از هر دری سخنی

سه برابر شدن بیماران کرونایی طی ۱۰ روز

در طول هفته‌های گذشته دستگاه تبلیغاتی رژیم ولایی، و به‌ویژه علی خامنه‌ای و حسن روحانی، با بهره‌برداری از هر فرصتی در رسانه‌هایشان مدعی پیروزی “نظام” بر واگیری ویروس کووید-۱۹ شدند و با گفتن تبریک و تشکر کردن صمیمانه از خودشان حتا مدعی ‌شدند که یکی از موفق‌ترین شیوه‌های مدیریت این بیماری واگیر در ایران و با هدایت آنان به‌کار برده شده است. رسانه‌های رسمی رژیم هم هر چند روز و به‌طور برنامه‌ریزی‌شده انواع خبرهای غیرموثق و سرشار از اغراق‌گویی دربارهٔ کشف دارو و واکسن به‌وسیله متخصصان متعهد به “نظام” و اسلام منتشر می‌‌کنند.
به گزارش ایلنا، برگزاری عروسی‌های مخفیانه خطرآفرین است،شاهد افزایش تعداد فوتی‌ها هستیم. معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان، از نتیجه مثبت آزمایش ۲۹ نفر از افراد مشکوک به کرونا در زنجان خبرداد و گفت: زنجیره کروناویروس این روزها در استان زنجان سنگین‌تر شده و تعداد بیماران کرونایی استان طی ۱۰ روز گذشته به سه برابر افزایش یافته است…

محمد رضا صائینی امروز با اعلام این خبر به خبرنگار ایلنا در زنجان، با اشاره به علت افزایش شیوع بیماری کرونا ویروس در استان زنجان، اظهار داشت: همه باید خودشان را در برابر این بیماری با رعایت بهداشت‌فردی،  فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک ایمن کنند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان، با اشاره به رعایت فاصله گذای اجتماعی بعنوان مهمترین عامل پیشگیری و همچنین استفاده از ماسک ، گفت: باید در رفت آمدهای خانوادگی و برگزاری مراسم عروسی و ترحیم به نوعی تجدید نظر کنیم و تا حدودزیادی سبک زندگی خود را تغییر دهیم.

صائینی، با تاکید براینکه حساسیت مردم نسبت به بیماری کروناویروس کاهش یافته است، تصریح کرد: نتیجه بی‌توجهی و  رعایت نکردن فاصله اجتمای و استفاده نکردن از ماسک باعث افزایش آمار مبتلایان به کرونا ویروس در زنجان شده است .

وی، با تاکید براینکه موارد زیادی از ابتلای افراد به دلیل حضور در مراسم عروسی، مجالس ترحیم دسته جمعی و خانوادگی در زنجان بوده است، گفت:  شاهد برگزاری عروسی‌های مخفیانه هستیم در حالی که این امر می‌تواند برای خانواده‌ها خطر آفرین باشد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان، خبر از نتیجه مثبت آزمایش ۲۹ نفر از افراد مشکوک به کرونا در زنجان داد و گفت: زنجیره کروناویروس این روزها در استان زنجان سنگین‌تر شده و تعداد بیماران کرونایی استان زنجان طی ۱۰ روز گذشته سه برابر افزایش یافته است.

صائینی،  در پایان با اشاره به فوت ۴ نفر بر اثر ابتلا به کرونا ویروس در روز گذشته افزود: در حال حاضر شاهد بالا رفتن آمار تعداد بیماران و فوتی ها در زنجان هستیم.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان از ۱۰ میلیون نفر عبور کرد. موارد تایید شده مرگ و میر ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ نیز بامداد یکشنبه به بیش از ۵۰۱ هزار نفر رسید. ایالات متحده آمریکا با حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار ابتلا و بیش از ۱۲۸ هزار قربانی، در صدر جدول کشورهای آسیب دیده از این بیماری قرار دارد.
بنا بر آمارهای رسمی تایید شده از سوی دولت‌ها، ایالات متحده آمریکا با حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار ابتلا و بیش از ۱۲۸ هزار قربانی، در صدر جدول کشورهایی قرار دارد که مشغول دست و پنجه نرم کردن با این ویروس هستند.
پس از این کشور نیز برزیل، روسیه، هند و بریتانیا به ترتیب در جایگاههای دوم تا پنجم قرار گرفته‌اند.

ایران با بیش از ۲۲۰ هزار مورد ابتلا و بیش از ۱۰ هزار قربانی در جایگاه دهم این جدول قرار دارد؛ اگرچه آمارهای غیررسمی رقمی بسیار بیشتر از گزارش‌های تایید شدۀ وزارت بهداشت را نشان می‌دهد.

بنا بر اعلام سازمان جهانی بهداشت، شمار مبتلایان به کووید۱۹ در هفت ماه گذشته، تقریبا دو برابر تعداد بیمارانی بوده که هر ساله به آنفولانزای حاد مبتلا می‌شوند.

با وجود ادامه شیوع این ویروس مرگبار در سراسر جهان و جان باختن بیش از نیم میلیون نفر تا کنون، کشورها تحت فشارهای عمدتا اقتصادی چاره‌ای جز کاهش سطح قرنطینه‌ها نداشتند. با این وجود به مردم هشدار داده شده که توصیه‌های بهداشتی از جمله حفظ فاصله اجتماعی و ضدعفونی دست‌ها و وسایل خانه و محل کار را جدی بگیرند.

زیرا بر اساس پیش بینی‌ها این ویروس دست‌کم برای یکسال در جوامع شایع خواهد بود و هنوز نیز خبری از تولید واکسنی برای مقابله با آن منتشر نشده است.

اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا ۱۰ ژانویه در شهر ووهان چین گزارش شد. این ویروس پس از آن به سرعت گسترش یافت و خارج از مرزهای چین، بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران، ایتالیا، فرانسه، بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و روسیه را بطور گسترده‌ای آلوده کرد.

شماری از کشورهای جهان که طی یکماه گذشته از موفقیت در مهار شیوع این ویروس خبر داده بودند نیز به تازگی با موارد جدیدی از ابتلا روبرو شده‌اند و به این ترتیب بار دیگر مقررات قرنطینه را بطور محدود برقرار کرده‌اند. چین، آلمان و استرالیا از جمله این کشورها هستند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا