از هر دری سخنی

سه فعال محیط زیست در آتش‌سوزی در کرمانشاه کشته شدند

سه فعال محیط زیست در جریان اطفا حریق در منطقه حفاظت‌شده بوزین و مره‌خیل کرمانشاه در ایران کشته شدند. جلیل بالایی، مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه، از فوت سه نفر از دوستداران محیط زیست به نام‌های مختار خندانی، یاسین کریمی و بلال امینی در جریان اطفای حریق منطقه حفاظت شده بوزین و مره‌خیل خبر داد. به گفته او، این سه نفر در اثر وزش باد و محاصره در آتش جان خود را از دست دادند و تعدادی هم مصدوم شدند. آتش‌سوزی در منطقه حفاظت‌شده بوزین و مره‌خیل از ظهر روز پنجشنبه (۵ تیر) آغاز شد و همچنان ادامه دارد…
به گزارش سایت زمانه، شامگاه یک‌شنبه ۸ تیر ورودی پاوه با شب‌های دیگر تفاوت داشت: عده زیادی از جوانان و ساکنان شهر در بلوار ورودی به انتظار ایستاده بودند که پیکر بی‌جان سه فعال محیط زیست به شهرشان برسد.

جلیل بالایی، مدیرکل بحران استانداری کرمانشاه در مصاحبه با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) تایید کرد که مختار خندانی، بلال امینی و یاسین کریمی، سه فعال محیط زیست هنگام تلاش برای اطفای حریق در منطقه سخت‌گذر «بوزین» و «مرخیل» به علت وزش باد در محاصره آتش قرار گرفتند و جان خود را از دست دادند.

از پنجشنبه هفته گذشته آتش در منطقه بوزین و مرخیل شعله‌ور شده است. به سبب مناسب بودن سطح مرتع، محل حریق بسیار وسیع و گسترده گزارش شده است. ایلنا می‌‌نویسد ظاهراً استاندار کرمانشاه در تلاش است برای کمک به نیروهای محلی بالگردهایی را به منطقه اعزام کند، اما به دلیل «شرایط زمانی» و «هوا» تا این لحظه به بالگردها اجازه پرواز داده نشده است.

 انجمن زیست محیطی ژیوای و فعالان محلی از پنجشنبه تا شنبه گذشته موفق شدند حریق را مهار کنند، اما شامگاه شنبه مجدداً زاگرس شعله‌ور شد. در پاوه بیش از ۷۷ هزار هکتار منابع ملی شامل جنگل و مرتع وجود دارد. منطقه حفاظت‌شده بوزین و مرخیل حدود ۲۳ هزار هکتار مساحت دارد و در منطقه صفر مرزی در بخش باینگان واقع شده.

با اعلام خبر جان باختن سه تن از فعالان محیط زیست، از ساعتی قبل انجمن زیست‌محیطی ژیوای و سایر علاقمندان به محیط زیست فراخوان‌هایی صادر کرده بودند. سرانجام پیکر جان‌باختگان شامگاه یک‌شنبه ۸ تیر به شهر رسید و شمار زیادی از مردم در مراسم تشییع مختار خندانی، بلال امینی و یاسین کریمی شرکت کردند. این فعالان که سال‌هاست با انجمن ژیوای برای حفظ محیط زیست همکاری می‌کنند هنگام اطفای حریق با کمترین امکانات و به یک معنا با دست خالی در ارتفاعات بوزین و مرخیل در تلاش برای مهار آتش بودند که جان خود را از دست دادند.

مختار خندانی نوسود، از اعضای هیات موسس و سخنگوی انجمن ژیوای و یاسین کریمی نیز از اعضای این انجمن بود.

خندانی اواخر خرداد سال جاری در مصاحبه با شبکه تلویزیونی رووداو گفته بود که دست‌کم ۳۰۰ هکتار از مراتع پاوه دچار حریق شده است.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو تابستان ۱۳۹۷ گزارش داده بود که چهار فعال کرد هنگام اطفای حریق در مریوان که در اثر بمباران مواضع مخالفان مسلح ایجاد شده بود، جان خود را از دست دادند.

باران‌های کم‌سابقه اخیر که از ابتدای سال جاری، ۲۵ استان ایران را گرفتار سیل کرد، سبب رویش چمن‌زارها و «مراتع غنی» در جنگل‌های زاگرس شده است. این مراتع به آسانی در گرمای هوا آتش می‌گیرند و بادهای فصلی شدید این آتش را به دیگر نقاط می‌گستراند. اما مهم‌ترین عامل، عامل انسانی است.

خسارت واردآمده به منابع طبیعی زاگرس در کهگیلویه و بویراحمد از ابتدای سال جاری، با احتساب میانگین ۳۶,۵ میلیون تومان، ۱۰ میلیارد و ۲۲۰ میلیون تومان است. خسارت حریق جنگل‌ها در کرمانشاه نیز به یک میلیارد و ۶۸۰ میلیون تومان می‌رسد.

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا