گوناگون

تداوم آتش‌سوزی‌ها در پاوه برای ششمین روز متوالی

در راستای تدوام سیاست‌های رژیم اسلامی ایران برای از بین بردن طبیعت و جنگل‌های کوردستان، جنگل‌های پاوه همچنان در آتش می‌سوزند….
فریدون یاوری در گفت و گو با خبرنگار ایلنا، درباره آخرین وضعیت آتش‌سوزی در جنگل های پاوه، گفت: این آتش سوزی کماکان در مناطق “بوزین”و “مرخیل” با گذشت ۶ روز همچنان ادامه دارد و تا کنون ۱۴۰۰ هکتار از زمین‌های این منطقه در آتش سوخت. اهالی بومی و نیروهای امدادی هم با امکانات موجود برای مهار آتش تلاش می‌کنند و در حال اعزام نیروهای بیشتری به منطقه هستیم.

منطقه حفاظت شده “بوزین” و “مرخیل ” شهرستان “پاوه” از روز پنجشنبه پنجم تیر تاکنون  در آتش می‌سوزد.

با اینکه آتش‌سوزی مذکور چندین بار از سوی مردم و دوستداران محیط ‌زیست مهار شده هر بار پس از چند ساعت دوباره شعله‌ور شده است.

افزون بر این روز دوشنبه نهم تیر، کوه‌های “تپه کوله” و کوه‌های روستای “خانقاه” از توابع پاوه دچار آتش‌سوزی شدند.

روز یکشنبه ٨ تیرماه ۱۳۹۹، در جریان آتش سوزی منطقه حفاظت شده ” بوزین” و “مرخیل” پاوه  سه تن از فعالان محیط زیست به نام‌های ” مختار خندانی”، “یاسین کریمی” و “بلال امینی” اهل پاوه در حین مهار آتش به شهادت رسیدند، علیرغم این هنوز هم محل شهادت آنان در آتش می‌سوزد.

همچنین تاکنون ١٧٠٠ هکتار از جنگل‌های این منطقه به خاکستر تبدیل شده است.

اخیرا ده‌ها آتش سوزی گسترده در مناطق مختلف کوردستان رخ داده که علیرغم از بین رفتن صدها هکتار از مراتع ‌و محصولات کشاورزی و جنگل‌ها و تداوم آتش سوزی‌ها هنوز اقدامات لازم برای مهار آتش سوزی‌ها از طرف نهادهای حکومتی به عمل نیامده است.

انجمن‌های مدنی و مردم خودجوش با کمترین امکانات در مقابل این امر مقاومت کرده و متاسفانه معطوف به از دست دادن جانشان می‌شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا