بین‌المللی

کمیسیون حقوق بشر خواستار توقف استفاده از فناوری تشخیص چهره در اعتراضات شد

کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل روز پنجشنبه خواستار توقف استفاده از فناوری تشخیص چهره در جریان اعتراضات مسالمت آمیز شد.

ایرنا؛ به گزارش فرانس ۲۴، “میشل باشلت” اظهار کرد، بکار گیری این فناوری می‌تواند تبعیض علیه مردم آفریقای تبار و اقلیت‌های دیگر را افزایش دهد.

باشلت در بیانیه‌ای اظهار کرد: باید استفاده از فناوری تشخیص چهره در اعتراضات مسالمت آمیز تا زمانی که کشورها قبل از بهره مندی از این فناوری‌ مسائل حقوق بشر را به طور دقیق رعایت نکنند، متوقف شود.

بیانیه حقوق بشر سازمان ملل در حالی منتشر می‌شود که با گذشت یک ماه از اعتراضات سراسری علیه نژاد پرستی در آمریکا و اقدامات خشونت آمیز پلیس این کشور، انتقادهای زیادی نسبت به همکاری شرکت‌های فناوری در مورد ثبت چهره افراد شرکت کننده در اعتراض‌ها افزایش یافته است.

با افزایش انتقادها، شرکت‌های مایکروسافت و آمازون اعلام کردند که فروش نرم افزار تشخیص چهره را به پلیس متوقف می‌کنند.

اعتراضات خیابانی در آمریکا پس از آن آغاز شد که پلیس سفیدپوست شهر مینیاپولیس ایالت مینه‌سوتا پس از دستگیری و دستبند زدن به جرج فلوید رنگین پوست۴۶ ساله، بیش از ۸ دقیقه با زانو به گردن وی فشار آورد و در حالیکه او مدام می‌گفت نمی‌توانم نفس بکشم، با این برخورد پلیس کشته شد.

خشونت پلیس آمریکا علیه سیاهپوستان، مساله‌ همیشگی است و مرگ فلوید جرقه‌ای برای ابراز صدها سال بی‌عدالتی در این کشور شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا