اخبار

بعد از چند ماه، زدن ماسک اجباری شد

حسن روحانی، بعد از مدت ها کم توجهی به رعایت پروتکل ها و استانداردهای جهانی برای مقابله با بیماری کرونا، اعلام کرد که ماسک زدن از روز ۱۵ تیر اجباری خواهد بود. وسایل نقلیه ی عمومی و ادارات از جمله مکان های استفاده ی الزامی از ماسک اعلام شده است…

افرادی که ماسک نزنند خدمات به آنها ارائه نمی‌شود کارمندانی که ماسک نزنند غیبت می‌خورند ضابطین قوه قضاییه، دادستان‌ها، اتحادیه‌ها و اصناف اجازه ندهند فردی بدون ماسک در مراکز حضورداشته باشد.
به گزارش ستاره صبح، سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز گذشته اعلام کرد: تاکنون ۲۳۷ هزار و ۸۷۸ نفر در کشور به‌طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۴۸ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان‌باختگان کرونا در کشور به ۱۱ هزار و ۴۰۸ نفر رسید. سیما سادات لاری گفت: روز گذشته ۲۴۴۹ بیمار جدید مبتلابه کووید ۱۹ شناسایی و هزار و ۱۴۸ مورد هم بستری شدند. تاکنون ۱۹۸ هزار و ۹۴۹ نفر از بیماران، بهبودیافته و از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۳۱۳۶ نفر از بیماران مبتلابه کووید ۱۹ در وضعیت شدید قرار دارند. در همین حال ۹ استان خوزستان، آذربایجان غربی و شرقی، کردستان، کرمانشاه، هرمزگان، بوشهر، خراسان رضوی و ایلام در وضعیت قرمز و ۹ استان تهران، فارس، اصفهان، مازندران، همدان، زنجان، سیستان و بلوچستان، البرز و لرستان در وضعیت هشدار قرار دارند. این در حالی است روزانه ۱۶۰ هزار نفر در دنیا به بیماری کووید ۱۹ مبتلا می‌شوند که این آمار ۶۰ درصد کل مبتلایان در یک ماه اخیر است که نشان می‌دهد ابتلا به این بیماری روند افزایشی در دنیا دارد. مردم با رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی، شست‌وشوی مداوم دست‌ها با آب و صابون و استفاده از ماسک می‌توانند از ابتلا به ویروس کرونا جلوگیری کنند. روز گذشته رئیس‌جمهور اعلام کرد که از امروز ادارات و سازمان‌ها و … به کسانی که از ماسک استفاده نکنند، خدمات ارائه نخواهند ‌داد. مردم برای مهار کرونا باید از تجمع‌، سفرهای غیرضروری خودداری کنند تا زنجیره انتقال ویروس کرونا متوقف شود. در همین حال استانداران ایلام و کردستان اعلام کردند که محدودیت‌های کرونایی در مناطق قرمز این استان‌ها از امروز اعمال می‌شود.
حسن روحانی در جلسه روز شنبه ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا ضمن تبریک میلاد باسعادت امام هشتم (ع) به حادثه هفته گذشته در مرکز درمانی در تهران اشاره کرد و گفت: به خانواده‌هایی که در مرکز درمانی سینا اطهر جان‌عزیز خودشان را از دست دادند، تسلیت می‌گویم. رئیس‌جمهوری بابیان اینکه متأسفانه شاهدیم برخی ابتلا به بیماری کرونا را ناپسند شمرده و آن را مخفی می‌کنند، تصریح کرد: اگر کسی بداند که به کرونا مبتلا شده است وظیفه شرعی و انسانی دارد که به دیگران اطلاع دهد و لازم است با فرهنگ‌سازی بر این معضل فرهنگی غلبه کنیم.

۸۰۰۰ تخت بیمارستانی اضافه می‌شود
رئیس‌جمهوری گفت: طی این مدت نیز به‌طور مداوم بخش بهداشت و درمان در حال کار بوده و هم‌زمان تخت و بیمارستان را اضافه می‌کند به‌گونه‌ای که طی امسال ۸ هزار تخت بیمارستانی اضافه خواهد شد. در همین دوره ۵ تا ۶ ماهه‌ای که با این ویروس مواجه بودیم، ۱۵۰۰ تخت ویژه اضافه شد و به همین نسبت که جلو می‌رویم، تخت، ونتیلاتور، تخت‌های آی. سی. یو، امکانات دیگر و خطوط تولید دارو اضافه می‌شود که در هرماه به‌طور متوسط دو خط دارو به توانمندی کشور اضافه می‌شود.وی با اشاره به ماهیت متغیر ویروس کرونا گفت: علائم این بیماری مرتب تغییر می‌کند، یک روز علامت آن تب، یک روز سرفه، یک روز چشایی، یک روز بینایی، یک روز درد عضلانی و بی‌حالی است. دوره‌ای فقط افراد مسن را درگیر می‌کرد و حالا جوان‌ترها را هم مبتلا می‌کند.

ابتلا به کرونا ننگ و عار نیست
روحانی بابیان این‌که «کسی نباید مبتلا شدن به این بیماری را ننگ و عار برای خود تلقی کند» گفت: طرف نباید به آزمایشگاه بگوید که اگر مثبت شد از شما خواهش می‌کنم این نتیجه آزمایش را به من بده و به کسی نگو! من خودم اعلام می‌کنم. کرونا نیز یک بیماری مثل همه بیماری‌ها است و فرد ممکن است به یک دلایلی مبتلا شود و وقتی مبتلا شد باید برای حفظ جان مردم و به‌عنوان وظیفه‌ای شرعی به اطرافیان، خانواده و به محل کار خود اعلام کند و خودش را ۱۴ یا ۱۵ روز و هر مقدار که لازم است، قرنطینه کند.

مبتلا یان خود را قرنطینه کنند
وی تصریح کرد: (اعلام ابتلا به بیماری) در جامعه ما ازلحاظ فرهنگی به یک معضل تبدیل‌شده است و فرد بیمار نمی‌گوید من مبتلا هستم. به‌طور مثال فردی بوده که دقیقا روز قبل از امتحان، متوجه مثبت بودن آزمایش خود شده و گفته اعلام نکنم و بروم امتحان بدهم و یا مورد دیگری که قصد داشته امتحان آموزش رانندگی بدهد، شب قبل از آن جواب آزمایش وی مثبت شده، گفته که فردا بروم امتحان بدهم بعد اعلام کنم. این‌ها مواردی است که به‌طور مشخص به ما گزارش‌شده است. روحانی تأکید کرد: باید این فرهنگ را بالا ببریم و هر کس مبتلا شده وظیفه‌اش این است که بگوید و خود را قرنطینه کند. آزمایشگاه‌ها، پزشکان و بیمارستان‌ها موظف هستند که اعلام کنند، در غیر این صورت فردی که به ویروس آلوده است، همه را آلوده می‌کند. البته ممکن است فرد مبتلا علامتی هم نداشته باشد و نداند، لذا اگر می‌خواهیم به فردی نزدیک شویم، مبنا را باید بر این بگذاریم که این فرد مبتلابه ویروس کرونا است. وی تصریح کرد: مردم در زمان حضور در جامعه باید فاصله‌گذاری را رعایت کنند، باید ماسک داشته باشند و باید فاصله‌ها را مراعات کنیم و با ماسک با افراد مواجه شوند؛ علاوه بر این در اجتماعات بزرگ نروند؛ حضور در اجتماعات بزرگ گرفتاری ایجاد می‌کند. روحانی با اشاره به گرم شدن هوا در استان‌های جنوبی گفت:‌ وقتی در این مناطق هوا گرم است، مردم ناچار هستند داخل خانه بروند و درها را ببندند، وقتی پنجره باز و هوای آزاد است متفاوت است با جایی که دربسته و فضا کاملاً مسدود می‌شود؛ بنابراین اگر آمادگی مردم کاهش پیدا کند، گرفتار این بیماری می‌شویم و همه متضرر می‌شوند.

انجام خدمات منوط به مراعات پروتکل‌های بهداشتی
رئیس‌جمهوری با اشاره به مأموریت‌ها و مسئولیت‌های مختلف اعضای ستاد مقابله با کرونا و مسئولان مربوطه گفت: کمیته امنیتی- اجتماعی و کمیته بهداشتی ستاد به ادارات دولتی ابلاغ کنند که اگر می‌خواهند به مردم خدمات بدهند و اگر فردی می‌خواهد وارد اداره شود، باید از ماسک استفاده کند و اگر نکرد به او خدمت ندهند؛ یعنی باید ابلاغ شود که خدمات منوط به مراعات پروتکل‌های بهداشتی است.

ورود کارمندان بدون ماسک به ادارات ممنوع
روحانی تصریح کرد: اگر کارمند در اداره‌ای شلوغ بدون ماسک می‌آید، باید غیبت بزنند و او را برگردانند، لااقل نسبت به ادارات دولتی و جاهایی که متعلق به دولت یا شبه دولت است مثل بانک‌ها، شهرداری‌ها، این‌ها باید الزام شود و قدم‌به‌قدم جلو بیاییم تا خدمات الزامی شود.  رئیس‌جمهوری گفت: نباید اجازه داده شود که در مترو مردم بدون ماسک وارد شوند و ارائه خدمت مترو و اتوبوس منوط به این است که افراد ماسک بزند، و ضابطین قوه قضاییه و همچنین خودِ قوه قضاییه و دادستان‌های محترم کمک کنند تا بتوانیم از این مقطع عبور کنیم؛ جاهایی هم که اتحادیه‌ها و اصناف آن‌ها مسوول هستند؛ آن‌ها اجازه ندهند فردی بدون ماسک در این مراکز حضورداشته باشد. رئیس دولت تدبیر و امید بر لزوم اجرای دستورالعمل اصلی بر اساس فاصله‌گذاری و ماسک زدن و نرفتن به اجتماعاتی مثل مراسم عزا و عروسی در مکان‌های سرپوشیده، تأکید کرد و افزود: این موارد در جلسه امروز ستاد هم مورد تأکید قرار گرفت و همه مسئولان بر رعایت آن اصرار و تأکیددارند.

ملاک استان نیست
وی گفت: ممنوعیت‌ها بر اساس قرمز و یا سفید بودن استان‌ها اجرا شد و همان‌طور که در جلسه هم گفته شد هیچ‌کدام این‌ها ثابت نیست، استان سفید ممکن است قرمز شود و یا استانی قرمز ممکن است در دوره‌ای سفید شود. بعد معلوم شد که ما حتی استان‌ها را نباید ملاک قرار دهیم برای اینکه در یک استان ۵ شهرستان درگیر است و بقیه مشکل ندارد که باید برهمان ۵ شهرستانی که درگیر است، متمرکز شویم.

اعمال محدودیت در مناطق قرمز
رئیس‌جمهوری افزود: در حال حاضر قاعده این است، مواردی که پیش‌ازاین جزو فهرست ۳ و ۴ بود که معمولاً مثل رستوران‌ها، همایش، تالارهای پذیرایی، باشگاه‌های ورزشی، مساجد و مصلاها و جاهایی که ستاد استانی اعلام می‌کند و می‌گوید شرایط این ۵ شهرستان قرمز است و کمیته‌های ما موافقت می‌کنند که در جلسه ستادهای کرونا در پنجشنبه تصویب کردیم که هرکجا این‌چنین بود حداقل برای یک هفته ممنوعیت را اعمال کنند و اگر لازم شد دوباره آخر هفته بررسی کنند و ممنوعیت را هفته دیگر ادامه دهند تا شرایط عادی شود.

خدمت دهنده و گیرنده و مکان خدمت باید بهداشتی باشد
وی گفت: اگر رستورانی همه پروتکل‌های بهداشتی را مراعات می‌کند، به آن اجازه داده شود به کار خود برسد و کاری نداریم، اما اگر رستورانی مراعات نمی‌کند، تذکر می‌دهیم، یک‌بار، دو بار، سه بار و اینجا باید کاری کنیم که یک هفته یا ۱۰ روز ببندیم تا موظف شود.روحانی تأکید کرد: باید همه سه گروه خدمت دهنده، خدمت گیرنده و مکان خدمت، بهداشتی باشد و پروتکل‌ها را مراعات کنند. در خدمت دهنده، کاسب یا مسئول رستوران است که باید مراقبت کند و در خدمت گیرنده هم مردم هستند که هر سه باید مراعات کنند تا از این شرایط سخت عبور کنیم.

دولت کارها را الکترونیک می‌کند
رئیس‌جمهوری افزود: البته دولت هم وظایفی دارد که به‌شدت دنبال می‌کند، دولت بسیاری از کارها را الکترونیک می‌کند و دولت الکترونیک را با سرعت پیش می‌بریم. روحانی افزود: در مراکز خدماتی باید مراجعه‌ها مردم را کاهش دهیم و از طریق دولت الکترونیک، الگوی جدیدی در خدمت‌رسانی به مردم ایجاد کنیم. خرید اینترنتی را باید سرعت ببخشیم و به این بخش‌ها باید کمک کنیم و هم‌زمان باید مسافرت‌ها به حد ضرورت باشد و کاهش پیدا کند.

 مخفی کردن بیماری، تجاوز به حقوق دیگران است
وی تصریح کرد: مخفی کردن بیماری یک نوع تجاوز به حقوق دیگران است یعنی فردی که بیماری خود مخفی کرده و به خانواده، دوست، همکار و همه افراد حاضر در خیابان نزدیک می‌شود و با آن‌ها بدون زدن ماسک حرف می‌زند، به حقوقشان تجاوز می‌کند. روحانی با تأکید بر این‌که فرد مبتلابه کرونا نباید بیرون بیاید، گفت: البته اگر هم ضرورت داشت باید ماسک بزند، فاصله را مراعات کند و به‌طرف بگوید به وی نزدیک نشوند. این فرهنگ را باید در جامعه جا بیندازیم که افراد مبتلا در اداره، اجتماعات و جاهای مختلف بیماری خود را اعلام کنند و اگر فردی هم فهمید باید اعلام کند تا بتوانیم از مشکل عبور کنیم.

مراکز وادارات به افراد بدون ماسک خدمات ندهند
روحانی تأکید کرد: اجرای دستورالعمل‌های ستاد نیاز به‌نوعی ضمانت اجرا دارد در ادارات شاید آسان‌تر است و با یک مصوبه می‌توانیم جلوی آن‌ها را بگیریم و برای ارائه خدمت در مترو و اتوبوس‌ها نیز وزیر کشور و همه شهرداری‌ها تلاش خود را به کار بگیرند و هر جا الزامی بود از نیروی انتظامی و بسیج استفاده کنند. رئیس‌جمهوری گفت: از یکشنبه -۱۵ تیر هر فردی وقتی‌که می‌خواهد وارد یک مکان سرپوشیده جمعی شود، پوشیدن ماسک الزامی است و نباید در همه مکان‌هایی که اعلام شد به کسی که دارای ماسک نیست، خدمت داده شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا