حقوق بشر

قربانیان شکنجه؛ هشدار سازمان ملل به رژیم «ولایی»

دبیرکل سازمان ملل در پیامی به مناسبت فرا رسیدن ۲۶ ژوئن، روز جهانی حمایت از قربانیان شکنجه همگان را به ساختن جهانی عاری از شکنجه فراخواند.

به گزارش پایگاه خبری سازمان ملل، آنتونیو گوترش در پیامی اعلام کرد که حقوق بین‌الملل به ‌روشنی شکنجه را در همه موارد منع می‌کند.

وی افزود: شکنجه هر فرد و هرچیزی که لمس می‌کند، از جمله شکنجه‌گران و سیستم‌ها و کشورهایی که شکنجه در آن‌ها اتفاق می‌افتد را از ارزش می‌اندازد.

دبیرکل سازمان ملل خواستار کمک به قربانیان شکنجه و بازماندگان آن‌ها در جست‌وجوی عدالت شد و گفت: به شکنجه‌گران هرگز نباید اجازه داد از مکافات جنایت‌های خود بگریزند و سیستم‌هایی که شکنجه را ممکن می‌سازند باید برچیده شوند.

این در حالیست که هفته گذشته اعلام شد یک پزشک سوری مظنون به دست داشتن در شکنجه مخالفان رژیم اسد در آلمان بازداشت شده است.

دادستان فدرال آلمان این پزشک سوری را مظنون به ارتکاب جنایت علیه بشریت و آزار جسمی خطرناک تشخیص داده و علیه او اعلام جرم کرده است.

خبرگزاری آلمان با ارسال این گزارش نوشت: شواهد زیادی حاکی از آن است که نیروی قدس، واحد برون مرزی سپاه پاسداران، از آغاز حرکت‌های اعتراضی در سوریه در کنار نیروهای حکومتی قرار گرفته و در سرکوب خونین معترضان به آنها یاری رسانده ‌است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا