گوناگون

حاکمیت سیاه «اسلام سیاسی»

لوموند، روزنامۀ عصر پاریس، در شمارۀ امروز خود گزارشی دربارۀ وخامت اوضاع معیشتی مردم ایران منتشر کرده که سیمای طبقات بیش از پیش فرودست پایتخت را ترسیم می کند.مردم میهن ما زندگی‌ای خالی از امکانات لازم برای زیستی سالم و درخور شأن و منزلت انسانی را سپری می‌کنند. باهمهٔ توان به دفع ستمی که بر مردم ما می‌رود، باید دست در دست همدیگر به‌چاره برخیزیم…
سوءتغذیه و بی سرپناهی، به نوشتۀ لوموند، دو پی آمد بارز فقر و بیکاری هستند که در اثر فساد طبقات حاکم، تحریم های بین المللی و بالاخره نتایج اقتصادی ویروس کرونا سایۀ خود را در سراسر کشور پهن کرده اند.

به گزارش رادیو فرانسه، لوموند از قول یک زن طبقۀ متوسط تهران می نویسد که اوضاع امروز ایران به چاهی می ماند که مردم این کشور در آن گرفتار شده اند. گزارشگر لوموند می نویسد که فقر باعث شده که گوشت و میوه های فصلی از سفرۀ حتی طبقۀ متوسط حذف شود زیرا قیمت مواد غذایی، کالا و خدمات نسبت به سال گذشته دست کم دو برابر افزایش یافته است.

لوموند به نقل از آخرین گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ایران نوشته است که “در نتیجۀ ویروس کرونا بین دو نیم تا شش و نیم میلیون نفر کار خود را از دست داده اند و به این ترتیب نرخ بیکاری در ایران به حدود ٣٧ درصد افزایش یافته است.

گزارشگر لوموند می افزاید که در اثر تشدید فقر مردم حالا قسمتی از محل سکونت خود را هم اجاره می دهند. بسیاری از خانواده ها خانه و در نتیجه استقلال خود را از دست داده و از شدت فقر از نو به منازل والدین شان بازگشته اند. عده ای حتی کارشان به اجاره نشینی در زیر چادر در پشت بام منازل کشیده است.

گزارشگر لوموند می افزاید که بیش از پیش مردم برای سیر کردن شکم خود لباس ها و وسایل شخصی خود را می فروشند.

تصویری پرمعنا از حال و روز کنونی مردم

حسین راغفر اقتصاددان و استاد دانشگاه در ایران اخیرا گفته بود: در شمال تهران برج می‌سازند، متری ۱۵۰ میلیون تومان، پول این خانه را چه کسی می‌خواهد پرداخت کند، در حالی که در جنوب شهر افراد برای امرار معاش کودکان خود را می‌فروشند، معلوم است که در چنین شرایطی جامعه آرام نخواهد بود، روز به روز بر شدت فاصله طبقاتی افزوده شده و طبقه متوسط در حال نابودی و محو شدن است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا