گوناگون

کمبود انسولین در ایران؛ دیابتی‌ها سرگردان شده‌اند

مقام‌های دولتی در ایران از کمبود انسولین در بازار و ایجاد مشکل برای بیماران نیازمند به این دارو در برخی شهرها خبر داده‌اند….

آنان وارداتی بودن انسولین را با توجه به موضوع تأمین ارز، حمل و نقل و قاچاق معکوس٬ دلیل مهم برای کمبود آن در کشور عنوان کرده‌اند. انسولین‌های قلمی از جمله داروهای مصرفی هستند که ارزبری بالایی دارند.

پیش از این منابع خبری از کمبود دارو در ایران در ماه‌های گذشته و به‌دنبال اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران خبر داده بودند.

آن‌طور که شرکت‌های وارد‌کنند‌ه د‌ارو اعلام کرده‌اند‌، یکی از راه‌های برطرف کردن مشکل ارز٬ عملیاتی شدن کانال‌هایی مانند اینستکس است. به گفته این شرکت‌ها سازوکار مالی اتحادیه اروپا به میزان بسیار محد‌ود‌ی توسط شرکت‌های د‌ارویی استفاد‌ه شد‌ه است.

جهان‌گیری ویروس کرونا که با لغو یا کاهش پروازها همراه بوده نیز ورود اقلام دارویی خریداری‌شده از سوی سازمان غذا و داروی ایران را با مشکل مواجه کرده است.

خبرگزاری فارس به نقل از معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان نوشته است که عرضه انسولین در کشور به‌صورت قطره‌چکانی انجام می‌شود.

با این حال گزارش‌ها از ایران حکایت از آن دارد که در روزهای گذشته٬ روند عرضه انسولین در داروخانه‌ها از حالت عادی خارج شده٬ به‌گونه‌ای که گاهی دسترسی بیماران به این دارو سخت‌تر شده است.

برخی خبرنگاران و کاربران توئیتر در حساب‌های توئیتری خود نوشته‌اند که وضعیت عرضه انسولین بین حالت «نبود دارو» و «فروش محدود دارو» در نوسان است.

یورونیوز

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا