حقوق بشر

سایه فاجعه کرونا بر سر زندانیان سیاسی

سهیلا حجاب زندانی سیاسی محبوس در زندان قرچک ورامین بە ویروس کرونا مبتلا شدە است.

برپایە گزارش رسیدە بە سازمان حقوق بشری هەنگاو، سهیلا حجاب، وکیل دادگستری و از فعالین مدنی کرمانشاه کە دوران محکومیت پنج سالە خود را در زندان قرچک ورامین سپری می کند، بە ویروس کرونا مبتلا شدە و طی هفتە گذشتە تنها یک بار و آن هم برای مدت کوتاهی بە بهداری زندان منتقل شدە است.

سهیلا حجاب از روز سەشنبە ٢٧ خرداد ٩٩ (١۶ ژوئن ٢٠٢٠) در بند قرنطینە زندان قرچک ورامین دست بە اعتصاب غذا زدە و طی روزهای گذشتە از سوی مسئولین زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفتە است.

یک منبع مطلع در اینبارە بە هەنگاو اعلام کرد کە، خانم حجاب هم اکنون در اتاق رای کارها دوران محکومیت خود را سپری می کند. اتاق رای کارها مخصوص زندانیانی است کە کارهای روزمرە زندان را انجام می دهند.

این وکیل دادگستری بە نشانە اعتراض بە وضعیت نامناسب نگهداری خود در این زندان و فشار نهادهای امنیتی بر خانوادەاش دست بە اعتصاب غذا زدە و خواهان انتقالش بە زندان اوین تهران می باشد.

سایه فاجعه کرونا بر سر زندانیان سیاسی

پدر زینب جلالیان به شبکه حقوق بشر کردستان گفت که او در زندان قرچک ورامین به ویروس کرونا مبتلا شده است.

پدر این زندانی سیاسی کرد گفت “شب سه‌شنبه ۱۳ خرداد زینب جلالیان به دلیل تنگی‌ نفس شدید به بهداری زندان منتقل شده و پس از معاینه و انجام آزمایش توسط پزشک بیماری او کووید-۱۹ تشخیص داده شده است”.

زینب جلالیان، زندانی سیاسی کرد، متولد ۱۳۶۱ است و از آذر سال ۸۶ در زندان به سر می‌برد، او سنگین‌ترین حکم (حبس ابد) را در میان زندانیان سیاسی زن در ایران دارد.

این زندانی سیاسی پیش از ابتلا به کرونا، از بیماری‌های دیگری هم رنج می‌برد و به همین خاطر سازمان ملل و سازمان‌های حقوق بشری بارها خواستار آزادی او شده‌اند.

بنابر گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، زینب جلالیان در تماس تلفنی خود با خانواده گفته است که همراه با چند زندانی دیگر مبتلا به ویروس کرونا در اتاقی جدا در بخش قرنطینه زندان قرچگ نگهداری می‌شود و همچنان تب شدید و تنگی نفس دارد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا