اجتماعی

نگذارید مردم بسوزند

پلاسکو و سینا مثل هزاران نمونه دیگر ساختمان‌هایی هستند که مردم این شهر و مردمان این کشور هر روز به آنها رفت و آمد می‌کنند و استانداردهای ایمنی در اداره آنها هیچ جایی ندارند.

اعتماد، احمد فاضلی :  کلینیک سینا منفجر شد و تاکنون نوزده نفر جان باخته‌اند. سه‌ونیم سال پیش هم ساختمان پلاسکو فرو ریخت و کم‌وبیش همین تعداد انسان جان باختند. آقای شهردار، آقای قوه قضاییه، آقای مسوول و … من عضو کمیته ملی گزارش ملی پلاسکو بودم و اکنون که هیچ سخنی از عمدی بودن و خرابکاری گفته نشده و از سویی قدیمی بودن ساختمان مطرح شده است، کم‌وبیش می‌توانم تصور کنم در پس آن یک لحظه که انفجار صورت گرفته، چه تاریخی از بی‌توجهی، قصور، ناکارآمدی و نادیده گرفتن استانداردهای ایمنی خفته است. خوشبختانه همه این نوع قصورها و ناکارآمدی‌ها در جایی مستند و مکتوب شده است.

– آقای مسوول، بخش عمده پاسخ‌ها درباره حادثه کلینیک سینا در گزارش ملی پلاسکو آمده است. پلاسکو و سینا مثل هزاران نمونه دیگر ساختمان‌هایی هستند که مردم این شهر و مردمان این کشور هر روز به آنها رفت و آمد می‌کنند و استانداردهای ایمنی در اداره آنها هیچ جایی ندارند. داستان این بی‌توجهی‌ها یا همان بازی با مرگ در این نوع ساختمان‌ها در آن گزارش به تفصیل آمده است.

– آقای شهردار، آقای قوه قضاییه، آقای دولت و آقای مسوول هر که هستی، هزاران پلاسکو و سینا در گوشه‌گوشه این کشور فعال هستند. مجهز نبودن آنها مطابق استانداردها در گزارش کارگروه آتش و کارگروه مدیریت بحران گزارش ملی پلاسکو آمده است. بررسی مسوولیت‌های حقوقی همه دستگاه‌های مسوول در قبال ایمنی آتش و چنین حوادثی در گزارش هفتصد صفحه‌ای کارگروه حقوقی گزارش ملی پلاسکو آمده است. گزارش بررسی فرهنگ ایمنی و جای نداشتن ایمنی در نظام ذهنی ایرانیان در گزارش کارگروه اجتماعی و فرهنگی گزارش ملی پلاسکو آمده است.

– آقای شهردار، آقای مسوول، آقایی که دستت می‌رسد تا کاری کنی آدم‌ها وسط آتش زجرکش و از انفجار تکه پاره نشوند، به کارشناسانت بگو آن گزارش را بخوانند، بگو نقص‌هایش را هم برطرف کنند، اما نگذار خاک بخورد.

این همه به در و دیوار شهر نصیحت مردم می‌چسبانید، پند و نصیحت اخلاقی به خورد مردم می‌دهید، برای ایمنی هم همین قدر ارزش قائل شوید.

آقای مسوول! آن گزارش برای خاک خوردن تهیه نشد و نه برای آنکه هر وقت فاجعه‌ای پیش می‌آید، وجود آن گزارش را یادآور شویم؛ تهیه شد تا نظام حکمرانی شهری و ملی که به اندازه نصیحت کردن مردم مسوول ایمنی هم هست، یاد بگیرد، از گذشته بیاموزد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا