گوناگون

صندلی خالی شهردار تهران در دولت

جواد امام در حساب توییتر خود نوشت: «آیا علت عدم دعوت از دکتر حناچی شهردار تهران و غیبت در جلسات اخیر هیات دولت به دلیل جلوگیری از ادامه تخلف ساختمانی ملک ریاست‌جمهوری در منطقه جماران می‌باشد؟»

چرا حناچی دیگر به دولت نمی‌رود؟
همدلی| آسو محمدی: حاشیه‌های ملک منتسب به رئیس جمهوری ادامه دارد و در هفته‌های گذشته موضوع ساخت خانه در جماران برای روحانی و «تخلف» در ساخت این ملک خبرساز شده است. دیروز در اظهار نظری جالب توجه جواد امام، از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب، خبر داد که پس از موضوع مطرح‌شده «تخلف» در ملک ریاست‌جمهوری در جماران، شهردار تهران به جلسات هیات دولت دعوت نمی‌شود. جواد امام در حساب توییتر خود نوشت: «آیا علت عدم دعوت از دکتر حناچی شهردار تهران و غیبت در جلسات اخیر هیات دولت به دلیل جلوگیری از ادامه تخلف ساختمانی ملک ریاست‌جمهوری در منطقه جماران می‌باشد؟»

اما ماجرا چیست؟
۱۳ خرداد ماه عده‌ای در شبکه‌های اجتماعی مدعی شدند حسن روحانی قصد مهاجرت به جماران دارد و در سال پایانی ریاست جمهوری خود در آنجا ویلایی چهار هزار متری ساخته و قرار بر اسکان دارد. براساس این گزارش‌ها این بنا چهار هزار متر بوده و بدون اخذ جواز از شهرداری در زمینی دارای کاربری باغ است. در ادامه محمدجواد حق‌شناس، عضو شورای شهر تهران در توییتی ساخت بنای غیر قانونی روحانی در جماران را تایید کرد. این خبر که تا آن زمان با سکوت مدیریت شهری همراه بود، نه تنها تکذیب نشد بلکه در توئیتی دیگر از سوی یکی از اعضای شورای شهر تایید هم شد.
حق‌شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران بعد از افزایش فشار افکار عمومی، در صفحه شخصی خود توئیت زد: «این خبر را بررسی کردم. متأسفانه حقیقت دارد! دو تن از اعضای شورا از محل بازدید کردند، با تذکری که داده شد پروانه به تاریخ ۲۹ خرداد صادر شد! وجود برخی تخلفات محرز است، ان‌شاءالله اطلاع رسانی بیشتر انجام خواهد شد.» با این حال روایت شهردار منطقه یک از پرونده یاد شده، چیز دیگری است. حمید موسوی در گفت‌وگو با رسانه‌ها، در مورد جزئیات این تخریب با بیان اینکه مجوز گودبرداری این ملک به ۶ سال پیش بر می‌گردد، گفت: «در نهایت در این زمین یک گود ۱۴متری حفاری شد، اما بعد از مدتی این گود به حال خود رها شد و به مرور زمان به علت عمر محدود سازه نگهبان در زمره گودهای پرخطر قرار گرفت.» او با تایید اینکه این ملک متعلق به ریاست جمهوری است، گفت: «قبل از اتمام سال گذشته، نهاد ریاست جمهوری برای تکمیل ساخت و ساز و درخواست اخذ پروانه اقدام کرد.» موسوی با ذکر اینکه کاربری ملک، مسکونی و بر اساس ضوابط طرح تفصیلی دارای تراکم۳۰۰ درصد است، تاکید کرد: «از همه مهم‌تر اینکه برخلاف برخی اخبار منتشره این ملک باغ نیست و با توجه به مستندات مصوبه کمیسیون ماده هفت، از سال ۹۳ و با رای این کمیسیون، ماهیت ملک از حالت باغ بودن خارج شد.» شهردار منطقه یک با تاکید بر اینکه براساس ضوابط طرح ویژه مصوب ساماندهی محدوده جماران، تعداد طبقات مجاز به صورت دوطبقه روی زمین است، افزود: «برهمین مبنا، طرح ارائه شده از سوی ریاست جمهوری هم به صورت دوطبقه روی زمین و سه طبقه زیرزمین بوده است که منطبق بر ضوابط طرح تفصیلی‌ است.» این خبر و این اقدام مورد اعتراض اهالی این منطقه قرار گرفته است.
در ادامه منتقدان داخلی دولت و مخالفان خارجی کشور، آن را گسترش دادند. با افزایش واکنش‌ها در شبکه‌های مجازی مسئولان به شفاف‌سازی پرداختند. روابط عمومی نهاد ریاست جمهوری دیروز در بیانیه‌ای با ذکر نکاتی یادآور شد: «کاربری ملک مذکور مسکونی و شخصی نبوده و ساختمانی با کاربری اداری است و انتشار خبر ساخت منزل مسکونی برای رئیس جمهور در عین کذب بودن، یک شیطنت آشکار و کاملاً با اغراض مشخص صورت گرفته است.» پیش از این محمدجواد حق‌شناس، عضو شورای شهر تهران، خبر «ساخت ۴ هزار متر بنا از سوی حسن روحانی بدون اخذ جواز از شهرداری و در زمینی دارای کاربری باغ در جماران» را تایید کرده بود، اما او هم عذرخواهی کرد و گفت ملک مربوط به نهاد ریاست جمهوری است نه خود رئیس‌جمهور.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا