گوناگون

چهار کشور الحاق کرانه باختری به اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد

چهار کشور آلمان، فرانسه، مصر و اردن در یک بیانیه مشترک اعلام کردند که الحاق کرانه غربی رود اردن به اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسند. به گفته این چهار کشور این الحاق، نقض حقوق بین‌المللی است.

وزرای امور خارجه آلمان، فرانسه، مصر و اردن روز سه‌شنبه ۱۷ تیر (۷ ژوئیه) بیانیه مشترکی را صادر و اعلام کردند که الحاق کرانه غربی رود اردن به اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسند.

به گزارش دویچه وله، این بیانیه مشترک که پس از یک ویدیو کنفرانس بین وزرای خارجه این چهار کشور صادر شد، می‌گوید الحاق کرانه باختری “اساس مذاکرات صلح را به خطر می‌اندازد” و پیامدهایی جدی برای امنیت و ثبات منطقه خواهد داشت.

چهار کشور یادشده همچنین هشدار دادند که اقدام احتمالی اسرائیل در الحاق کرانه باختری میتواند بر رابطه با اسرائیل تاثیر بگذارد.

استنباط این وزرا این است که الحاق سرزمین‌های فلسطینی اشغال‌شده در سال ۱۹۶۷ به اسرائیل، نقض حقوق بین‌الملل است. در بیانیه مشترک این کشورها آمده است: «ما هیچ تغییری در مرزهای تعیین‌شده در سال ۱۹۶۷ را که مورد توافق هردو طرف درگیر نباشد، به رسمیت نمی‌شناسیم.»

این وزرا همچنین بر راه‌حل دو کشور بر اساس حقوق بین‌الملل و نیز قطعنامه‌های سازمان ملل تاکید کرده‌ و پیشنهاد داده‌اند که برای یافتن راهی به منظور بازکردن راه مذاکرات آماده کمک هستند.

آلمان پیشتر نیز مخالفتش با الحاق کرانه باختری رود اردن به اسرائیل را اعلام کرده بود. ائتلاف احزاب دموکرات مسیحی و سوسیال دموکرات در این کشور قطعنامه‌ای نیز علیه این الحاق تهیه کرده و به بوندس‌تاگ، مجلس آلمان ارائه داده بودند. در این قطعنامه اما تصریح شده بود که آلمان با هرگونه اقدامات تنبیهی علیه اسرائیل مخالف است.

پیشتر برخی کشورها طرح تحریم اسرائیل در صورت الحاق کرانه باختری را مطرح کرده بودند.

دولت اسرائیل از طرح دونالد ترامپ موسوم به “معامله قرن” به عنوان پایه‌ای برای الحاق سرزمین‌های اشغال‌شده به خاک خود استفاده می‌کند. بر اساس این طرح ۳۰ درصد از اراضی اشغال‌شده کرانه غربی رود اردن در جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ به اسرائیل ملحق خواهند شد و ۷۰ درصد باقیمانده بخشی از سرزمین فلسطین خواهند بود اما تحت محدودیت‌های شدید.

فلسطینیان این طرح را پیشاپیش رد کرده‌اند. در سطح بین‌المللی نیز طرح ترامپ بسیار مورد مناقشه است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا