بین‌المللی

بزرگترین کنکور جهان در دوران کرونا، الگوی چین برای دنیا

در اقدامی که می توان از آن به عنوان الگویی برای جهان به ویژه ایران در دوران همه گیری کرونا یاد کرد چین از امروز سه شنبه آزمون سراسری دانشگاه ها را با شدیدترین و پیشرفته ترین پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی آغاز کرد و تا فردا چهارشنبه ادامه دارد.

به گزارش ایرنا مقامات و نهادهای بهداشتی و پزشکی سراسر چین از جمله شهر پکن برای برگزاری این آزمون تدابیر ویژه ای اندیشیده اند تا به هیچ وجه کرونا شانس مجددی برای شیوع پیدا نکند.

در سراسر کشور هزاران مدارس و مراکز برای برگزاری آزمون در نظر گرفته شده است کمیسیون بهداشت ملی چین اعلام کرده است که یک مامور و یک کارشناس پزشکی را در هر مدرسه مستقر می کند.

در حالی که کنکور سراسری چین موسوم به «گائوکائو» امروز و فردا برابر با ۷ و ۸ جولای /سه شنبه و چهارشنبه/ برگزار می شود برای حدود هر ۱۵ شرکت کننده اتاقی تدارک دیده شده و میزها به فاصله دو متر از یکدیگر پیده شده اند هر مدرسه و مرکز امتحانی نیز موظف است چند اتاق پشتیبانی در نظر بگیرد تا در موارد اضطراری از آنها استفاده شود.

در بدو ورود به جلسه امتحان، دانش آموزان تب سنجی و ضدعفونی می شوند و از اتاقک های مخصوص بهداشتی عبور می کنند در تمام طول مدت امتحان همه ماسک بر صورت دارند و فاصله گذاری هم رعایت می شود.

پکن که از اوایل ماه گذشته میلادی درگیر شوک دوم کرونا شده بود حالا می گوید که برای ۸ روز متوالی فقط یک نفر در این شهر به کرونا مبتلا شده است و این باعث خرسندی خانواده هایی شده است که فرزندانشان قرار است در کنکور سراسری شرکت کنند.

وزارت امنیت عمومی و وزارت آموزش و پرورش هم در بیانیه هایی بر صحت و درستی آزمون و جلوگیری از هر گونه تقلب تاکید کرده و گفته اند با کوچکترین تخلفی بشدت برخورد خواهد شد.

پنج سال پیش بود که چین برای اولین بار در تاریخ برگزاری کنکور سراسری، تقلب در این امتحان را جرم اعلام کرد و برای متخلفین مجازات تا هفت سال زندان در نظر گرفت در همین راستا اعلام شده بود وسایل همه داوطلبان قبل از ورود به محل آزمون بازرسی و اثر انگشت آنها نیز ثبت خواهد شد.

مقامات کشور چین حتی سال های گذشته که این آزمون در فضاهای باز و یا فضاهای بزرگتری برگزار می شد به منظور جلوگیری از تقلب شرکت کنندگان در کنکور از پهپادها نیز کمک می گرفتند تا این وسایل پرنده با به پرواز در آمدن در محل برگزاری آزمون، ضمن فیلمبرداری و کشف گوشی های تلفن همراه داوطلبان، امواج رادیویی مشکوک در محیط را نیز شناسایی کنند.

مرحله اول آزمون از امروز سه شنبه شروع می شود و بر اساس اعلام این وزارتخانه بیش از ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر برای شرکت در آزمون سال ۲۰۲۰ میلادی ثبت نام کرده اند.

هر مدرسه مشخصه هایی را روی پلاکارت هایی برای دانش آموزان نصب کرده است که هفت مرحله شست و شوی دست ها و ضدعفونی را به آنها یادآوری می کند دانش آموزانی که در این آزمون شرکت می کنند باید از مدت ها پیش روزانه درجه تب خود را به مدیران مدرسه اعلام کنند.

آزمون ملی ورودی مراکز آموزش عالی یا همان کنکور سراسری برای نخستین بار در سال ۱۹۵۲ میلادی برگزار شد ولی پس از آن تا ۱۴ سال متوقف شد در سال ۲۰۰۸ میلادی تعداد دانش آموزان برای شرکت در این امتحان به ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر رسید و رکورد سال های قبلی شکسته شد.

نزدیک به ۷ هزار مرکز با ۴۰۰ هزار اتاق در سراسر کشور برای برگزاری این آزمون در نظر گرفته شده است برخی آمارها شمار شرکت کنندگان را ۱۰ میلیون و ۷۱۰ هزار نفر نشان می دهد که رکورد تازه ای پس از سال ۲۰۰۸ میلادی خواهد بود.

برگزاری کنکور چین از آن جهت اهمیت دارد که بزرگترین گردهمایی در سراسر کشور از زمانی است که کرونا در پایان سال ۲۰۱۹ میلادی در چین شیوع پیدا کرد.

اتاق های ایزوله هم در مراکز برگزاری آزمون کنکور دایر شده است هر دانش آموزی که تب و یا علایمی از بیماری را داشته باشد توسط کارشناسان مراکز بهداشتی فورا معاینه و به این اتاق ها منتقل می شود تا کارش را آنجا پیگیری کند.

وانگ خویی مقام ارشد وزارت آموزش و پرورش چین در مصاحبه ای از تدابیر سرسختانه ضد همه گیری کرونا در برگزاری آزمون و ضدعفونی شدن همه مراکز خبر داد و گفت: ماموران با دقت همه تدابیر را اجرا می کنند.

وی گفت که دانش آموزان دستکم از ۱۴ روز قبل درجه تب خود را روزانه به مدارس اعلام می کرده اند پلیس نیز گشتی هایی را برای مراکز آماده کرده است دانش آموزان از لحاظ روحی و روانی نیز برای شرکت در این آزمون تحت آموزش قرار گرفته اند.

کنکور سراسری چین اساسی ترین و مهمترین آزمون برای دانش آموزان سراسر چین در جریان حضور در مراحل بعدی اجتماعی و آموزشی محسوب می شود و بسیاری آن را سنگ بنای زندگی آینده دانش آموزان در این کشور می دانند.

آزمون کنکور در چین همه ساله در دو گروه رشته های «ادبیات چینی، ریاضیات، زبان انگلیسی، بیولوژی، فیزیک و شیمی» و گروه «ادبیات چینی، ریاضیات، زبان انگلیسی، جغرافیا، تاریخ و سیاست» برگزار می شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا