گوناگون

هرساعت ۷ نفرکشته؛ ۱۰۸نفرمبتلا

۹ استان در وضعیت قرمز، ۶ استان در وضعیت هشدار مدیرعامل سازمان بهشت‌زهرا: تعداد کشته‌ها در تهران، بیشتر از دیگر نقاط کشور است…

پس از برداشته شدن محدودیت‌ها از روز ۲۳ و ۳۱ فرودین به‌تدریج بر تعداد مبتلایان و فوتی‌های کرونا افزوده شد. البته در آن زمان متخصصان هشدار دادند که برداشتن محدودیت‌ها به افزایش تعداد مبتلایان و کشته‌شدگان منجر خواهد شد. زمانی که محدودیت‌ها اعمال می‌شد تعداد کشته‌ها روزانه دورقمی و به ۳۵ نفر در روز هم رسید، اما عدم رعایت فاصله فیزیکی و اجباری نکردن استفاده از ماسک زمینه گسترش بیماری را فراهم کرد. البته پس‌ازآن که از روز شنبه زدن ماسک در دستگاه‌ها اجباری شد، مشاهدات میدانی نشان می‌دهد که استفاده از ماسک افزایش‌یافته است. این تجربه خوب باید باعث شود که تمام اماکن دولتی و خصوصی از ارائه خدمات به کسانی که ماسک نمی‌زنند خودداری کنند. به گفته متخصصان بهترین راه مقابله با کرونا زدن ماسک و رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی دو متر توأمان است.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۲۴۳ هزار و ۵۱ نفر در کشور به‌طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۶۰ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان‌باختگان کرونا در کشور به ۱۱ هزار و ۷۳۱ نفر رسید. سیما سادات لاری روز دوشنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از این ویروس بیان کرد: تا روز ۱۶ تیر ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۶۱۳ بیمار جدید مبتلابه کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۴۶۸ مورد بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۲۴۳ هزار و ۵۱ نفر رسید. متأسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۶۰ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۱۱ هزار و ۷۳۱ نفر رسید.
معاون وزیر بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون ۲۰۴ هزار و ۸۳ نفر از بیماران، بهبودیافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۳۲۰۱ نفر از بیماران مبتلابه کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. تاکنون یک‌میلیون و ۸۲۰ هزار و سه آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام‌شده است.سخنگوی وزارت بهداشت اظهار کرد: استان‌های خوزستان، هرمزگان، بوشهر، کرمانشاه، کردستان، ایلام، آذربایجان‌های غربی و شرقی و خراسان رضوی در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استان‌های گلستان، البرز، کرمان، یزد، همدان و سیستان و بلوچستان در وضعیت هشدار قرار دارند. البته آمار فوتی و بستری در استان خوزستان کاهش چشم‌گیری داشته است. لاری اظهار کرد: همان‌طور که زنان سرزمین ما همواره محور تاب‌آوری خانواده بوده‌اند، از زنان می‌خواهیم با تقویت روحیه اعضای خانواده، آن‌ها را ملزم به استفاده از ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی کنند تا نقش مهمی در شکست چرخه انتقال ویروس کرونا داشته باشند.

رکورد کشته‌شدگان کرونا در تهران شکست
سعید خال، مدیرعامل سازمان بهشت‌زهرا (س) با اشاره به شیوع مجدد بیماری کرونا و افزایش آمار فوتی‌ها، گفت: اعداد و ارقامی که شاهدیم در ۷۵ روز گذشته بی‌سابقه است و اگر رعایت نشود تهران به شرایط سخت بازخواهد گشت. آرامستان‌های سراسر کشور شرایط خاصی دارند و اعداد و ارقامی که در تهران وجود دارد، قابل قیاس با کل کشور نیست.

پکیج در امان ماندن از موج جدید کووید ۱۹
سمنان یک متخصص اپیدمیولوژی معتقد است که استفاده از ماسک به‌تنهایی برای پیشگیری از ابتلا به کروناویروس کافی نیست و افراد برای پیشگیری از ابتلا به کووید ۱۹ و اطمینان و محافظت از سلامتی خود باید یک مجموعه اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند. دکتر رضا چمن در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: شهروندان باید موارد مرتبط با پیشگیری از ابتلا به کروناویروس را به‌صورت یک بسته واحد ببیند و با رعایت همه آن‌ها به مهار این بیماری در کشور کمک کنند.رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود بابیان اینکه استفاده گزینشی از اقدامات پیشگیرانه به‌تنهایی مانع از شیوع کروناویروس نمی‌شود ادامه داد: به‌طور مثال صرفاً رعایت فاصله فیزیکی از دیگران و یا استفاده از ماسک به‌تنهایی نمی‌تواند از افراد محافظت کند بلکه نیاز است که شهروندان این مجموعه اقدامات را به‌صورت یک بسته و پکیج دیده و رعایت هم‌زمان همه آن‌ها را مدنظر داشته باشند. این متخصص اپیدمیولوژی و همه‌گیری اضافه کرد: استفاده از هرکدام از اقدامات پیشگیرانه، به‌تنهایی، فرآیندی ناقص است و شهروندان باید در کنار حفظ فاصله فیزیکی از افراد، هم‌زمان با استفاده از ماسک، رعایت جدی بهداشت فردی و شست‌وشوی مکرر دست‌ها و.. خطر ابتلا به این بیماری عالم‌گیر را به حداقل ممکن برسانند. انتظار می‌رود که عموم شهروندان در همه محافل و نشست‌ها و در همه اماکنی که ناچارند در آن حضور یابند حتماً از ماسک استفاده کنند.

ستاره صبح

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا