اجتماعی

اصفهان در محاصره ریزگرد‌ها / مردم در خانه بمانند

شهروندان اصفهانی توصیه‌های بهداشتی در رابطه با پیامدهای گرد و غبار را جدی بگیرند و تا حد امکان از خروج غیر ضروری از منزل و تردد بی مورد در معابر شهری خودداری کنند.

ایرنا؛ گرد و غبار آلودگی هوای اصفهان از شبانگاه روز پنجشنبه آغاز و بنا به اعلام و پیش‌بینی اداره‌کل هواشناسی استان تا آخر وقت روز شنبه ادامه دارد.

در این راستا و بنا به تاکید و توصیه پزشکان، شهروندان برای کاهش اثرات ناشی از پدیده گرد و خاک بر سلامت جامعه توصیه‌های بهداشتی را مد نظر قرار دهند و از هرگونه فعالیتی که به افزایش آلودگی هوا منجر می‌شود تا بازگشت شرایط به حالت مطلوب خودداری کنند.

در این شرایط به تاکید پزشکان ، بیماران قلبی و تنفسی، مبتلایان به آسم، کودکان و سالمندان باید در فضاهای باز فعالیت نکنند و با خودداری از حضور در سطح شهر در خانه استراحت کنند.

همچنین ورزشکاران و شهروندان از هرگونه فعالیت فیزیکی و ورزشی از جمله دویدن و پیاده روی در این شرایط در فضای باز خودداری کنند.

پزشکان توصیه می‌کنند با توجه به شرایط شیوع بیماری کرونا و راه های مختلف انتقال این بیماری به ویژه از هوا، شهروندان باید توصیه‌های بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنند و با بسته نگهداشتن درها و پنجره ها و نوشیدن مایعات از عوارض آلودگی گرد و غبار به سلامت خود جلوگیری کنند.

همچنین توصیه شده که در صورت اضطرار برای خروج از منزل از ماسک و عینک استفاده شود.

بنا به اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان به دلیل وزش باد شدید از جهت شمال شرق کشور و خیزش گرد و خاک از جنوب استان سمنان و همچنین فعال شدن کانون‌های گرد و غبار داخلی استان اصفهان، کیفیت هوا در شهرهای شمالی، شرقی، مرکزی و حتی غرب این کاهش یافته است و  این شرایط تا اواخر وقت روز شنبه در اصفهان ادامه دارد.

کیفیت هوای کلان شهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هفت صبح امروز (جمعه)- با میانگین ۱۷۴ در وضعیت ناسالم برای عموم ثبت شد.

کیفیت هوا در کاشان با میانگین ۱۵۲ و در خمینی شهر با میانگین ۱۶۳ برای عموم مردم ناسالم است؛

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر منواکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

اکنون ۱۶ کانون گرد و غبار در استان شناسایی شده است هرچند تعدادی کانون نیز در استان‌ها و کویرهای همجوار در شمال و شرق مانند سمنان و یزد بر این خطه تأثیر می‌گذارند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا