اخبار

نشست مجازی شورای امنیت با موضوع ایران

وزیر خارجه آمریکا از شورای امنیت خواست تحریم تسلیحاتی ایران را به صورت نامحدود تمدید کند. چین مخالف این درخواست است. نماینده آلمان از تمام طرف‌ها خواست به برجام بازگردند….

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا  سه‌شنبه دهم تیر (۳۰ ژوئن) در نشست مجازی شورای امنیت سازمان ملل گفت: «برای تمدید تسیحاتی ایران نیاز نیست تنها به خواست آمریکا توجه کنید.»

او خطاب به نمایندگان کشورهای شرکت کننده در نشست مجازی شورای امنیت گفت کشورهای خارومیانه از اسرائیل گرفته تا کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس همه “یک‌صدا” خواستار تمدید و گسترش تحریم تسلیحاتی ایران هستند. پمپئو تأکید کرد: «این شورا مسئولیت دارد صدای آنها را بشنود.»

به گزارش دویچه وله آلمان،ایالات متحده آمریکا خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران است که ۲۷ مهرماه منقضی می‌شود. این تحریم سال ۲۰۱۰ میلادی در پاسخ به پنهان‌کاری ایران در برنامه اتمی این کشور وضع شد. شورای امنیت که نگران ماهیت برنام اتمی ایران بود با تصویب این تحریم، معامله هرگونه سلاح با ایران ممنوع کرد.

پس از توافق ایران و قدرت‌های جهانی بر سر برنامه اتمی این کشور قطعنامه‌۲۲۳۱ تصویب شد که در آن پیش‌بینی شده، تحریم تسلیحاتی ایران حداکثر پنج سال پس از پذیرش برجام باید خاتمه یابد. اما دولت آمریکا که سال ۲۰۱۸ در اقدامی یک‌جانبه از برجام خارج شد، تأکید دارد تحریم تسلیحاتی جمهوری اسلامی نباید برداشته شود.

این کشور پیش از نشست شورای امنیت با موضوع ایران پیش‌نویسی برای تصویب یک قطعنامه جدید تسلحیاتی علیه ایران آماده کرده است. چین و روسیه -فروشندگان بزرگ سلاح در خاورمیانه- مخالف تمدید تحریم تسلیحاتی ایران هستند. این دو کشور عضو دائم شورای امنیت و دارای حق وتو هستند.

وزیرخارجه آمریکا در نشست مجازی شورای امنیت گفت حکومت ایران یک “دموکراسی مسئول مانند استرالیا یا هند نیست”.

او به آخرین گزارش دبیر کل سازمان ملل، آنتونیو گوترش در مورد حمله به تأسیسات نفتی عربستان اشاره کرد. در این گزارش آمده است موشک‌های کروز استفاده شده برای حمله به تأسیسات نفتی و فرودگاه بین المللی عربستان درسال گذشته “منشاء ایرانی” داشتند.

نماینده چین در نشست مجازی شورای امنیت اما با انتقاد از موضع آمریکا، از این کشور خواست “تحریم‌های یکجانبه ایران را خاتمه دهد و به برجام بازگردد”. او تأکید کرد چین مخالف تمدید تحریم‌ تسلیحاتی ایران است و چون آمریکا از برجام خارج شده دیگر نمی‌تواند تاثیری برآن داشته باشد.

واشنگتن تهدید کرده که اگر موفق نشود تحریم‌ تسلیحاتی ایران را تمدید کند، خواستار بازگشت تمام تحریم‌هایی خواهد شد که پیشتر علیه برنامه اتمی ایران تصویب شده بودند. این تحریم‌ها پس از برجام لغو شدند. آمریکا ماه مه سال ۲۰۱۸ از برجام خارج شد. ایران در واکنش به خروج یک‌جانبه آمریکا از این توافق، تعهدات خود در برجام را در چند مرحله کاهش داد.

بریتانیا، فرانسه و آلمان سه کشور اروپایی امضاء‌کننده برجام اعلام کردند از خواست آمریکا برای بازگشت تمام تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران حمایت نخواهند کرد.

این سه کشور اما همزمان معتقدند لغو تحریم تسلیحاتی ایرانی “پیامدهای مهمی برای ثبات و امنیت منطقه خواهد داشت”. بریتانیا، فرانسه و آلمان تصمیم دارند برای دست‌یابی به یک توافق قابل پذیرش برای همه‌طرف‌ها میان آمریکا، روسیه و چین میانجی‌گری کنند.

نماینده آلمان در نشست مجازی شورای امنیت گفت: «ما هم مثل آمریکا نگران انقضای تحریم تسلیحاتی ایران هستیم اما (بدون این تحریم) نقل و انتقال سلاح برای ایران بر اساس دیگر قطعنامه‌ها همچنان ممنوع خواهد ماند.»

نماینده آلمان ابتدا با اشاره به حضور وزیر خارجه ایران در نشست مجازی شورای امنیت، وضعیت حقوق بشر در ایران را “افتضاح” خواند و گفت: “ایران نه تنها اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد بلکه موشک‌های می‌سازد که شعار مرگ بر اسرائیل روی آن نوشته شده است”.

او در ادامه با تأکید بر اهمیت دیپلماسی، از تمام طرف‌های توافق اتمی خواست به این توافق بازگردند و به اجرای آن متعهد باشند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا