حقوق بشر

نامه رئیس کل سازمان نظام پرستاری در اعتراض به بازداشت و برخورد با پرستاران

با مدافعان سلامت با سعه صدر برخورد شود. رئیس کل سازمان نظام پرستاری کشور در نامه‌ای به فرماندهی نیروی انتظامی، خواستار سعه صدر با پرستاران شد……

به گزارش خبرنگار ایلنا، در نامه‌ی محمد میرزابیگی خطاب به فرمانده نیروی انتظامی در اعتراض به بازداشت پرستاران مشهدی آمده است: «احتراما به اطلاع می‌رسانم، بر اساس گزارش‌های دریافتی از مشهد مقدس بعد از تحمل سال‌ها صبر و سکوت و عدم تحقق وعده‌های دولت محترم درباره حقوق و مطالبات کاملا صنفی و معیشتی پرستاران عزیز، گویا در مقابل دادگستری مشهد مقدس؛ تجمعی از پرستاران شکل می‌گیرد که بدون آنکه خسارتی وارد شود یا هنجارشکنی‌ای اتفاق بیفتد، در کمال تعجب با دخالت نیروی انتظامی، با تعدادی از پرستاران عزیز برخورد فیزیکی شد.

جناب آقای اشتری، مجاهدت‌های همیشگی و این روزهای پرستاران جان برکف را ملاحظه می‌فرمائید. از هر کسی و در هر مقامی رفتار قانونی مورد انتظار است، باید به این نکته توجه داشت، حجم فشارهای کاری، روحی، روانی و معیشتی بر دوش پرستاران عزیز سنگینی می‌کند اما گوش برخی مسئولان بدهکار مطالبات آنها نیست، انتظار می‌رفت، براساس سوابقی که از ناجا در موارد مشابه وجود داشت مقداری همراهی و سعه صدر به خرج داده می‌شد تا تجمع در کمال آرامش برگزار شود.

جنابعالی نیز بدانید که پرستاران ذاتا هیچ عزم و انگیزه‌ای برای خشونت و هیچ سلاحی جز مهربانی و صبوری ندارند و هیچ صلاحی جز صلاح معیشت روزمره و نان سفره خود آنها را وادار به اینگونه تصمیمات که نهایت آن تجمع است، نمی‌کند. بنابراین از جنابعالی به عنوان بالاترین فرمانده ناجا درخواست مواخذه و برخورد با نیروهایی داریم که احتمالا با پرستاران برخورد فیزیکی کرده‌اند.

سازمان نظام پرستاری کشور در تاریخ ۲۶ خرداد ۹۹ طی نامه مفصلی به ریاست محترم جمهوری هشدار داده بود و به مسئولان مختلف نیز اعلام کرده بود که کاسه صبر پرستاران در حال لبریز شدن است. تنها موضوعی که مانع تجمعات صنفی و غیرسیاسی پرستاران شده است، موضوع کرونا؛ سلامت و حیات مردم و نیاز ملت ایران به انسجام فکری و کار شبانه‌روزی پرستاران است. بنابراین درخواست قانونی تجمع در صورت عدم تحقق مطالبات پرستاران را از ایشان کرده بود.

اکنون نیز ضمن تاکید و اصرار مجدد بر تمام بندهای همان مکاتبه؛ هر گونه تحریکات فردی و جریانی که باعث شکل‌گیری رفتارهای غیرقانونی از هر طرف ماجرا شود، را قبول نداشته و از پرستاران عزیز سراسر کشور نیز تقاضا می‌کند؛ به جز حرکت در مسیر پیگیری‌های سازمان نظام پرستاری از مجاری قانونی از حرکت در سایر مسیرهای بدون مجوز قانونی خودداری کنند.

این روزها شاهد هستید سازمان نظام پرستاری طی هشت ماه فعالیت خود در دوره جدید با برقراری ارتباط با بالاترین ارکان نظام تا روسای قوا، وزرای مربوطه، نمایندگان مجلس و… تمام مسیرهای ممکن و پیگیری‌های لازم را طی می‌کند و در صورتی که نیاز به تجمع باشد نیز بازهم از مسیر قانونی اقدام خواهد کرد و خود راسا حضور خواهد یافت.

به برخی افراد که می‌خواهند در مداری خارج از مدارهای قانونی حرکت کنند نیز تذکر می‌دهیم که بگذارند از انرژی و احساسات پاک و بی‌آلایش «صنفی -معیشتی» پرستاران عزیز در زمان لازم و در مسیر قانونی و صحیح استفاده شود. در انتها ضمن درخواست مجدد برخورد با خودسری‌ها در مشهد مقدس از فرماندهی محترم ناجا، امید است مسئولان اجرایی کشور نیز سریعتر قول‌های بی‌عمل را به پایان رسانند و با عمل به وعده‌های داده شده، به مشکلات، مطالبات و معوقات پرستاران رسیدگی جدی‌تر و عملی‌تر کنند تا این گونه اتفاقات ناگوار تکرار نشود.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا