اخبار

خوئینی‌ها هم زبان به اعتراض گشود

خوئینی‌ها خامنه‌ای را مسئول «اوضاع غیرقابل دوام فعلی» دانست. محمد موسوی خویینی‌ها، دبیرکل مجمع روحانیون مبارز، در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی با اشاره به مشکلات اقتصادی مردم نوشت که این «اوضاع غیرقابل دوام» مربوط به «شیوه مدیریت در بالاترین سطح» است….
متن این نامه روز شنبه ۷ تیرماه در کانال تلگرام موسوی خوئینی‌ها منتشر شده است.

او که از مشهورترین چهره‌های جناح موسوم به اصلاح‌طلب است، در سال‌های اخیر کمتر حضور علنی در فضای سیاسی ایران داشته است.

موسوی خوئینی‌ها در بخشی از نامه‌اش به علی خامنه‌ای نوشته است که «در ذهن و زبان بسیاری از مردم»، «مقبولیت و مشروعیت» جمهوری اسلامی «به گونه‌ای روزافزون آسیب دیده و می‌بیند».

به نوشته موسوی خوئینی‌ها، «تورم روزافزون» و «کاهش درآمد اقشار گسترده»، مردم را به شدت نگران و بی‌اعتماد به حکومت کرده است.

سایت “انصاف‌نیوز” روز شنبه هفتم تیرماه ۱۳۹۹، اقدام به انتشار نامه موسوی خوئینی‌ها خطاب به خامنه‌ای کرده است.

از این نامه تحت عنوان تحلیل مختصر از اوضاع حاکم بر ایران یاد شده است. موسوی خوئینی‌ها هدف خود را از نوشتن این نامه اعلام لزوم بازنگری در سیاست‌ها و مدیریت کشور اعلام کرده است.

موسوی خوئینی انتقادهای مردم “در کوی و برزن و در برخی از مجالس” را نشانه “عمق نارضاتی توده ها و بی‌اعتمادی نسبت به مدیریت کلان و مدیران کشور” دانسته است.

او با اشاره به تورم روزافزون و کاهش سطح درآمد بخش‌های گسترده جامعه از نگرانی‌ها و “دشواری‌های طاقت‌فرسا” در خانواده‌ها سخن گفته و این مشکلات را عاملی برای “ناهنجاری” و “نگرانی مردم از آینده نامعلوم خود و فرزنداشان” دانسته است.

موسوی خوئینی‌ها نارضایتی مردم را تنها به مشکلات اقتصادی و مالی تخفیف نداده و معتقد است که بسیاری از مردم از اوضاع فرهنگی و سیاسی و همین از “بی‌عدالتی‌های غیرقابل‌انکار” نیز به‌شدت ناراضی هستند.

این روحانی در نامه خود خطاب به خامنه‌ای “شیوه مدیریت در بالاترین سطح و قدرت نافذ آن” را علت این نابسامانی‌ها و بی‌اعتمادی مردم می‌داند.

او در این نامه نوشته است: «مردم بر این باورند که مدیریت کشور، به‌ویژه عالی‌ترین سطح آن، باید با ملاحظه همین مشکلات و چالش‌ها، شیوه‌ای در مدیریت امور به کار می‌بست که امروز گرفتار این آشفتگی‌های فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی و… نمی‌شدیم».

موسوی خوئینی‌ها از این معضل که صاحب‌نظران نیز قادر به بیان صریح نظر خود نیستند انتقاد کرده و نوشته است: «هستند پرشمار صاحب‌نظرانی که حق دارند و باید مجاز باشند تا زبان و قلم به نقد بگشایند و درست و نادرست این روش را تذکر دهند… و نگران پیامدهای ناگوار بهره‌مندی از  این حق طبیعی  نباشند.»

باید یادآور شد که این نخستین باری نیست که یک روحانی بلندمرتبه، نامه‌ای انتقادی خطاب به خامنه‌ای می‌نویسد. تا کنون، این نامه‌ها تاثیری بر رویکرد و عملکرد خامنه‌ای و مسئولان جمهوری اسلامی نداشته است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا