گوناگون

سه برابر شدن قیمت برنج جفا به مصرف‌کنندگان است

سازمان‌های نظارتی در خوابی هستند که با صد پتک بیدار نمی‌شوند. رئیس انجمن تولیدکنندگان برنج اظهار داشت: این سه برابر شدن قیمت برنج جفا به تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان است و بنده تعجب می‌کنم که چرا سازمان‌های نظارتی در خوابی هستند که با صد پتک بیدار نمی‌شوند؟
جمیل علیزاده شایق در گفت‌وگو با ایلنا در مورد افزایش قیمت برنج و سه برابر شدن آن، گفت: متاسفانه کسانی که ادعا می‌کنند دلسوز مردم هستند در این افزایش قیمت تاثیر دارند. اصلا چرا باید قیمت برنج امروز سه برابر شده باشد در حالی که واردکنندگان ارز دولتی در اختیار دارند. شاید امروز شرایط کشور به گونه‌ای باشد که دیگر ارز دولتی تخصیص نیابد اما در گذشته این کار صورت گرفته و واردات برنج با ارز آزاد اصلا قابل پذیرش نیست.

وی ادامه داد: همچنین دولت تعرفه واردات برنج را از ۴۰ درصد به ۱۶ درصد، سپس به ۱۰ درصد و در هفته گذشته نیز به ۴ درصد کاهش داده است. دلیل سوم که نباید قیمت برنج افزایش یابد، این است که براساس سایت فائو، قیمت برنج صادراتی در ۱۰ سال گذشته به دلیل تغییر الگوی مصرف کاهش یافته است. به خصوص در مورد برنج‌های وارداتی ما که از نظر کیفیت با کشورهایی مانند آمریکا و فرانسه تفاوت‌های زیادی دارد.

رئیس انجمن تولیدکنندگان برنج تصریح کرد: بنابراین با در نظر گرفتن این شرایط، این سه برابر شدن قیمت برنج جفا به تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان است و بنده تعجب می‌کنم که چرا سازمان‌های نظارتی در خوابی هستند که با صد پتک بیدار نمی‌شوند؟

شایق خاطرنشان کرد: براساس مصوبه دولت، واردات برنج از اول تیر ماه تا اول آبان ممنوع است تا از نظر روانی تاثیر نامطلوبی بر تولیدکننده نداشته باشد. متاسفانه در همین بازه زمانی، واردکنندگان ادعا می‌کنند که برنج‌های مانده در گمرک در حال نابودی است و یا اگر اجازه ترخیص داده نشود بازار متاثر می‌شود. اینگونه و با این ادعاها بالاخره از یکی از مقامات اجازه ترخیص می‌گیرند که نباید اینگونه باشد.

وی در مورد وضعیت تولیدکنندگان برنج مطلوب ارزیابی کرد و افزود: در سه سال اخیر به دلیل سیل سال ۹۷ مناطق برنج‌خیز کشور از نظر آب تامین هستند. یعنی در سه بهار سال ۹۷، ۹۸ و ۹۹ مطلقا با کم‌آبی روبه‌رو نبودیم و ۶۲۰ هزار هکتار از مناطق مستعد کشت آسیبی وارد نشده است. همچنین تابستان‌های پرآفتاب باعث شده تا برنج تولیدی در این سه سال از نظر کمی و کیفی در رده بالایی قرار بگیرد به شرطی که شوک‌های اینگونه بر بازار وارد نشود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا