اخبار

آمار روز افزون و فاجعه بار قربانیان کرونا

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت در ایران، تنها در ۲۴ ساعت گذشته ۲۰۰ نفر به دلیل ابتلا به بیماری کووید ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند. این بالاترین شمار مرگ و میر روزانه ناشی از کرونا در کشور می می باشد. تمام آمار و ارقام می‌گوید میهن ما در یکی از سخت‌ترین شرایط ممکن از ابتدای ورود ویروس به کشور، به سر می‌برد و همین افزایش متبلایان و جان‌باختگان بار دیگر ازدحامی در بیمارستان‌های کشور ایجاد کرده است و بیمارستان ها با کمبود تخت مواجه شده اند …
همزمان رئیس ستاد مقابله با کرونا در تهران روز سه‌شنبه ۱۷تیرماه با اشاره به روند افزایش‌یابنده کرونا در تهران گفت: شرایط در استان تهران نگران‌کننده و ناپایدار است.

زالی افزود: در حال حاضر شرایط جدیدی را تجربه می‌کنیم زیرا هم تعداد مبتلایان افزایش یافته و هم گروه‌های سنی متفاوتی دچار این بیماری شده‌اند.

هر ۹ دقیقه یک ایرانی بر اثر کرونا فوت می‌کند

از سوی دیگر رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: در شرایط فعلی آمار‌ها نشان می‌دهد که میزان فوت هر ایرانی به ازای هر ۱۳ دقیقه به هر فوتی در ۹ دقیقه کاهش یافته است و این موضوع یعنی کرونا از ما خیلی جلوتر است. در حال حاضر از ۳۱ استان کشور تقریبا ۱۵ استان از نظر میزان شیوع در وضعیت هشدار یا قرمز قرار گرفته و برخی از محدودیت‌های کرونایی در بعضی از مناطق دوباره به اجرا درآمده است.

رئیس شورای شهر تهران هم امروز گفت: روز گذشته ۷۰نفر دفنی ناشی از ویروس کرونا در بهشت زهرا داشتیم و آمار‌ها رشد کرده است، زیرا این عدد تا ۱۹نفر کاهش پیدا کرده بود، اما دیروز به ۷۰نفر افزایش پیدا کرد.

وی در واکنش به تعطیلی کرج و برخی از مشاغل پر خطر با توجه به افزایش ابتلا شهروندان به کرونا گفت: دیروز شنیدم که کرج را به‌دلیل افزایش ابتلا به کرونا می‌خواهند تعطیل کنند و درباره تهران اظهارنظر نمی‌کنم.

شایان ذکر است که ۳.۵برابر شدن آمار بخشی از واقعیتی است که در حال وقوع است و هم‌چنان مقامات حکومتی از ارائه آمار کامل جان‌باختگان خودداری می‌کنند.

به گزارش شرق، تمام آمار و ارقام می‌گوید ایران در یکی از سخت‌ترین شرایط ممکن از ابتدای ورود ویروس به کشور، به سر می‌برد و همین افزایش متبلایان و جان‌باختگان بار دیگر ازدحامی در بیمارستان‌های کشور ایجاد کرده است. از استان‌های مختلف هم خبر می‌رسد که تعداد مبتلایان با شیب شدیدی در حال افزایش است و امکانات بیمارستانی جواب‌گوی این تعداد مراجعه‌کننده هم نیست؛ مثلا در استان‌ کهگیلویه‌وبویراحمد و بنا بر اعلام رئیس دانشگاه علوم پزشکی این استان، تعداد افراد نیازمند به شش برابر همین یک ماه پیش رسیده است. همه‌گیری ویروس کرونا در ایران و بیماری کووید ۱۹ در چه مرحله‌ای است و روزهای آینده به چه شکل خواهد بود؟
‌ آمار  جدید  چه  می‌گوید؟

در همین تیر سال جاری دو بار آمار تعداد جان‌باختگان ویروس کرونا در ۲۴ ساعت شکسته شد که همین موضوع به‌خوبی نشان می‌داد شرایط کنونی ایران چگونه است. این وضعیت حساس را مقامات رسمی و همچنین آمار و اطلاعات هم تأیید می‌کنند. مشابه روزهای گذشته، دیروز هم سخنگوی وزارت بهداشت آمار جدیدی از مبتلایان و جان‌باختگان کرونا در ۲۴ ساعت گذشته ارائه داد که از ابتلای ۲۴۳هزار‌و ۵۱ نفری ایرانیان به این ویروس حکایت دارد.

«سیما‌سادات لاری» روز گذشته درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از این ویروس گفت: «از یکشنبه تا دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ و بر‌اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو‌هزار‌و ۶۱۳ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار‌و ۴۶۸ مورد بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۲۴۳‌هزار‌و ۵۱ نفر رسید».

او درباره تعداد جان‌باختگان هم گفت: «متأسفانه در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۶۰ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۱۱‌هزار‌و ۷۳۱ نفر رسید». بخش دیگری از توضیحات معاون وزیر بهداشت درباره آمار بهبودیافتگان بود که دراین‌باره گفت: «خوشبختانه تاکنون ۲۰۴‌هزار‌و ۸۳ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین سه‌هزارو ۲۰۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. تاکنون یک‌میلیون‌و ۸۲۰‌هزار‌و سه آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است».

اما وضعیت استان‌های مختلف ایران چگونه است؟ توضیحات سخنگوی وزارت بهداشت نشان می‌دهد همچنان خوزستان به شرایط مساعد نرسیده است: «استان‌های خوزستان، هرمزگان، بوشهر، کرمانشاه، کردستان، ایلام، آذربایجان‌های غربی و شرقی و خراسان رضوی در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استان‌های گلستان، البرز، کرمان، یزد، همدان و سیستان‌و‌بلوچستان در وضعیت هشدار قرار دارند. البته آمار فوتی و بستری در استان خوزستان کاهش چشمگیری داشته است».
‌ ایران به مرحله محدودیت تخت بیمارستانی رسیده  است؟

در روزهای گذشته مقامات مرتبط با حوزه سلامت برخی استان‌های در شرایط قرمز، از کمبود تخت بیمارستانی برای بستری افراد با شرایط حاد سخن گفتند و از مردم خواستند مراقبت‌های بیشتری را لحاظ کنند. در تهران هم به نظر می‌آید آمار تعداد افراد نیازمند به بستری در بیمارستان افزایش پیدا کرده است.

در‌این‌باره روز گذشته رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به افزایش آمار مراجعات سرپایی کرونا در تهران از محدودیت‌ تخت‌های بستری در پی ارائه خدمات هم‌زمان به بیماران کرونایی و غیرکرونایی خبر داد.

«جلیل کوهپایه‌زاده» که با ایلنا سخن می‌گفت، درباره وضعیت بیمارستان‌های کشور‌ به‌ویژه شهر تهران که گفته می‌شود با کمبود تخت مواجه شده است، گفت:‌ «در هفته‌های اخیر به‌ویژه از تیر در تهران آمار فراوانی یا شیوع بیماری کووید ۱۹ رو به افزایش است. هر‌روزه در مراکز تحت پوشش ما آمار ترخیص‌شدگان در مقایسه با آمار بستری‌شدگان افزایش داشته؛ ‌البته مراجعات سرپایی نیز با روند افزایشی همراه بوده است».

او ادامه داد: «البته بعضی از این مراجعات در بخش دولتی و مابقی در بخش خصوصی و کلینیک‌های ۱۶‌ساعته است. در مجموع در مقایسه با روزهای اول تیر به‌صورت روزانه تعداد بیشتری مراجعه‌کننده داریم که تست‌های مثبت در سطح ملی نیز همین مسئله را نشان می‌دهد».

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره وضعیت کنونی بیمارستان‌ها هم گفت: «ما همواره با محدودیت‌ در زمینه تخت‌های بستری روبه‌رو بوده‌ایم. به‌هر‌حال ما در کنار ارائه خدمت به بیماران کرونایی، بیماران غیرکرونایی را هم داریم که در حال درمان‌شدن و ارائه خدمت به آنها هستیم. اکنون شرایط مثل ایام عید نوروز نیست که در برهه تعطیلات درمانی بودیم. مردم برای بیماری‌های غیرکرونایی آن‌هم در چند ماه گذشته به بیمارستان‌ها مراجعه نکرده‌اند. امکان دارد اگر بیشتر از این اقدامات درمانی یا تشخیصی این دسته از بیماران به تعویق بیفتد، سلامتی آنها نیز به خطر بیفتد».

او یکی از مشکلات کنونی را هم دشورای تفکیک محل بستری بیماران مبتلا به کرونا از دیگر افراد نیازمند بستری عنوان کرد و گفت: «از طرفی بیمارستان‌ها باید تریاژ‌های دوگانه ایجاد کنند؛ یعنی یک تریاژ حاد تنفسی و یک تریاژ بیماران غیر حاد تنفسی در نظر بگیرند. علاوه‌بر‌این بیمارستان‌ها باید اورژانس‌ها را که محل اول تماس با این بیماری است، به شکلی تفکیک کنند که بیماری حاد تنفسی در افراد مبتلا یا مشکوک به دیگران منتقل نشود».

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره شرایط این‌ روزها و مقایسه آن با شرایط اسفند سال گذشته گفت:‌ «تفاوتی که ما اکنون با روزهای اول داریم، این است که سعی می‌کنیم آن دسته از بیمارانی را که وضعیت وخیم ندارند، بستری نکنیم و کمک کنیم در منازل خودشان ایزوله و قرنطینه شوند. اگر هم در منازل خودشان جایی ندارند، می‌‎توانند به نقاهت‌گاه‌هایی بروند که در شهرستان‌‎های اطراف تهران یا حتی در تهران پیش‌بینی شده است. این نقاهت‌گاه‌ها برای افرادی است که جایی برای مراقبت از خود ندارند و می‌توانند یک هفته تا ۱۰ روز در این نقاهت‌گاه‌ها بمانند».

این وضعیت و کمبود تخت بیماستانی بار دیگر موضوع نقاهت‌گاه‌ها را به اخبار کشانده است. دراین‌باره هم رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران به توضیح بیشتر درباره نقاهت‌گاه‌ها پرداخت و گفت: «تعداد نقاهت‌گاه‌ها در مقایسه با روزهای اول محدود شده؛ اما اکنون در شهرستان‌های رباط‌کریم، شهریار و بهارستان به‌صورت پایدار نقاهت‌گاه‌هایی برپا شده است. همچنین در تهران دو نقاهت‌گاه داریم که یکی از آنها در بیمارستان بقیه‌الله و مورد دیگر نیز در یک مرکز در خیابان خالد اسلامبولی است که اگر لازم شد، سریع از آنها استفاده می‌کنیم. ما قبلا این دو نقاهت‌گاه‌ را آماده کرده‌ بودیم؛ اما استفاده نشد. اکنون این نقاهت‌گاه‌ها برقرار است و می‌توان از آنها استفاده کرد».
‌ واکسن  ایرانی ساخته می‌شود؟

در این شرایطی که همچنان ویروس کرونا در ایران و دیگر کشورهای دنیا قربانی می‌گیرد و سبک زندگی‌ انسان‌ها را تغییر داده است، امید بسیاری از مردم دنیا به واکسنی است که بیاید و این مسئله را حل کند.

در کنار اخبار شرکت‌های بزرگ دنیا، وزرات بهداشت ایران هم از تلاش برای ساخت می‌گوید و مسئولان این وزارتخانه از رسیدن به مراحل پایانی هم می‌گویند. دراین‌باره روز گذشته سخنگوی وزارت بهداشت با تأکید بر اینکه دانش فنی ساخت واکسن کرونا در ایران نیز پا‌به‌پای دنیا جلو می‌رود و وزیر بهداشت مستقیما بر این موضوع نظارت دارد، گفت: «با‌این‌حال اگر واکسنی در کشورهای دیگر ساخته شود و مورد تأیید سازمان جهانی بهداشت باشد، قطعا ما نیز از آن استقبال خواهیم کرد».

سیما‌سادات لاری که با ایسنا سخن می‌گفت، درباره آخرین نتایج حاصل از اقدامات دانشمندان ایرانی برای تولید واکسن کرونا، گفت: «دانشمندان ایرانی هم‌پای دیگر کشورهای جهان در حال تحقیق روی واکسن کرونا هستند». او با بیان اینکه ساخت هر نوعی از واکسن از سه مرحله آزمایشگاهی، تست حیوانی و تست انسانی برخوردار است، افزود: «دانش فنی ساخت واکسن کرونا در ایران نیز پا‌به‌پای دنیا جلو می‌رود و شخص وزیر بهداشت نیز مستقیما بر این موضوع نظارت دارند و به‌تازگی نیز اعلام کردند تست‌های حیوانی واکسن پاس شده است». لاری ادامه داد: «البته برای هر واکسنی بحث بی‌خطر‌بودن و اثربخشی آن بسیار مهم است. همچنین مشخص است که تولید صنعتی واکسن با تولید آزمایشگاهی متفاوت است و پروسه‌ای طولانی دارد».

‌ آمار جهانی کرونا؛ بیشترین مبتلایان در آمریکا، برزیل  و  هند

کرونا در دیگر کشورهای دنیا هم تمام نشده و روزانه در نقاط مختلف این کره خاکی قربانی می‌گیرد. جدیدترین آمارها حاکی از آن است که شمار قربانیان کرونا‌ویروس جدید در جهان به ۵۳۶‌ هزار ‌و ۸۳۷ نفر رسیده و تاکنون ابتلای ۱۱‌میلیون ‌و ۵۶۲‌ هزار ‌و ۵۵۹ نفر به این بیماری نیز تأیید شده است.

آمریکا همچنان در صدر فهرست کشورهای درگیر با بیماری کووید ۱۹ قرار دارد و بیشترین آمار قربانیان و مبتلایان به این بیماری را به خود اختصاص داده است. علاوه‌براین برزیل و هند به‌لحاظ تعداد مبتلایان به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم جای گرفته‌اند و برزیل و انگلیس نیز پس از آمریکا بیشترین شمار قربانیان ناشی از کروناویروس را به خود اختصاص داده‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا