از هر دری سخنی

دردسرهای نسل «زد» برای سیاست‌مدارها

نخستین تجمع انتخاباتی دونالد ترامپ پس از قرنطینه هفته گذشته در حالی برگزار شد که بیش از یک‌سوم ۱۹ هزار صندلی سالن محل تجمع خالی مانده بود؛ اگرچه جمهوری خواهان سعی کردند این فضای خالی را به نگرانی مردم از بیماری کرونا یا توطئه مخالفان ترامپ ربط دهند، اما حالا مشخص‌شده که تعداد زیادی از نوجوانان آمریکایی در شبکه‌های اجتماعی باهم قرار گذاشته بودند تا در این تجمع ثبت‌نام کنند و روز برگزاری هم در محل حاضر نشوند و به‌این‌ترتیب رئیس‌جمهور را اذیت کنند.

این اتفاق به عقیده بسیاری از صاحب‌نظران و جامعه شناسان، نوعی نمایش قدرت از سوی گروه جمعیتی جدیدی بود که قرار است دردسرهای زیادی برای سیاستمداران ایجاد کنند. این نسل جدید که عموماً متولدان اواسط دهه ۱۹۹۰ تا اوایل دهه ۲۰۱۰ هستند (در ایران معروف به دهه هفتادی‌ها)، به‌عنوان نسل «زد» (Z) یا «زومرها» شناخته می‌شوند. آمارها نشان می‌دهد که زومرها حدود ۳۲ درصد جمعیت و ۴۱ درصد نیروی کار دنیا را تشکیل می‌دهند. اهمیت زومرها ازاین‌جهت بالاست که آن‌ها نخستین نسلی به‌حساب می‌آیند که از بدو تولد «زندگی دیجیتالی» داشته‌اند و دغدغه‌های اجتماعی و سیاسی شفاف‌تر و منطقی‌تری نسبت به نسل‌های سنتی قبل از خود دارند. ملاله یوسف‌زی، برنده ۲۲ ساله جایزه نوبل و گرتا تونبرگ، نوجوان ۱۶ ساله فعال محیط‌زیست ازجمله فعالان معروف این نسل هستند که حضور آن‌ها در سیاست تأثیرگذار بوده و پس‌ازاین نیز خواهد بود. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح: تجمع اخیر دونالد ترامپ خیلی طبق برنامه پیش نرفت. و به نظر می‌رسد که مسئولیت این کار متوجه فعالان جوان است. این تجمع به دلایلی کاملاً اشتباه خبرساز شد؛ بیش از یک‌سوم ۱۹ هزار صندلی سالن اجتماعات خالی مانده بود. حالا مشخص‌شده است که دلیل پر نشدن سالن این بود که کاربران نوجوان «تیک‌تاک» و طرفداران کی‌پاپ (موسیقی پاپ کره‌ای) با استفاده از این شبکه اجتماعی هم‌قطاران و دوستان خود را راضی کرده بودند که برای شرکت در این تجمع ثبت‌نام کنند و روز برگزاری هم در محل حاضر نشوند و به‌این‌ترتیب رئیس‌جمهور را اذیت کنند. تیم انتخاباتی ترامپ رسانه‌ها و معترضانی را مسئول پر نشدن سالن معرفی می‌کند که بیرون سالن تجمع کرده بودند، و مدعی است که برنامه این بچه‌ها تأثیری بر تعداد شرکت‌کننده نداشته است. بااینکه صحبت‌های زیادی درباره نقش طرفداران موسیقی پاپ کره‌ای در اذیت کردن ترامپ مطرح‌شده است، این اتفاق به‌نوعی نمایش قدرت نسل زد (یا زومرها) نیز بود؛ گروه جمعیتی جدیدی که قرار است دردسرهای زیادی برای او و دیگر سیاستمداران ایجاد کند.

اهمیت نسل زد چیست؟

این یکی از القابی است که به متولدان اواسط دهه ۱۹۹۰ تا اوایل دهه ۲۰۱۰ داده‌شده است. هرچند که هنوز بین شخصیت‌های دانشگاهی و مفسران اجتماعی بر سر نقطه شروع و پایان این بازه بحث است. عبارت زومر به‌نوعی بازی با کلمه «بومر» است؛ لقبی که به کودکان «نسل انفجار»، یعنی متولدان ۱۹۴۴ تا ۱۹۶۴، داده‌شده است. اما اهمیت آن‌ها در چیست؟ اول اینکه زومرها دارند ازنظر تعداد، دنیا را تصاحب می‌کنند. برخی از گزارش‌ها حاکی از این است که آن‌ها همین حالا نیز پرجمعیت‌ترین نسل بشر را تشکیل می‌دهند؛ یعنی چیزی حدود ۳۲ درصد جمعیت دنیا. بااینکه نسل هزاره‌ها، یعنی متولدان ۱۹۸۱ تا ۱۹۹۶، همچنان پرجمعیت‌ترین گروه بزرگ‌سال محسوب می‌شوند (میانه سنی دنیا حدود ۳۰ سال است) بانک جهانی می‌گوید که زومرها همین حالا هم ۴۱ درصد نیروی کار دنیا را تشکیل می‌دهند.

آن‌ها واقعاً فرق دارند؟

به گفته جامعه‌شناسان، زومرها از چند نظر با بقیه فرق دارند. یکی از تفاوت‌های اساسی این است که آن‌ها نخستین نسلی به‌حساب می‌آیند که از بدو تولد «زندگی دیجیتالی» کرده‌اند. به زبان ساده، آن‌ها به دنیایی پا گذاشتند که به خاطر پیشرفت‌ها و ابداعات فنی، مثل اینترنت، تفاوتی اساسی کرده بود. آمارها نشان می‌دهد که زومرها بیش از هر نسل دیگری از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند و وقتی‌که در روز صرف شبکه‌های اجتماعی می‌کنند در بعضی مناطق از هزاره‌ها بیشتر است. تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که شبکه‌های اجتماعی منبع خبری اصلی حدود ۶۰ درصد زومرها است. تفاوت دیگر آن‌ها در بعضی از کشورها این است که در مقایسه با نسل‌های قبلی علاقه بیشتری به تحصیلات دانشگاهی دارند. علاقه آن‌ها به فعالیت‌های اجتماعی با هزاره‌ها مشترک است، اما شاید زودتر وارد این حیطه شوند. پژوهشی که در سال ۲۰۱۸ در بریتانیا انجام شد نشان داد که تعهد به خرید اخلاقی بین کودکان زومر دو برابر هزاره‌ها در سنین مشابه است. در بین فعالان زومر دو چهره در سال‌های اخیر بسیار معروف شده‌اند: یکی ملاله یوسف‌زی، برنده ۲۲ ساله جایزه نوبل، و گرتا تونبرگ، شخصیت سال مجله تایم در سال ۲۰۱۹ و مبارز اقلیمی ۱۶ ساله از سوئد.

متنوع‌ترین و اهل‌مداراترین نسل

پرسش این است که آیا تنوع قومی بین آن‌ها بیشتر است؟ در بعضی از کشورها چنین است. مثلاً در آمریکا، زومرها متنوع‌ترین نسل تاریخ محسوب می‌شوند. در سال ۲۰۱۹، مرکز تحقیقات پیو تخمین زد که سفیدپوستان ۵۲ درصد زومرهای کشور را تشکیل می‌دهند، درحالی‌که سفیدپوستان ۶۰ درصد کل جمعیت را تشکیل می‌دهند. تنوع قومی در بین زومرهای کشورهایی که در دو دهه اخیر شاهد ورود تعداد قابل‌توجهی مهاجر بوده‌اند نیز در حال افزایش است. یکی از معروف‌ترین تحقیقات درباره زومرها در سال ۲۰۱۶ توسط بنیاد وارکی که یک سازمان خیریه آموزشی است انجام شد. در جریان این تحقیق با ۲۰ هزار نفر بین سنین ۱۵ تا ۲۱ سال در ۲۰ کشور مختلف مصاحبه شده بود. نتایجش حاکی از نظرات گوناگون درباره مسائل مختلف بود. بااینکه آن‌ها عمدتاً موافق برابری جنسی (۸۹ درصد)، حق سقط‌جنین (۶۳ درصد) و ازدواج همجنسگرایان (۶۳ درصد) بودند -هرچند با تفاوت‌های زیاد منطقه‌ای- فقط ۳۱ درصد از آن‌ها عقیده داشتند که دولت‌هایشان «باید زندگی و کار مهاجران را تسهیل کنند.»

رابطه زومرها با سیاست

آیا زومرها علاقه بیشتری به دخالت در سیاست دارند؟ اگر ایالات‌متحده را معیار قرار دهیم، فعلاً نمی‌توانیم نظر قطعی صادر کنیم. میزان مشارکت در انتخابات ریاست‌جمهوری بین گروه سنی ۱۸ تا ۲۹ سال از بقیه گروه‌های سنی کمتر است، و در انتخابات ۲۰۱۶ که به پیروزی ترامپ منجر شد تنها ۴۶ درصد واجدین این گروه سنی پای صندوق‌های رأی رفتند. اما میزان شرکت در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره از ۲۰ درصد سال ۲۰۱۴ به ۳۶ درصد در سال ۲۰۱۸ افزایش پیدا کرد. تحلیلگران می‌گویند که این تفاوت می‌تواند ناشی از رسیدن زومرها به سن رأی باشد. رأی‌دهندگان جوان در بعضی از تغییرات سیاسی اخیر نیز نقش داشته‌اند، مثل انتخاب الکساندریا اوکاسیو-کورتز در سن ۲۹ سالگی به مجلس نمایندگان که او را به جوان‌ترین نماینده زن در تاریخ کنگره تبدیل کرد. لذا حمایت او از زومرهایی که باعث شرمساری ترامپ در تولسا شدند اصلاً تعجب‌آور نیست. در انتخابات سال ۲۰۱۶، تنها ۳۷ درصد جوان‌ترها به ترامپ رأی دادند، درحالی‌که ۵۵ درصد هیلاری کلینتون را انتخاب کردند. اما خیلی‌ها می‌گویند که این پیش‌فرض که زومرها ذاتاً عقاید چپ‌گرایانه دارند اشتباه است: ژائیر بولسونارو، رئیس‌جمهور راست‌گرای افراطی برزیل، پیروزی خود در انتخابات ۲۰۱۸ را مدیون رأی ۶۰ درصدی ۱۸ تا ۲۴ ساله‌ها است.

تأثیرگذاری در سیاست

شاید سیاست و طرفداران موسیقی پاپ کره‌ای در ظاهر نقاط اشتراک زیادی با یکدیگر نداشته باشند، اما این گروه جمعیتی مدت‌ها است که به خاطر مشغله‌های اجتماعی و سیاسی، و درعین‌حال ایفای نقش در کارهای خیرخواهانه، معروف شده است. در جریان اعتراضات به تبعیض نژادی و خشونت پلیس، اتحادی جهانی بین طرفداران موسیقی پاپ کره‌ای و فعالان جنبش زندگی سیاهان مهم است شکل گرفت که هدفش تأمین بودجه و بسیج مردمی از سراسر دنیا در شبکه‌های اجتماعی بود. رشد ادامه‌دار این گروه به این معنی است که حضور آن‌ها در سیاست تأثیرگذارتر از قبل خواهد شد و دردسرهای جدیدی برای ترامپ و دیگر سیاستمداران ایجاد خواهند کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا