گوناگون

نخست وزیر فرانسه استعفا کرد

کاخ الیزه روز جمعه از استعفای “ادوارد فیلیپ” نخست وزیر فرانسه خبر داد…..

به گزارش خبرگزاری فرانسه، فیلیپ تقاضای استعفای دولت خود را به امانوئل مکرون رییس جمهوری اعلام کرد و مکرون نیز آن را پذیرفت.

این خبرگزاری به جزییات بیشتر از جمله دلایل استعفا اشاره‌ای نکرده است. فیلیپ تا زمان معرفی کابینه جدید ، به انجام امور دولت ادامه خواهد داد.

بر اساس گزارش کاخ ریاست جمهوری فرانسه، نخست وزیر جدید تا ساعاتی دیگر معرفی می شود.

برخی منابع غیررسمی از احتمال نخست وزیری “فلورانس پارلی” وزیر دفاع کنونی فرانسه خبر داده اند.

محبوبیت فیلیپ در هفته‌های اخیر افزایش یافت و  به تازگی با کسب ۵۸ درصد آرا در انتخابات شهرداری‌های فرانسه پیروزی چشمگیری به دست آورد.

انتخابات شهرداری ها در فرانسه بویژه پایتخت و شهرهای بزرگ، رویداد مهمی به شمار می‌رود که نتایج آن می‌تواند در ساختار و ترکیب قدرت سیاسی تأثیرگذار باشد.

انتخابات شهرداری ها آزمون مهمی برای مکرون رئیس جمهوری فرانسه و حزب وی به شمار می‌رفت اما این حزب در این انتخابات در شهرهای بزرگ فرانسه نتوانست کرسی‌های قابل توجه‌ای کسب کند.

مکرون امیدوار بود حزبش بتواند در انتخابات شهرداریها پیروزی شود تا زمینه ای برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۲ باشد.اما به نظر می‌رسد نتیجه انتخابات، ضربه‌ای به وجهه سیاسی مکرون وارد آورده است،در واقع شکست حزب رییس جمهوری فرانسه بیش از پیش نشان دهنده ضعف عملکرد مکرون و نارضایی شهروندان از وی است.

فیلیپ ۲۵ اردیبهشت ماه ۹۶ از سوی مکرون برای تصدی نخست وزیری و تشکیل دولت معرفی شد.
او حامی ” آلن ژوپه» عضو شناخته‌شده حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ۲۰۱۷  بود.

خبرگزاری آلمان هم در خبری نوشته است: این تصمیم قابل پیش‌بینی بود چرا که امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه تصمیم به تغییر سیاست خود و اعمال تغییراتی در دولت دارد.
****
محکومیت فرانسه در دادگاه حقوق بشر اروپا در ارتباط با پناهجویان

پنج پناهجو، از جمله یک ایرانی از دولت فرانسه به دلیل رفتارش با پناهجویان شکایت کرده‌اند. دادگاه حقوق بشر اروپا به این شکایت رسیدگی و فرانسه را محکوم به پرداخت غرامت کرده است.

دادگاه حقوق بشر اروپا فرانسه را به دلیل “رفتار تحقیرکننده” با پناهجویان محکوم کرده است.

به گزارش “فرانکفورتر آلگماینه”، این نهاد اتحادیه اروپا با اشاره به شکایت چند مهاجر اعلام کرد، آن‌ها در خیابان‌ها می‌خوابند، دسترسی به تأسیسات بهداشتی ندارند، هیچ راهی برای امرار معاش ندارند و همواره در ترس به‌سر می‌برند که مبادا مورد حمله و سرقت واقع شوند.

دادگاه حقوق بشر اروپا مستقر در استراسبورگ روز پنج‌‌شنبه ۱۲ تیر (دوم ژوئیه) اعلام کرد، در رسیدگی به این پرونده روشن شد که دولت فرانسه در برخورد با این پناهجویان به “منزلت” آن‌ها “احترام” کافی نگذاشته است.

دادگاه شمار ابتدایی شاکیان را پنج پناهجوی مرد خوانده و می‌گوید، جست‌وجویش برای پیدا کردن یکی از شاکیان به جایی نرسیده است. سرانجام دادگاه شکایت سه شاکی را برحق شناخت و فرانسه را محکوم به پرداخت بین ۱۰هزار تا حدود ۱۲هزار و ۴۰۰ یورو به هر کدام از آن‌ها کرد.

شاکیان دولت فرانسه را متهم کرده‌اند که برای ماه‌ها از تأمین مالی آن‌ها طفره رفته و هیچ گونه حمایتی از آن‌ها نکرده است. شاکیان از ایران، افغانستان، گرجستان و روسیه بوده‌اند.

اردوگاه‌ چادرنشین‌‌ها در حاشیه پاریس

دادگاه حقوق بشر اروپا می‌گوید، شاکیان در جریان رسیدگی به تقاضای پناهندگی خود باید در چادرهایی در خیابان زندگی می‌کردند.

دادگاه اعلام کرد: «دادگاه به این نتیجه رسیده که مقام‌های فرانسوی به وظایف خود در قبال متقاضیان پناهندگی طبق قوانین داخلی این کشور عمل نکرده‌اند.»

بیش از همه در پاریس می‌توان اردوگاه مهاجران چادرنشین را در حاشیه شهر، زیر پل‌ها یا در کناره اتوبان‌ها مشاهده کرد. این مهاجران به کمک‌های سازمان‌های امدادی وابسته‌اند.

در این اردوگاه‌ها اغلب بیش از هزار نفر زندگی می‌کنند. چادرها دائما توسط پلیس برچیده شده و اندکی بعد دوباره توسط مهاجران برپا می‌شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا