گوناگون

ادعای تازه در پرونده قاضی منصوری

چگونگی مرگ قاضی منصوری، یکی از متهمین مرتبط با پرونده اکبر طبری، هنوز در هاله ای از ابهام قرار داشته و گمانه زنی های جدید، هر بار ابعاد این پرونده را با رویکرد جدیدی روبرو می کند. در حالی که چندی پیش، مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، عامل خودکشی در مرگ منصوری را مورد تشکیک قرار داده و ابعاد مرگ او را مبهم و توام با گمانه‌هایی زیاد، توصیف کرده بود، به تازگی برادر قاضی منصوری مدعی شده است که از نظر خانواده او، منصوری ترور شده و این موضوع باید از جانب مسئولین مورد بررسی قرار گیرد….

همدلی: این در حالی است که امیرحسین نجف ‌پورثانی، وکیل قاضی نوروزی پیش از آن، در گفتگو با خبرگزاری برنا، اشاره کرده بود که از همان لحظات اولیه که خبر خودکشی منتشر شد خیلی شفاف اعلام کردم که او کسی نبوده است که خودکشی کند. او ادامه داده بود که باشناختی که در مدت کم از قاضی منصوری داشتم و با توجه به اعتقاد راسخ او برای بازگشت به ایران، فرضیه خودکشی در مورد او باطل بود و هنوز هم در خصوص خودکشی منصوری تردید وجود دارد. نجف ‌پور ثانی، با اشاره به کوتاهی کشور رومانی در این زمینه ادامه داده بود که نمی‌دانم چرا رومانی اینقدر موضوع را کش می‌دهد، زیرا وقتی حادثه ‌ای که حداقل مشکوک به قتل یا خودکشی است در یک مکان عمومی رخ می‌دهد، پلیس آگاهی باید صحنه جرم را حفظ ‌کند و با کشیدن نوارهایی حق ورود به آن محدوده را منع کند، زیرا ممکن است نیاز به نمونه ‌برداری باشد، حتی در چنین حادثه‌هایی انواع و اقسام عکس‌ها، در زاویه‌های مختلف از جسد گرفته می‌شود و اگر اینها وجود دارد، دولت رومانی باید آنها را ارائه کند.
این در حالی است که برادر قاضی منصوری، در گفتگو با برنا در واکنش به گفته های وکیل او اظهار کرد که این وکیل، هیچ شناختی از قاضی منصوری نداشته و قرار بود با وکالت مع الواسطه، وکالت پرونده را در دست گیرد که موفق نشد و وکالت نامه ایشان ثبت نشد، بنابراین به نظر می رسد که اکثر مصاحبه های ایشان بدون اطلاع از اصل موضوع بوده و اظهار نظرها غیر کارشناسی، هدفمند و صرفا تبلیغاتی است. او با اشاره به شخصیت قاضی منصوری بیان کرد که برادرم به نظام جمهوری اسلامی و رهبری، اعتقاد راسخ داشتند و همواره از این که توفیق خدمت در دستگاه قضایی را داشتند افتخار می کردند. ایشان در همه دوران خدمت مورد تایید مسئولان امنیتی و قضایی و اجرایی کشور بودند و رسیدگی به پرونده های مهم را با ابلاغ ویژه رئیس وقت قوه قضاییه انجام می دادند. برادر قاضی منصوری با اشاره به برگزاری دادگاه اخیر اکبر طبری بیان کرد که اخیرا به استناد اظهارات واهی یکی از متهمین همین پرونده که اتهامی را به او وارد کرد و صرفا بر همین اساس، کیفرخواست صادر شده که اگر فرصت دفاع فراهم می شد قطعا نتیجه ای غیر از آنچه در رسانه ها منتشر شد به دست می آمد. او ادامه داده است که منصوری در تماس تلفنی با خانواده مداوم اعلام می کردند که امنیت جانی ندارند و طی تماس تلفنی با اینجانب درخواست داشتند تا این مساله را به دادستان تهران و شعبه رسیدگی کننده پرونده، اطلاع دهیم که ملاقات با دادستان ممکن نگردید، اما مراتب را به رئیس شعبه ۵ دادگاه اعلام کردم. این عضو خانواده قاضی منصوری ادامه می دهد که او طبق تعهدی که کرده بود، ۲۱ خردادماه به سفارت رومانی مراجعه نموده و درخواست برگشت به کشور کرده است و در حالی که دو روز منتظر هماهنگی جهت بازگشت بوده است، روز ۲۳ خرداد ماه با ماشین سفارت و همراهی احدی از پرسنل برای کار درمانی خارج می شود که با کارشکنی و تصمیم ناعادلانه، تحویل پلیس رومانی می شوند و تحت نظارت پلیس اینترپل رومانی، به صورت موقت در هتلی اقامت می کنند. او تاکید کرد که به نظر ما قاضی منصوری ترور شده و باید موضوع ترور او را بررسی کنند، اما علی رغم پیگیری مجدانه اینجانب و مکاتبات مکرر با وزارت امور خارجه و مسئولان عالی قضایی نتیجه موثری در خصوص شفافیت موضوع و روشنگری زوایای حادثه حاصل نشده است.
این در حالی است که مجتبی ذوالنوری نماینده مجلس نیز یکی از گمانه‌های مطرح درباره قتل قاضی منصوری را وجود باند مخوف فعال در قوه قضائیه برای حذف فردی که ممکن است حاوی مطالب مهمی در پرونده باشد، اعلام کرده بود. او در این زمینه اظهار کرده بود که گمانه‌زنی در خصوص وجود پیوند میان جریانات داخلی و خارجی به این دلیل است که قتل یک قاضی که در اختیار، کنترل و حمایت پلیس کشور خارجی است، عملا غیر ممکن است و از این رو این سوال مطرح می‌شود که چگونه این سو قصد رخ داده و آیا یک هماهنگی و اراده‌ای در این باره وجود داشته است؟
این در حالی است که سردار شیرزاد، رئیس پلیس بین‌الملل ناجا در خصوص برخی ابهامات و مطالب مطرح شده در فضای مجازی و برخی رسانه ها در خصوص عامل و یا عوامل مرگ منصوری، عنوان کرد که تاکنون هیچ مستندی از سوی پلیس رومانی در خصوص عامل یا عوامل مرگ منصوری به ایران ارسال نشده وپلیس رومانی قول داده در روزهای آینده اطلاعات بیشتری را در اختیار پلیس بین الملل تهران قرار دهد. این مقام انتظامی همچنین عنوان کرد که تنها مرگ غلامرضا منصوری و هویت جنازه توسط پلیس رومانی اعلام رسمی شده و مستند دیگری در خصوص عامل و یا عوامل این مرگ ارسال نشده است. سردار شیرزاد در ادامه مجددا تاکید کرد که علیرغم مدارک ارائه شده توسط پلیس بین الملل رومانی، ایران پیگیر دریافت مدارک تعیین هویت قطعی است.
جسد غلامرضا منصوری، ساعت ۱۴:۳۰ روز جمعه سی‌ام خرداد، در لابی هتل دوک در بخارست رومانی پیدا شد و براساس آنچه رسانه‌های رومانی، با استناد به نتایج اولیه کالبدشکافی، گزارش دادند، مرگ او در اثر جراحات برخورد با سطحی سخت، رخ داده بود. امری که از آن، تعبیر به خودکشی شد. منصوری متهم ردیف نهم پرونده مرتبط با اکبر طبری معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه قضاییه بود، که به گفته رسول قهرمانی نماینده دادستان، یک ماه بعد از دستگیری طبری، تلفن خود را در ایران گذاشت و از ایران خارج شد. او متهم بود به این که در زمان مسئولیتش در سمت قاضی وقت اجرایی لواسان، ۵۰۰ هزار یورو، رشوه دریافت کرده و سپس از کشور متواری شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا