حقوق بشر

نوازندگی زنان؛ بازداشت اعضای گروه موسیقی محلی

دادستان ایلام از بازداشت اعضای یک گروه موسیقی محلی خیابانی که نوازنده دهل آن یک دختر جوان بود، خبر داد…..

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مهر، روز گذشته ۱۶ تیر ۹۹، ویدیو کوتاه در فضای مجازی پخش شد که در آن یک گروه موسیقی محلی که نوازنده دهل آنها یک دختر جوان بود، در خیابان سعدی شهر ایلام اجرای خیابانی داشتند.

پس از انتشار این ویدیو در فضای مجازی، ستاد امر به معروف و نهی از منکر بیانیه ای صادر کرد و ضمن اینکه اجرای موسیقی خیابانی و نوازندگی زنان را هنجارشکنی خوانده است خواستار بازداشت این افراد شد.

سپس دادستان ایلام از بازداشت عوامل اجرای موسیقی خیابانی در میدان ۲۲ بهمن ایلام خبر داد.

افشار خسروی زاده با اعلام این خبر گفت: “این افراد پس از بازداشت تحویل مرجع قضایی شدند”.

شب در پارک روبروی تالار خوابیدیم

مهدیس ابراهیمیان، نوجوان تکنواز دوتار در گفت‌وگو با ایلنا گفت، بخاطر دختر بودنش در خیلی مواقع مانع نوازندگی‌اش شده‌اند.

او می‌گوید: «خیلی مواقع با من برای اجرای برنامه از قبل هماهنگ کرده بودند که در مراسمی دوتار بزنم و دو سه روز وقت گذاشتم و تمرین کردم اما قبل مراسم به من اطلاع دادند که اجرای‌تان کنسل است و به خاطر اینکه دختر هستم، اجازه اجرا نمی‌دهند.»

به گفته او، طی شش سالی که دوتار را شروع کرده اگرچه هر ساله در مسابقات و جشنواره‌های مختلف از سطح شهرستانی گرفته تا بین‌المللی مقام کسب کرده اما “تابه‌حال حتی یک مسئول کوچک‌ترین تقدیری” از او نکرده است.

او گلایه می‌کند: «در جشنواره ملی جوان که نام تربت جام را پرآوازه کردیم هیچ مسئول شهرستانی و استانی از ما حمایت نکرد و هزینه ایاب و ذهاب و اسکان با خودمان بود و شب در پارک روبروی تالار وحدت خوابیدیم.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا