اخبار

خامنه‌ای یک بار دیگر دستور «کش ندهید» صادر کرد

دفاع آقای خامنه ای از صادق لاریجانی طبیعی است چون رئیس قوه قضائیه منصوب رهبری است اما کسی از رهبری نمیپرسد در عدالت خانه، طبری ها چه میکردند؟ یعنی به جای اینکه از آقای خامنه ای پرسش شود ایشان منع پرسش و توصیه به عدم نقد منصوب خود میکنند که سالها دست راستش سرکرده یک باند دزد بود.

خامنه‌ای: لاریجانی آغازگر مبارزه با فساد بود

رهبر جمهوری اسلامی از “اهانت و ظلم” به صادق لاریجانی درجریان دادگاه اکبر طبری گلایه کرد و رئیس سابق قوه قضاییه را آغازگر مبارزه با فساد در دستگاه خواند. خامنه‌ای در این دلجویی، لاریجانی را یکی از “بزرگان پاکدست” نامید.

دویچه وله: علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی تصویری که به مناسبت “روز قوه قضاییه” انجام شد، از “بزرگان پاکدست قبلی” در این قوه تمجید کرد و از مردم و جوانان خواست مراقب قضاوت‌ها و اظهارنظرها در باره دادگاه اخیر باشند.

خامنه‌ای در دلجویی از صادق لاریجانی گفت: «حرکت مبارزه با فساد که اکنون در قوه قضاییه به خوبی مشاهده می‌شود و خود را نشان داده است، از دوره آقای آملی لاریجانی آغاز شد و ایشان هم در داخل و هم در بیرون قوه، شروع‌کننده آن بودند و این‌ها نباید از نظر دور باشد.»

صادق لاریجانی هم اینک رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو شورای نگهبان و مجلس خبرگان است. دفتر او پس از عزل اکبر طبری، در بیانیه‌ای به تکذیب ماوقع پرداخت: «برخی از اتهامات مطرح درمورد معاون اجرایی حوزه ریاست قبلاً در دادسرا بررسی شده و کذب بودن آن محرز شده بود. رئیس قوه قضاییه پیشین هم خود مستقلاً آنها را بررسی و خلاف بودن آنها برای وی محرز شده بود. مدعیان اگر مدعی وجود اتهاماتی دیگر هستند چرا در طول ده سال آنها را با رئیس قوه قضاییه در میان نگذاشته‌اند؟»

صادق لاریجانی در بخشی از نامه‌ای که در منازعه با محمد یزدی نوشت، آورده بود: «اگر بازداشت اکبر طبری، پروژه‌ای علیه او و خانواده لاریجانی‌ها باشد، سینه او نیز “خزانه الاسرار اتهامات مجموعه‌ای از معاونان، قائم مقامان و آقازاده‌های مسئولان و شخصیت‌هاست”.

دادگاه اکبر طبری در عین حال از نگاه بسیاری از ناظران، نشانه اختلاف در دستگاه قضایی و بخشی از تسویه حساب سیاسی در درون ساختار حکومت جمهوری اسلامی دانسته می‌شود. رهبر جمهوری اسلامی در حالی از صادق لاریجانی استمالت کرده که هم‌زمان با دادگاه طبری، مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه تهران از رئیس سابق قوه قضاییه خواسته از مناصب خودش استعفا دهد تا راه بازداشت و محاکمه‌اش هموار شود.

 

جابجایی مرزهای پوزیسیون و اپوزیسیون در جمهوری اسلامی

مجتبی نجفی: آقای خامنه ای به مناسبت هفته قوه قضائیه از حملات به صادق لاریجانی ابراز نارضایتی کرده و گفته: “خطاب من در این موضوع مردم و جوانان مؤمن است که مراقب باشند تعدی نکنند.” دفاع آقای خامنه ای از صادق لاریجانی طبیعی است چون رئیس قوه قضائیه منصوب رهبری است اما کسی از رهبری نمیپرسد در عدالت خانه، طبری ها چه میکردند؟ یعنی به جای اینکه از آقای خامنه ای پرسش شود ایشان منع پرسش و توصیه به عدم نقد منصوب خود میکنند که سالها دست راستش سرکرده یک باند دزد بود.

آقای خامنه ای گفته اند فساد مالی و اقتصادی مثل ویروس است بسیار مسری است. البته ایشان نگفته اند که فساد اقتصادی معلول فسادی بزرگتر به نام قدرت مطلقه فردی است. قدرت در ذات خود فساد آور است، نلسون ماندلا و گاندی هم در راس یک مجموعه شوند که هیچ کس را یارای پرسیدن نباشد و اختیاراتی مشابه سلطان داشته باشد قدرت فساد آور میشود و زیر مجموعه میشود انبوهی از طبری ها و منصوری ها زنجانی ها و لیستی که انتها ندارد و همه گرایش ها را در بر می گیرد.

آقای خامنه ای گفته اند ویروس کرونا را میشود با شستشو از بین برد اما ویروس فساد فقط با ‌قطع دست مفسد رفتنی است. این دیدگاه هم ناکارآمد است چون فساد اتفاقا سرطانی است که باید با ریشه اش برخورد کرد و هیچ راهی ندارد جز شیشه ای کردن قدرت تامین امنیت رسانه،تقویت نهادهای مدنی،… همه راهکارهایی که جمهوری اسلامی خلاف آنها می رود.

آقای خامنه ای در مقام یک شهروند پرسشگر سخن می گوید گویی که ایشان رهبر معظم و ولی فقیه مطلقه، صاحب اختیارات اصل صد و ده نیست و مشکل هم اینجاست که در جمهوری اسلامی مرزهای اپوزیسیون و پوزیسیون جابجا شده. همه طلبکار شده اند از دولت تا مجموعه بیت تا نظامی ها. یکی از ویژگیهای تمامیت خواهی در نظام جمهوری اسلامی همین به عاریت گرفته شدن زبان اپوزیسیون است. اگر ناظر بیرونی بدون تحلیل شرایط سخنان مقامات را بررسی کند تشخیص پوزیسیون و اپوزیسیون برای او دشوار میشود.

نکته ناراحت کننده سخنان آقای خامنه ای این گفته ایشان است که در کشورهای غربی در فیلم ها سیستم را عدالت محض نشان میدهند اما در ایران بر عکس! جمهوری اسلامی گفتمان ضدغرب دارد و در عین حال غربزده ترین نظام سیاسی است. یعنی حرکات خود را با غرب تنظیم میکند. بگذریم از اینکه این بررسی چقدر درست است اما همین که نگاه عالیترین مقام سیاسی به غرب است نشان می دهد این گفتمان ضدغرب چقدر ضد خود‌ یعنی وابستگی به غرب را تولید کرده در این معنا که کلام و نگاه رهبری هم به کنشهای غرب است.‌ از دل این نگاه استقلال فکری بیرون نمی آید.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا