخی از افراد حاضر با شعار‌های انقلابی و مبارزه جهادی و وعده‌های که سر می‌دادند به ظن خود خواهان برگرداندن مجلس به راس امور بودند اما در همان ابتدای راه از صحن مجلس اخبار ناامیدکننده‌تری به گوش می‌رسید و به ظاهر در همان گام‌های نخست اینگونه به نظر می‌رسید که مجلس بیشتر به مکانی برای تسویه‌حساب سیاسی در نبود و فقدان جریان مخالف خود تبدیل شده و نمایندگان بیشتر به حرکات نمادین می‌پردازند؛ این را می‌توان در تشکیل دیرهنگام کمیسیون‌ها دید، برخلاف اینکه مجلس یازدهم در حرکت اول خود به ظاهر در انتخاب هیات‌رئیسه قاطع عمل کرده بود اما در ساختار اصلی و رکن سرنوشت‌ساز تا به این ساعت عملکرد قابل دفاع از خود نشان نداده است. این موضوع در حالی اهمیت ویژه به خود می‌گیرد که کشور گریبانگیر مشکلات بزرگ است که می‌توان به کسری بودجه ۲۰۰میلیاردی دولت اشاره کرد؛ درحالی‌که کمتر از سه ماه دیگر بودجه شرکت‌ها را پیش رو دارد و از طرفی به فصل تقدیم بودجه جدید از سوی دولت نزدیک می‌شود و در کنار همه اینها جامعه درگیر مبارزه با کروناست. اما حال از صحن بهارستان همان یک اقدام قاطع در انتخاب هیات‌رئیسه مجلس هم گویی با مانع روبه‌رو شده است. اخبار حکایت از این دارد که نمایندگان خواستار تغییر در ترکیب هیات‌رئیسه شده‌اند که با حرف و عمل حاضران در بهارستان تضاد ایجاد کرده است.

استیضاح هیات‌رئیسه
تعداد امضاکنندگان استیضاح هیات‌رئیسه مجلس به یکصد نفر رسید و پیش‌بینی می‌شود از این تعداد نیز بگذرد. اعتمادآنلاین نوشت؛ چیدمان خاص نمایندگان در کمیسیون‌ها و مداخله برخی اعضای هیات‌رئیسه در انتخابات هیات‌رئیسه کمیسیون‌ها عمده‌ترین دلیل این استیضاح ذکر شده است. یک نماینده مجلس گفت: هیات‌رئیسه مجلس در کمتر از یک‌ماه پس از استقرار عملکرد خوبی از خود به جای نگذاشت. وی افزود: قطعا رفتار این‌چنینی در انتخابات سال دوم‌ هیات‌رئیسه تاثیر بسزایی خواهد گذاشت و بسیاری از افراد موثر در اجرای این شیوه حذف خواهند شد. وی بیان کرد: قرار شود رئیس مجلس هر کاری می‌کند با نمایندگان‌ مشورت کند و نظر استمزاجی آنها را بگیرد؛ اما این کار نشد. این نماینده تاکید کرد که این رفتارها با سوگند هیات‌رئیسه رعایت بی‌طرفی منافات دارد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا