زنان

زنان و کودکان قربانیان اصلی اختلال در نظام‌های درمانی جهان

میلیون‌ها زن و کودک در کشورهای فقیر در معرض خطر هستند چرا که همه‌گیری کووید-۱۹ خدمات بهداشتی را که به آن‌ها متکی هستند، مختل کرده است. رئیس دبیرخانه مرکز تأمین بودجه بانک جهانی (GFF) – در مصاحبه‌ای می گوید : این آژانس به‌شدت برای شمار کودکانی که از برنامه واکسیناسیون جا مانده، زنانی که بدون کمک پزشکی فرزندان خود را به دنیا آورده و در تأمین داروهای زندگی‌بخشی مانند آنتی بیوتیک‌ها به مشکل می‌خورند، نگرانی دارد…

یک کارشناس بهداشت بانک جهانی هشدار داد که میلیون‌ها زن و کودک در کشورهای فقیر در معرض خطر هستند چرا که همه‌گیری کووید-۱۹ خدمات بهداشتی را که به آن‌ها متکی هستند، مختل کرده است.

به گزارش ایسنا، مونیک ولدر- رئیس دبیرخانه مرکز تأمین بودجه بانک جهانی (GFF) – در مصاحبه‌ای به رویترز گفت: این آژانس به‌شدت برای شمار کودکانی که از برنامه واکسیناسیون جا مانده، زنانی که بدون کمک پزشکی فرزندان خود را به دنیا آورده و در تأمین داروهای زندگی‌بخشی مانند آنتی بیوتیک‌ها به مشکل می‌خورند، نگرانی دارد.

ولدر ضمن ابراز نگرانی از بروز اتفاقات این چنینی به‌ویژه در کشورهای جنوب صحرای آفریقا اظهارکرد: مطالعات مرکز تأمین بودجه بانک جهانی از اولین بررسی‌های صورت گرفته بر تأثیر همه‌گیری کووید-۱۹ بر سلامت زنان و کودکان است.

از اواخر ماه مارس، مرکز تأمین بودجه بانک جهانی نظرسنجی ماهانه‌ای را با کارمندان محلی در ۳۶ کشور انجام داده است تا تأثیر کووید-۱۹ را در ارایه و دسترسی خدمات درمانی اساسی به زنان، کودکان و نوجوانان بررسی کند.

وی با بیان این که بسیاری از کشورهایی که ما در آن‌ها کار می کنیم، آسیب‌پذیرتر از دیگر کشورها هستند، گفت: این کشورها در حال حاضر شرایط بسیار چالش برانگیزی را برای ارائه خدمات درمانی دارند که این وضعیت را بدتر می‌کند.

مرکز تأمین بودجه بانک جهانی اعلام کرده که از کشورهای مورد بررسی در این گزارش ۸۷ درصد اعلام کرده‌اند که ترس از ابتلا به کرونا یا اقدامات قرنطینه‌ای که برای جلوگیری از شیوع کروناویروس اعمال شده، منجر به اختلال در کارکنان بهداشتی شده است.

بیش از سه چهارم کشورها همچنین از اختلال در تهیه داروهای کلیدی برای مادران و نوزادان مانند آنتی بیوتیک‌ها برای درمان عفونت‌ها و اکسی توسین (دارویی برای جلوگیری از خونریزی بیش از حد پس از زایمان است) خبر دادند.

شمار کشورهایی که از اختلال خدمات خود خبر داده‌اند با افزایش حدود دو برابری از ۱۰ کشور در آوریل به ۱۹ کشور در ژوئن رسیده است. هم‌چنین شمار کشورهایی که در آن‌ها دسترسی به خدمات درمانی ضروری کاهش یافته در این مدت از پنج کشور به ۲۲ کشور افزایش یافته است.

برای مثال در لیبریبا ترس از کووید-۱۹ مانع از آن شده که والدین فرزندان خود را به کلینیک‌های بهداشتی ببرند. در غنا برخی از مادران باردار و شیرده از ترس از ابتلا به این بیماری همه‌گیر تصمیم گرفته‌اند خدمات قبل از تولد و واکسیناسیون فرزندان خود را به تعویق بیندازند.

به گفته رئیس دبیرخانه مرکز تأمین بودجه بانک جهانی، اکنون این کشورها شاهد کاهش واکسیناسیون در کودکان، دسترسی کمتر زنان به مراقبت‌های قبل یا بعد از زایمان، کاهش تولد نوزادان در مراکز درمانی همچنین افت در خدمات سرپایی از جمله درمان اسهال، مالاریا، تب و ذات‌الریه هستند.

مونیک ولدر در پایان مصاحبه خود با رویترز گفت: کاهش سریع دسترسی به منابع بهداشتی باروری نیز یکی از نگرانی‌های اساسی هنگام شیوع کرونا است. مرکز تأمین بودجه بانک جهانی تخمین می‌زند اگر وضعیت بهبود نیابد، ممکن است ۲۶ میلیون زن در ۳۶ کشور دسترسی خود را به وسایل پیشگیری از بارداری از دست بدهند که این موضوع می‌تواند منجر به حدود هشت میلیون بارداری ناخواسته شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا