اخبار

قالیباف: اجازه نمی‌دهیم آژانس حلقه جاسوسی دشمن را تکمیل کند

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران، گفت که این کشور اجازه نخواهد داد که آژانس “حلقه اطلاعاتی و جاسوسی کشورهای متخاصم را تکمیل کند.”…

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی درخواست‌های اخیر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران را “زیاده‌خواهی” خواند و گفت، ایران در برابر آن خواهد ایستاد.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ۳۰ خرداد (۱۹ ژوئن) با تصویب قطعنامه‌ای با ۲۵ رأی مثبت از ایران خواست که بی‌درنگ امکان دسترسی آژانس به تمام تأسیسات هسته‌ای این کشور را فراهم کند.

محمدباقر قالیباف امروز یکشنبه ۱۵ تیر ماه ۱۳۹۹، در جلسه مجلس شورای اسلامی گفت: «جمهوری اسلامی و نمایندگان مردم اجازه نخواهند داد که آژانس دستش باز باشد و هر کاری که می‌خواهد انجام دهد و حلقه اطلاعاتی و جاسوسی کشورهای متخاصم را تکمیل کنند.»

بنا بر گزارش ایسنا، قالیباف افزود: «از دولت و وزارت خارجه انتظار داریم تا سیاست‌های کاهش تعهدات برجامی را که در خصوص آن‌ها تصمیم‌گیری شده اجرا کنند.»

تأکید بر لزوم دسترسی به “دو مرکز مشکوک”

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نخستین قطعنامه خود علیه ایران از زمان روی کار آمدن دولت حسن روحانی خواستار دسترسی به “دو مرکز مشکوک به فعالیت هسته‌ای” شده بود.

تحلیل‌گران می‌گویند، منظور از این دو مرکز سایت‌هایی در آباده و تورقوزآباد است. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در سال‌های گذشته مدعی شده بود که ایران در این مراکز فعالیت هسته‌ای مخفی داشته است.

ایران قطعنامه شورای حکام را محکوم کرد و گفت، در زمان مقتضی واکنش لازم را به آن نشان خواهد داد. جمهوری اسلامی همچنین درخواست بازرسی آژانس از “دو مرکز مشکوک” را مبتنی بر “ادعاهای واهی و بی‌اساس دشمنان” خواند.

کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر این نظرند که دولت ایران از دسترسی این نهاد بین‌المللی به این دو سایت جلوگیری کرده و در این دو مرکز فعالیت‌هایی “اعلام‌نشده” انجام گرفته است.

خبرگزاری رویترز در گزارشی پیش‌بینی کرده بود که تصویب قطعنامه شورای حکام می‌تواند با افزایش فشار بر ایران باعث شود که این کشور سرانجام به خواست بازرسی از این دو مرکز تن در دهد.

اما چین بر این باور است که این قطعنامه می‌تواند در نهایت به اقدام شورای امنیت سازمان ملل و مرگ برجام منجر شود.

ایران بارها هر گونه فعالیت در راستای تولید تسلیحات هسته‌ای را رد کرده و فعالیت‌های اتمی خود را با اهداف صرفا صلح‌آمیز توصیف کرده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا