ورزشی

کرونا بلای تیم‌های لیگ‌برتری

تعداد بازیکنان کرونایی لیگ‌برتر در حال افزایش است. پس از فولاد این‌بار بازیکنان استقلال و تراکتور به این ویروس مبتلا شده‌اند. این در حالی است که سازمان لیگ برنامه‌ای برای تعطیلی مسابقات ندارد….

فولاد

سعید آذری مدیرعامل باشگاه فولاد درباره مثبت‌شدن تست کرونای ۱۱بازیکن و ۵عضو تیم فوتبال فولادخوزستان گفت: متاسفانه در جدید‌ترین تستی که از اعضای تیم گرفته شده با این تعداد تست مثبت مواجه شدیم. ۱۰بار برای عدم برگزاری مسابقات اخطار دادیم, اما کسی گوش نکرد. قدرت فنی خود را در زمین اثبات کرده‌ایم، ولی از روز اول گفتیم که اگر بازی‌‌ها برگزار نشود، بهتر است.

تراکتور

تست کرونای یکی از بازیکنان تراکتور در آستانه بازی با صنعت‌نفت آبادان مثبت اعلام شد. به گزارش باشگاه تراکتور، تست کرونای ویلیان میمبلا، بازیکن پرویی تیم مثبت شد و این بازیکن بلافاصله به قرنطینه رفت. این بازیکن پس از بهبود وضعیتش در تمرینات تیم شرکت خواهد کرد.

استقلال راهی جم نشد؟!

تعداد اعضای باشگاه استقلال که به کرونا مبتلا شدند به بیش از ۱۰نفر افزایش پیدا کرد. پس از اینکه صبح دیروز (شنبه) رسانه‌های مختلف خبر از مثبت‌شدن تست ۸نفر از اعضای این باشگاه دادند که بین آنها ۶بازیکن و ۲عضو کادر تدارکات و پزشکی این باشگاه وجود دارد. حالا پس از لغو سفر آبی‌ها به جم و بیانیه سازمان لیگ مبنی‌بر تعلیق بازی‌های یک تیم در صورت بیشتر از یک چهارم بودن تعداد افراد مبتلا به کرونا یک باشگاه، حالا از اردوی آبی‌ها خبر رسیده که تعداد افراد مبتلا به کرونای آبی‌ها دو رقمی شده است. اعضای تیم فوتبال استقلال که برای سفر به جم در فرودگاه مهرآباد حضور پیدا کرده بودند، فرودگاه را ترک کردند و راهی شهر جم نشدند. کانال اطلاع‌رسانی باشگاه استقلال این خبر را اعلام کرد، اما دلیل این موضوع را عنوان نکرد.

نظر دکتر نوروزی

دکتر امین نوروزی پس از حضور در سازمان لیگ در جمع خبرنگاران گفت: احساس کردیم بعضی از بازیکنان دچار مشکل هستند. تست کرونای اورژانسی درخواست کردیم، انجام و مشخص شد برخی بازیکنان کرونا گرفته‌اند. وی در پاسخ به این سوال که استقلال با پارس‌جنوبی بازی خواهد کرد یا نه؟ گفت: همانطور که قبلا هم بارها گفتیم شرایط برای برگزاری بازی‌ها مهیا نبود هرچند بازی‌ها شروع شد. فوتبال یک بازی پرتماس است و همه باهم برخورد می‌کنند و اگر یک نفر دچار مشکل باشد ممکن است به دیگری هم سرایت کند. دوستان ما در سازمان لیگ باید نسبت به افرادی که دچار کرونا شده‌اند؛ پاسخگو باشند. معاون پزشکی باشگاه استقلال ادامه داد: به سازمان لیگ نامه زدیم و گفتیم که تعدادی از بچه‌های ما دچار مشکل شدند. این موضوع را در نظر بگیرید که تعدادی که تست آنها مثبت‌شده در کنار سایر بازیکنان و اعضای تیم بودند و با هم تمرین کردند و ممکن است ناقل باشند و باعث شیوع این بیماری شود. فعلا ۶بازیکن ما تست‌شان مثبت است. باید مراقبت بیشتری صورت بگیرد، اما در ورزش تماس‌ها اجازه نمی‌دهد که بگوییم با توجه بیشتر، کسی بیماری نمی‌گیرد.

نظر فدراسیون فوتبال

درودگر درباره اینکه اصرار سازمان لیگ به برگزاری بازی‌ها به‌خاطر قراردادهای منعقدشده با شرکت‌هاست، گفت: اصلا برگزاری مسابقات در همه رشته‌های ورزشی در اختیار فدراسیون‌ها و سازمان لیگ نیست و ستاد مبارزه با کرونا در این باره تصمیم می‌گیرد. به‌هر حال مسئولان ستاد مبارزه با کرونا اشراف به مسائل بهداشتی دارند و تصمیمات کلان را می‌گیرند و ما اجراکننده برنامه‌ها هستیم. در حال حاضر ما به هیچ عنوان به‌خاطر مسائل اقتصادی به لیگ فوتبال نگاه نمی‌کنیم. ما مجری ستاد مبارزه با کرونا هستیم. او درباره اینکه تست کرونای بازیکنان تیم‌های استقلال و فولادخوزستان مثبت شده است و با لغو مسابقات چقدر سازمان لیگ از لحاظ مالی ضرر می‌کند، بیان کرد: تاکنون هیچ نامه رسمی ندیدم و زهره هراتیان هم به این موضوع اشاره کرد و باید جواب تست‌های کرونا با مستندات به ما ارائه کنند که براساس شیوه نامه‌های بهداشتی عمل کنیم. اگر تعداد ورزشکارانی که به کرونا مبتلا شدند زیادتر از حد متوسط بود به‌طورحتم باید مسابقات لغو شود، اما اگر این اتفاق رخ نداده باشد ما تابع تصمیم ستاد مبارزه با کرونا هستیم. درودگر درباره اینکه با مدیریت بهتر از شیوع کرونا در بین بازیکنان جلوگیری شود، گفت: ما تابع سیاست ستاد مبارزه با کرونا هستیم و آنها اعلام کردند که در شهر‌های قرمز هم بازی‌ها برگزار می‌شود. ناظران ستاد مبارزه با کرونا بیان کردند که ۷۵درصد شیوه نامه‌های بهداشتی به‌خوبی اجرا شده است و در کشور‌های دیگر هم صددرصد این مسائل رعایت نشده است. ما دوست داریم همه اعضای تیم‌ها سلامت باشند و در بهترین شرایط باشند و هر تصمیمی که به نفع مردم و جامعه است، گرفته شود. به‌هر حال ما به‌نظر مسئولان احترام می‌گذاریم.

سازمان لیگ زیربار لغو بازی‌ها نرفت

سازمان لیگ در بیانیه‌ای اعلام کرد مطابق پروتکل بهداشتی اعلام شده از سوی فدراسیون پزشکی ورزشی فقط بازی‌های تیم‌هایی لغو می‌شود که بیش از ۲۵درصد اعضای تیم به کرونا مبتلا شوند. در پی ابتلای بازیکنان و برخی از عوامل تیم‌های استقلال و فولاد به کرونا، دو تیم به‌صورت رسمی خواستار لغو بازی‌هایشان در هفته بیست‌وپنجم شدند. در همین زمینه، سازمان لیگ در بیانیه‌ای اعلام کرد: باتوجه به لزوم تبعیت از مصوبات ستاد ملی مقابله کرونا که طی نامه شماره۴۰۹۸ مورخ ۲تیرماه ۱۳۹۹ معاونت محترم وزارت ورزش‌وجوانان ابلاغ شده است. مسابقات فوتبال کشور با مجوز این ستاد برگزار شده است. همچنین مسابقات فوتبال طبق مصوبه ابلاغی تا مرز ابتلا ۲۵درصد کادر و بازیکنان شاغل به کرونا در باشگاه‌ها استمرار خواهد داشت. ضمن اینکه بخش پزشکی فوتبال علاوه بر پیگیری اظهارات بازیکنان و باشگاه‌ها در خصوص تست کرونا، حسب مورد بازیکنان و عوامل تیم را برای انجام تست تکمیلی به مراکز معتمد موردنظر اعزام نموده و در صورت اظهار خلاف واقع توسط بازیکن و باشگاه و اثبات تخلف باشگاه و شخص مربوطه از ثبت قرارداد و ادامه فعالیت به‌دلیل تخلف محروم خواهند شد. بدیهی است سازمان لیگ فوتبال ایران تابع سیاست‌های کلان ستاد مبارزه با کرونا بوده و مصوبات مرتبط با کرونا را پیگیری و اجرا خواهد کرد.

آرمان ملی

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا